Akvaryum Temizleme – Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır?


Akvaryum temizliği nasıl yapılır? Akvaryum temizleme esnasında dikkat edilmesi gereken nelerdir? Bu yazımızda evinde balık besleyen hobiciler için “akvaryum nasıl temizlenir” sorusunu cevaplandırdık!

1. Önce yeni suyu hazırlayın.

Akvaryumu temizleyeceğiniz günün öncesinde boş bir sürahi ya da benzeri bir kabı musluk suyuyla doldurun. Suyun içerisinde bulunabilecek klorun buharlaşıp çıkması için kabın üzerini açık bırakmayı ihmal etmeyin. Ayrıca yeni suyun eski su ile aynı sıcaklıkta olması için aynı ortamda en az bir gece bekletmeyi unutmayın.

2. Malzemelerinizi önceden hazırlayın.

İşinizin kısa sürede ve problemsiz bir biçimde bitmesi için bazı araç-gereçlerinizi el altında bulundurmanızda fayda var, bunlar:

  • Sifon
  • Kova
  • Sünger(Mutfaktaki eski süngeri kullanmayınız, daha önce deterjan bulaşmamış yeni bir sünger olmalı)
  • Saf su
  • Akvaryum Vakumu
  • Nitratları tespit etmek amaçlı bir akvaryum test kiti
Akvaryum Temizleme
Akvaryum Temizleme

3. Balığın çıkarılmasına gerek olup olmadığını kontrol edin.

Tankınızı her hafta temizliyor, gereğinden fazla yem vermiyor ve bu konularda özen gösteriyorsanız çoğu zaman balığı çıkarmaya ihtiyacınız olmayacaktır. Öte yandan akvaryum suyu fazla kirliyse balığı kısa süreliğine çıkarmanız daha iyi olacaktır. Küçük dostunuzu çıkarırken balık ağı kullanabilirsiniz ama daha önce bahsettiğimiz noktalara dikkat etmenizde fayda var.

4. Suyun bir kısmını çıkarın.

Her zaman yaptığınız sıradan bir temizlik için akvaryumdaki suyun %20’sini çıkarmanız kafidir. Kirli ya da nitrat seviyesi yüksek bir tankı temizlerken ise suyun yarısını çıkarmanız gerekecektir. Sifonu kullanarak suyu boş bir kovaya aktarabilirsiniz. Ama bu işlem esnasında balığınızı çekmemeye dikkat etmenizde fayda var.

5. Akvaryumun kenarlarını temizleyin.

Bir sünger yardımıyla kenarları temizleyebilirsiniz. Ama unutmayın, herhangi bir deterjan ya da temizlik malzemesi kullanmadan, yalnızca süngerle temizlemeniz gerekiyor.

6. Çakıl ve misketleri vakumlayınız.

Akvaryum vakumunuzu kullanarak taş ve misketleri temizleyiniz. Vakumu taş ve çakılların arasına sokarak dipte bulunan tortu ve atıkları vakumlayabilirsiniz. Eğer akvaryum taşları ve misketler çok küçük olup vakuma kaçma ihtimali varsa parmağınızla hareketlendirdikten sonra dipte bulunan tortu ve atıkları hareketlendirip 1-1.5 cm yukarıdan vakumlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Akvaryumun Temizlik Hastası Vatoz Balığı Bakımı ve Özellikleri

7. Tank içerisinde bulunan aksesuarları yıkayınız.

Akvaryumda bulunan bitki ve mağara gibi dekorasyonları çıkarıp musluk suyunda temizlik malzemesi kullanmadan yıkayınız. Ardından saf suyla durulayınız.

9. Yeni suyu ekleyiniz.

Akvaryumu tamamen temizledikten sonra önceden hazırlamış olduğunuz suyu dikkatlice ekleyiniz.

10. Suyu test ediniz, ihtiyaç halinde suyu değiştirmeye devam ediniz.

Nitrat seviyesinin yüksek olmadığından emin olmak için işlem tamamlandıktan sonra suyu test ediniz. Nitrat seviyesi yüksek çıkarsa önce akvaryumdan bir miktar su çıkarıp ardından tekrar su eklemelisiniz.

Siz de bir akvaryum balığı besliyorsanız, kendi gözlemlerinizi ya da varsa sorularınızı yorum kısmından ekleyebilirsiniz!

Ayrıca şu içerik de dikkatinizi çekebilir:
Akvaryumda Beslenen Balık Cinsleri – Akvaryum Balıkları


admin

Patipuf.net'in kurucusu, gönüllüsü, emek vereni, fikir sahibi. Hayvan Hakları Aktivisti, Sokak Hayvanları Gönüllüsü

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir