Japon Balığı Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Bu yazımız hali hazırda Japon balığı dostu olan okuyucularımız içindir. Özgürlüklerinden alıkonulan balıkları satın almaya özendirecek bilgiler içermemektedir.

Hadi gelin hep birlikte Japon balığı bakımı ve özelliklerine bakalım, onlara daha iyi bir hayat sunalım:

Japon balıkları ülkemizde akvaryumda bakılan balıklar içinde en bilinen türlerden biridir. Eğer ki evinizde japon balığı varsa uzun yıllar birlikte olabilmek için ona en iyi şartları sunmanız gerekecek. Bunun için yapmanız gerekenler:

1 – Japon balığının büyüklüğü ve sayısına göre doğru boyutta akvaryum edinin.

 • Japon balıkları geniş akvaryumlara ihtiyaç duyarlar. Çünkü sindirim sırasında çok fazla atık üretirler. Ayrıca balıkların sayısı da fazla ise temin edebileceğiniz en büyük akvaryumu kullanmanız gerek.
 • Her 2,5 cm balık için en az 155 cm² su sağlayın.
 • Balıklarınızın sahip olduğu alan ne kadar fazla olursa o kadar sağlıklı olacaktır.
 • İyi bakteri biriktirme ve doğru filtrasyon ve ışıklandırma için çaba gösterdiğiniz sürece, akvaryumu sağlıklı ve güçlü tutabilirsiniz.

2 – Akvaryumu doğal güneş ışığına sahip uygun bir yere koyun.

Akvaryumu güç ve su kaynağına yakın bir noktaya koymak sizin için kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca akvaryum balıkların sağlığı için doğal güneş ışığı alan bir alana konulmalı ancak doğrudan güneşli bir pencerenin önünde olmamalıdır. Aksi takdirde bu durum akvaryumun ısınmasına neden olabilir.

 • Japon balığı doğada oldukça parlak/güneş ışığı bol tropikal ortamda yaşadığı için gün içinde güneş ışığına ve gece karanlığa ihtiyaç duyarlar.
 • Bir akvaryum ışığı kullanırsanız, akvaryumunuzun dinlenebilmesi için geceleri kapatmanız gerekir.
 • Japon balığı yeterince ışık almazsa, renkleri söner.
Japon Balığı
Japon Balığı

3 – Akvaryumun ağırlığını destekleyin.

Büyük bir akvaryum çok ağır olduğundan, bir akvaryum standına veya çok sağlam bir mobilyaya ihtiyacınız olacaktır. Aynı zamanda, ağırlığa oranla akvaryumu zemine eşit olarak dağıtacak şekilde konumlandırmanız gerekecektir.

 • 10 galonluk(37 Litre) bir akvaryum yaklaşık 100 kg ağırlığında,
 • 100 galonluk(370 Litre) bir akvaryum yaklaşık yarım ton ağırlığında olacaktır.

4 – Güçlü akış oranı olan bir filtrasyon sistemi kurun.

Japon balığı diğer balıklardan daha fazla atık ürettiğinden, gerçekten güçlü bir filtrasyon sistemine ihtiyacınız olacaktır. Balıklarınıza sağlıklı bir yaşam sunmak için iç ve dış filtre kullanmanız gerekmektedir.
Filtre bulunmayan akvaryumlar çabuk kirlenerek bir çok hastalığa yol açacak belki de ölümcül sonuçlar doğuracaktır.

Yine de unutmayın, filtrenin bulunması akvaryumun tertemiz olacağı anlamına gelmiyor. Filtreniz olsa dahi haftada bir kez suyun yaklaşık %20 – %30‘unu değiştirmeniz gerekir.

 • 20 galonluk(75 Litre) bir akvaryum kullanıyorsanız, saatte 100-200 galonluk(370-750 Litre/saat)
 • 40 galonluk(150 Litre) bir akvaryumunuz varsa, saatte 200-400 galonluk(750-1500 Litre/saat) akış hızına ihtiyacınız olacak.
 • Taban filtreleri torba gözlü japon balığı gibi keskinliğe duyarlı hassas balıklara bakıyorsanız tavsiye edilir.
 • Teneke filtreler büyük akvaryumlar için en iyisidir.
İlginizi Çekebilir:  Melek Balığı Bakımı ve Özellikleriyle İlgili Bilmeniz Gerekenler!

Akvaryumun tabanına 3-4 cm çakıl ekleyin.

Bir kovaya balıklar için güvenli olan akvaryum çakılı doldurun. Çakıl üzerinde su akıtın ve ellerinizle çalkalayın. Çakıldan yükselen kir ve tortuyu temizleyin. Tortuyu dökün ve tekrar durulayın. Temiz göründüğünde, akvaryumun dibine 3-4 cm ekleyebilirsiniz.

 • Bir alt süzgeç filtresi kullanıyorsanız, çakıl eklemeden önce onu yerleştirmeniz gerekir.
 • Önerilen bir çakıl boyutu 1/8 inç’tir (3 mm).
 • Japon balığı ağızlarına küçük çakıl koyma eğilimindedir, bu nedenle çok küçük ve keskin çakıllardan kaçınmalısınız.

Balığınızın bulunduğu ortamda kendini mutlu hissetmesini sağlayın

Akvaryumu çeşitli bitki, çakıl taşları, içine girip çıkabilecekleri küçük tünelcikler vb. dekoratif ürünlerle süsleyin. Çünkü çakıl(kum) iyi bakteri çeşitlerinin yaşamasını sağlar. Ayrıca japon balıkları tünel ve köprülerin arasından yüzüp saklanmaktan hoşlanırlar. Ayda bir yeni ürünler eklemek, ürünleri değiştirmek balığınız için keşfedeceği yeni yerler anlamına gelir.

Akvaryum içine oksijen sağlamak için bazı ekipmanlar temin edin

Bunun için önerilenlerin en iyisi dalga motorudur. Fakat hava motoru veya hava taşı da yeterli olabilir.

Suyun ısısına dikkat edin

Japon balıkları doğal ortamlarında ılık suya alışkın oldukları için 24°C‘den fazla 10-14°C‘den az ısısı olan suları sevmezler. Bu yüzden bu sıcaklık aralıklarına ve mevsimsel değişimlere göre su ısısını ayarlamanız gerekecek. Ayrıca düzensiz ısı değişimleri balığınızda stres ve çeşitli hastalıklara sebep olabilir.

 • Sıcaklığı ölçmek için dahili veya harici bir akvaryum termometresi kullanın.
 • Sıcaklığı kış aylarında 10 °seviyesinde tutun. İlkbaharda ise sıcaklığı 20 °ve 23 °arasında bir yere yükseltin.
 • Sıcaklığın 30 °C‘ın üzerine çıkmasına izin vermeyin

Tatlı su test kitleri ve amonyak test kiti alın

Japon balığı dahil olmak üzere birçok balık türü su kimyasına duyarlıdır. Amonyak, nitrat veya nitrit miktarı tolere edilebilir seviyenin üzerinde olursa, balıklarınız hastalanabilir hatta ölür. Güvenilir bir petshop dükkanına gidip bir test kiti satın alabilirsiniz veya internetten sipariş verebilirsiniz. Kitleri satın aldıktan sonra, onlarla birlikte gelen kullanım talimatını okuyun.

Japon balığı ile başka tür balıkları bir arada tutarken dikkatli olun

Japon balıkları soğuk su balıkları oldukları için tropikal suya alışkın balıklarla bir arada tutmak son derece yanlış olacaktır. Japon balığına uygun hazırlanmış bir akvaryumda tropikal su balıklarının yaşaması pek mümkün değildir. Bunun tersi de geçerlidir.

 • Japon balıkları narin canlılardır. Her balık türü ile anlaşamayabilirler. Çok fazla atık ürettiklerinden diğer türlere de zarar verebilir. Bu yüzden ancak kendi türü ile birlikte tutmanız doğru olacaktır.
İlginizi Çekebilir:  Fok Balığı, Kendisinin Oyuncak Versiyonunu Bulunca Sarılmadan Duramadı!

Japon balığı hava almaya çalışıyormuş gibi suyun üstünde asılıyorsa

Akvaryumun içine hava taşı koyun. Gerekli oksijeni sağlayacak motorlardan edinin. Japon balığı çok oksijenli suya ihtiyaç duyar ve oksijensiz suda yüzeyden çıkmaya çalışırlar. Bu, havayı yuttuklarında yüzücü mesanelerine zarar verebilir ve çoğu zaman bu hava birikimi nedeniyle akvaryumun dibine geri dönemezler.
Ayrıca su kalitesi düşükse, oksijen taşımaması gibi bir durum söz konusu olabilir. Bazı tür japon balıkları çok büyüyebilirler, büyük biyolojik gereksinimleri vardır. Bu nedenle balık başına 75 galon alana ihtiyaç duyarlar.

Yelpaze Kuyruklu Japon Balığı daha küçüktür, ancak onlar için de sadece bir tanesi için 20 galonluk hacime ihtiyaç duyulur.  Suyun üzerinde olmalarının bir başka ihtimali ise aç oldukları için olabilir.

Uyarılar:

 •  Balıklarınız için özel olan yemlerin tazeliğinden emin olun. Uzun süre bir kenarda beklemiş balık yeminin besin değeri zamanla kaybolur. Bu yüzden tazeliğinden emin olduğunuz yemleri ay içerisinde satın alın.
 • Haftada bir akvaryumun %20 suyunu boşaltıp taze, klorsuz su ekleyin. Bunun için anti klor ekleyebilirsiniz.
 • Deniz kenarlarından alınan boş deniz kabuklarını kullanmak istediğinizde içinde hayvan olup olmadığından emin olun. Sadece kabuk ise akvaryuma eklemeden önce suda kaynatıp, üzerindeki mikropları öldürmeniz gerekir.
 • Japon balıkları yeterince büyük bir akvaryum içinde yaklaşık 30-32 cm boya ulaşabilirler. Bu yüzden akvaryum alırken büyüme ihtimalini göz önünde bulundurun.
 • Akvaryum içerisindeki suyu test etmeniz önemlidir. Sudaki amonyak ve nitrit miktarını ölçerek gerek duyduğunuzda müdahale etmeniz balıkların yaşam kalitesini artırır.
 • Akvaryum içine kullanacağınız bitkilerin sert bitkiler olmasına dikkat edin. Japon balıkları bitkilerin yapraklarını kemirmeyi severler. Ayrıca ışıklı bitkiler hoşlarına gidebilir.
 • Strese sokmamaya özen gösterin.
 • Balığı akvaryuma aktarmadan önce bulunduğu poşet ile beraber bir müddet akvaryum içinde bekletin. Böylece ısı dengesi sağlanacaktır.

Siz de bir Japon balığı besliyorsanız, kendi gözlemlerinizi ya da varsa sorularınızı yorum kısmından ekleyebilirsiniz!

Ayrıca şu içerikler de dikkatinizi çekebilir:
10 Maddede Akvaryum Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır
Akvaryumda Beslenen Balık Cinsleri – Akvaryum Balıkları


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Komik Komik
1
Komik
Aşk Aşk
1
Aşk
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Geek Geek
1
Geek
Omg Omg
2
Omg
Wtf Wtf
3
Wtf
admin

Patipuf.net'in kurucusu, gönüllüsü, emek vereni, fikir sahibi. Hayvan Hakları Aktivisti, Sokak Hayvanları Gönüllüsü

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Verdiğiniz bilgiler çok değerli teşekkür ederim. Benim de iki tane japon balığım var şuan faunusta yakın zamanda akvaryum alıcağım. İki haftalık balıklarım. İkisini aynı gün aldım başta çok durgunlardı. Ancak şuan çok hareketliler. Erkek olduğunu düşündüğüm balığım dişi olduğunu düşündüğüm balığı kovalıyo.Düzenli yemlerini veriyorum. 3 günde bir sularını değişiyorum. Akvaryum aldıktan sonra süs olarak canlı bitki olarak ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim 🤗