Adım Adım Beta Balığı Bakım Rehberi ve Özellikleri


Beta(Betta) Balığı(ya da diğer adıyla kavgacı siyam balığı); ülkemizde en popüler akvaryum balıklarından bir tanesidir. Yalnızca tatlı sularda yaşayan bu zarif balıkların aslı tropikal bölgelerden gelmektedir. Doğal hayatta Tayland ve Kamboçya gibi bölgelerde bulunan beta balıkları hayatını pirinç tarlaları ve durgun su kanallarında sürdürüyor.

Ancak yabani bettalar pet shoplarda görmeye alışık olduğumuz beta balıklarından biraz farklı. Evcil olanlara göre daha küçük solungaçlara sahip olan yabani betalar çoğunlukla donuk, yeşil veya kahverengi bir görünüme sahip.
Çamurlu ve oksijen seviyesi düşük sularda yaşayan bu balıklara sudaki oksijen yeterli gelmemektedir. Labirent yapısındaki solungaçlarıyla oksijenlerini suyun üzerinden alarak kanlarına aktarmaları sebebiyle kötü şartlardaki akvaryumlarda dahi hayatlarını sürdürebilmektedirler. Ama bu küçük fanus ya da kavanozlarda bakılabileceği anlamına gelmemektedir. Küçük bir alana hapsedilen bu balıkların hayatı stresli geçer ve bu yüzden renkleri soluk, ömürleri kısa olmaktadır.

Ayrıca agresif bir yapıya sahip olan erkek betalar birbirleriyle alan kavgası yapmaktadır. Doğal yaşamda bu kavgalar dövülen balığın kaçmasıyla sonuçlansa da küçük akvaryumlarda kaçamayan betanın yaralanması ve hatta ölümüyle sonuçlanmaktadır. Ancak dişi betalar bir arada sorunsuzca yaşayabilmektedir.

Erkek ve dişi betalar görüntü yönüyle büyük ölçüde farklıdır. Erkek olanları daha uzun ve göze hoş gelen bir yüzgeç yapısına sahipken dişilerin hem kendileri hem de yüzgeçleri çok daha küçüktür. İyi bakılan ortalama bir beta 2 – 4 yıl hayatını sürdürür.

Beta Balığı
Beta Balığı

Beta Balığı Bakımı:

1 – Beta Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

 • Uygun akvaryum seçimi:
  Beta balığını muhtemelen plastik ya da camdan yapılmış küçük bir kutu içerisinde aldınız. Ancak bu balıklar daha büyük bir alana ihtiyaç duyacaktır. Bu yüzden öncelikle bir ya da 7.5 Litre(2 galon)lik bir balık tankı(akvaryum) almanız gerekiyor. 10 Litre(2.5 galon)nin altındaki tankların bir ısıtıcı ya da filtre ihtiyacı bulunmasa da daha büyük tanklar için bunlara ihtiyacınız olacak. Tabi bir de dip süpürgesi (sifon)var.
 • Akvaryum için doğru yer seçimi:
  Balığınızın ısıya ya da hava akımına maruz kalmasını veyahutta stres yapmasını önlemek için yer seçimi çok önemli. Peki akvaryumu nasıl bir yere kurmalısınız?

  • Akvaryumu bir pencere kenarına fazla yakın koymamanız gerekiyor. Aksi taktirde pencereden gelen güneş ışınları akvaryumun aşırı ısınmasına, hava akımı ise aşırı soğumasına sebep olabilir.
  •  Akvaryum kalorifer peteği ya da diğer ısı kaynaklarından uzak olmalı.
  • Sabit ve düzgün bir zemin üzerine yerleştirerek yürüyen bir insan ya da hayvanın takılıp düşürmesini önleyebilirsiniz. Duvara dayalı bir masa ya da benzeri bir şeyin üzerine yerleştirerek işinizi sağlama alabilirsiniz.
 • Beta balığı için uygun bir ortam hazırlama:
  Balığınız zaman zaman gözlerden uzak olmak isteyecektir. Bu sebeple bir mağara ya da plastik bitkiler yerleştirerek küçük dostunuza yalnız kalabileceği bir ortam hazırlayabilirsiniz. Akvaryum taşları kullanarak bu aksesuarların sabitlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde balık için renkli bir ortam oluşturmuş olursunuz.
İlginizi Çekebilir:  Akvaryumun Temizlik Hastası Vatoz Balığı Bakımı ve Özellikleri

2 – Beta Balığını Nasıl Beslemelisiniz?

 • Balığınıza vereceğiniz yem miktarına dikkat edin.
  Bir Beta balığının günlük yem ihtiyacı kendi gözyuvarı kadardır. Yani dostunuza ne kadar yem vereceğinizi gözünün büyüklüğüne bakarak karar verebilirsiniz. Birkaç dakika içerisinde yemini bitirdiyse bu miktar onun için yeterlidir. Ama 5 dakika boyunca yemini bitirmediyse artan kısmını çıkarıp gelecek sefer verebilirsiniz. Aksi taktirde artan yem suyun çabuk kirlenmesine neden olacaktır.
 • Günlük olarak beslemeye özen gösterin.
  Bir balık beslemeye başladıktan sonra her gün yem vermek isteyeceksiniz, ama bir gün unutup vermezseniz bir problem olmaz. Haftalık tatile çıkma gibi durumlarda ise gün aşırı da olsa mutlaka birinin gelip beslemesi gerekiyor. Ama geceyi dışarıda geçirmek zorunda kalırsanız küçük dostunuz siz olmadan da günü geçirebilir. Böylesi durumlarda gitmeden önce ya da geldikten sonra fazladan yem vermenize gerek yoktur. Bir gün boyunca yem vermeseniz bile ertesi gün normal miktarında yem vermeniz yeterli olacaktır.
 • Balığınızın yiyeceklerini çeşitlendirin.
  Betalar her gün aynı yemi yememelidir. En azından haftada bir kez de olsa normal yeminin dışında bir şeyler vermelisiniz. Ayrıca 2-3 farklı yem alarak her gün yemini değiştirebilirsiniz. Betalar için kolayca bulabileceğiniz besin çeşitlerini sayacak olursak:

  • Kan kurdu
  • Artemia
  • Meyve Sineği Larvaları
 • Yalnızca pelet ya da kuru pullarla beslenmekten kaçının.
  Bu besinleri zaman zaman vermenizde bir problem olmasa da sürekli olarak vermeniz balıkların sağlığı için önerilmez. Öte yandan kurutulmuş yemlerin suda şişmesi sebebiyle önce ıslatmanız gerektiğini unutmayın. Aksi taktirde balığın karnında şişen yem sağlık problemlerine sebep olacaktır.

  Betta Balığı
  Betta Balığı

3 – Kavgacı Siyam Balığını Nasıl Taşıyabilirsiniz?

 • Balığınızı gerekmedikçe akvaryumdan çıkarmayınız.
  Yalnızca başka bir akvaryuma geçirmeniz gerektiğinde veya önemli başka bir sebebi olduğunda balığınızı tankından çıkarın.
 • Onun için uygun bir geçici kap hazırlayın.
  Akvaryumu temizleyecekseniz önce içinde bulunan kirli suyun bir kısmını çıkardıktan sonra balığı yeni geçici akvaryumuna ya da uygun bir kaba yerleştirin. Ama bu kabın balığın atlayabileceği yükseklikten daha uzun olması gerektiğini unutmayın. İşinizi garantiye almak için kabın üzerini bir plaka ile kapatabilirsiniz.
 • Balıkları akvaryumdan çıkarmak için bir ağ ya da bardak kullanabilirsiniz.
  Minik dostunuzu yakalamak için bir balık ağı veya plastik kupa bardaklardan yararlanabilirsiniz. Ancak bu işlemi yapmadan önce gereken temizliği unutmamanız gerekiyor. Her ne kadar Beta balıklarından insanlara bir hastalık geçmese de insanlardan balığa geçme ihtimali var. Bu sebeple öncelikle elinizi sabunla yıkamanız gerekiyor. Ama unutmayın, sabun kalıntıları gibi kimyasallara karşı balıkların bedeni oldukça hassas. Bu yüzden elinizde kalıntı bulunmadığından emin olmalısınız.
 • Dostunuz korkarsa bir müddet bekleyin.
  Balık size yakalanmamak için tankın içinde kaçışmaya başlarsa birkaç dakika bekleyin, ardından tekrar deneyin. Ağdan kaçarken kendisini yaralama ihtimali oldukça yüksektir. Birkaç dakika içerisinde sakinleşecektir.
Kavgacı Siyam Balığı
Kavgacı Siyam Balığı

4 – Balığınızın Sağlıklı ve Mutlu Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

 • Balığınızın rengi size bir mesaj veriyor olabilir!
  Beta Balığı yaşlandıkça ya da hasta olunca daha solgun bir renge sahip olacaktır. Henüz balığınızı yeni almışsanız ve renginde soluklaşma fark ederseniz muhtemelen hasta olduğundandır.
 • Küçük dostunuzun aktiflik seviyesini kontrol edin.
  Parmağınızı akvaryumun dışında olacak şekilde balığınızın önünde sallayın, balığın sizinle oyun oynama amacıyla ileri-geri yüzmesinden aktifliği hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Bunun dışında balığın yüzdüğü kısımlara bakarak da bir karara varabilirsiniz. Bir balık akvaryumun alt ya da orta kısımlarında yüzüyorsa problem değil ancak akvaryumun üst kısımlarında yüzen ve özellikle ağzını suyun üzerine çıkaran balıklar stres içerisinde olabilir.
 • Balığınızın vücudunda şişlik, yüzgeçlerinde yırtık ya da başka bir fiziksel değişim olup olmadığını inceleyin.
  Balığınızın bedeninde herhangi bir şişlik ya da yumru bulunmamalıdır. Ayrıca yüzgeçleri ve kuyruğu genel hatlarıyla düz olmalıdır. Kuyruğu ya da yüzgeçleri parçalanmış ya da yırtılmış gibi duruyorsa bu balığınızın sağlıksız olduğunun göstergesidir.
  Balıkların sağlıksız olduğunu gösteren diğer işaretler ise bedeni üzerinde beyaz bir zar/lif ya da noktalar daha öncesinde bulunmayan renkli çizgiler olabilir. Sorunun nedeninin yanlış pH değerleri ya da amonyak seviyesinden kaynaklı olup olmadığını anlamak için suyu test edebilirsiniz.

Siz de bir Betta Balığı besliyorsanız, kendi gözlemlerinizi ya da varsa sorularınızı yorum kısmından ekleyebilirsiniz!
Ayrıca şu içerikler de dikkatinizi çekebilir:
10 Maddede Akvaryum Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır
Akvaryumda Beslenen Balık Cinsleri – Akvaryum Balıkları

İlginizi Çekebilir:  Akvaryum Temizleme - Akvaryum Temizliği Nasıl Yapılır?

admin

Patipuf.net'in kurucusu, gönüllüsü, emek vereni, fikir sahibi. Hayvan Hakları Aktivisti, Sokak Hayvanları Gönüllüsü

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Benimde erkek beta balığım var alalı 2 ay kadar oldu ama hep suyun üstünde yüzüyorsa streslidir yazmışsınız ben şimdi ne yapacağım?