British Shorthair’leri Daha Yakından Tanımak İstemez misiniz ?


Felis catus şeklindeki bilimsel adının yanı sıra sıklıkla kullanılan British Shorthair bir kedi cinsi olmakla beraber adından da anlaşılacağı gibi Britanya’dan çıkmış olan bir cinstir. Bu kediler için sıklıkla bilinen özelliklerden biri de kısa tüy yapısına sahip olmalarının yanı sıra vücut yapılarının iri olmasıdır. Fazla bakım gösterilmeden de idare edebilen bir hayvan olan bu kedileri biraz daha yakından inceleyelim!

British shorthair

1. British Shorthair Harrison Weir tarafından bulunmuştur

Britanya’dan çıkmış olan ve İran kedisinin ortaya çıkış zamanına kadar oldukça popüler olan bu cinsin 19. yüzyılın sonlarına doğru tanıtıldığını söyleyebiliriz. Bu da Harrison Weir tarafından bir kedi şovu sırasında gerçekleştirilmiştir.

British Shorthair’ler Britanda’da bulunmuştur.

2. British Shorthair’lerin gelişmiş bir çene ve burun yapısı vardır.

Aslında Felix cinsi içinde farklı özelliklere sahip birçok alt türün olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan birisi olan British Shorthair yuvarlak bir alnın devamı olarak gelen ve hafif bir biçimde düzleşen burun yapısına sahiptir. İyi gelişmiş olan çene yapılarına sahip olmaları da farklı bir özellikleridir.

3.Oldukça zeki bir kedi türü: British Shorthair

Farklı türlerin içinde daha zeki olabilecek şekilde ayrım yapılması mümkündür. Bunun içinde bakıldığında genelde zeki bir tür olan kediler içinde British Shorthair bir adım öne çıkmaktadır. Kıvrak bir zekaya sahip olduğunu gösterebilecek seviyede olan bu hayvanlar ile oldukça keyifli ve eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

4. British Shorthairlerin temizliği kolaydır

Kediler kendilerini temizleyen hayvanlar oldukları için diğerlerine göre daha temiz oldukları söylenebilir. Bahsettiğimiz bu tür için tüylerin tek kat halinde bulunması ve bunun yanı sıra da kısa bir yapıda olması hem daha az dökülmeye hem de kıtıklanmamaya yardımcı olması ile daha temiz bir ortam ve daha kolay temizlik şansı sunar. Bu yüzden de günde bir kez tüylere fırça yapılması yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kediler İçin En Tehlikeli 5 Hastalık

5. Sessiz bir yapıya sahiptirler

Yapıları itibari ile genel bir şekilde inceleme yapıldığında bu hayvanların çok az ses çıkarmaları özelliği bazı kişiler tarafından en büyük tercih sebebi olabilmektedir. Çevik kedi olarak da adı anılan bu tür için özel bazı anlarda miyavlama sesinin duyulabileceğini de belirtmeliyiz.

 

Ayrıca Arılar ile Oyun Oynamaya Kalkışmış 16 Talihsiz Minnoş Kedi içeriği için buraya tıklayın.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Tatlı Tatlı
18
Tatlı
Komik Komik
4
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
1
Geek
Omg Omg
1
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir