Dikkat Edin! Her Veterinere Güvenmeyin!


Değerli okurlar, bu yazımızda her veterinere güvenilmeyeceğini, veteriner hatalarından kaynaklanan ciddi problemleri ve daha önce yaşanmış veteriner hatalarını ve sonuçlarını ele alacağız. Evcil hayvan besleyenler, hayvanların bakımları, beslenmeleri ve barınmaları ile ilgilenmektedir. Hayvanların rahatsızlanması, hastalanması gibi durumlarda doğrudan veterinerler tercih edilmektedir.

 

Fakat her veteriner tercihi, hayvanların sağlıkları açısından olumlu sonuçlanmayabilir. Veterinerlerin hataları sonucunda birçok hayvan sakat kalmış, ciddi sağlık problemleri yaşamış ve hatta acılar içinde ölüme terk edilmiştir. Bu gibi sonuçların ortadan kaldırılması veya oranının azalması için doğru veteriner tercihi yapmak gerekmektedir. Yaşanan bazı veteriner hatalarını ve ağır sonuçlarını da konu içinde belirtmekte fayda var.

Diyarbakır’da Aşırı İlaç Yüklemesi İle Ölen Köpek

Aşırı ilaç yüklemesi ile ölen köpek

Olay Diyarbakır’dan. Diyarbakır’da yaşayan bir evcil hayvan sahibi, veteriner hatası sebebiyle başına gelenleri anlatmış ve veterinerden şikâyetçi olmak istediğini belirtmişti. Ön patilerinin tırnakları arasına giren pisi pisi otunun tırnak aralarında kanama yapması sonucu köpeğini veterinere götüren köpek sahibi, veterinerin, köpeğe aşırı ilaç yüklemesi yapıp otu temizledikten sonra taburcu ettiğini belirtirken, köpeğin 8 saat boyunca ayılamamasından da yakındı. 2. gün köpeğin yerinden kalkıp iki adım atmasından sonra yere yığıldığını belirten köpek sahibi, köpeği üniversiteye götürdüğünü ve profesörün bütün müdahalelere rağmen kurtaramadığını sözlerine ekledi. Profesörün aşırı ilaç yüklemesi yapıldığını belirttiği ve bu nedenle öldüğünü söyleyen köpek sahibi, veterinerden şikâyetçi olacağını ve köpeğinin ölmesine üzüldüğünü belirtti.

Bir Diğer Benzeri Olay da Trabzon’da Yaşandı

Veteriner hatalarının bir diğeri de Trabzon’da meydana gelmişti. Trabzon’da sokakta bulduğu ve büyüttüğü kedisini kısırlaştırmak isteyen Bankacı G.T., iki veterinere başvurdu ve ameliyat için onay verdi. Kediyi ameliyata alan veterinerler R.M. ve A.K., kediyi telef etti. Duruma üzülen Bankacı G.T. Trabzon 1. Sulh Ceza Mahkemesi’ne suç duyurusunda bulundu. Dava, 13. duruşmada 2010 yılında G.T.’nin haklı bulunması ile sonuçlandı ve iki veterinere toplam 1800₺ para cezası kesildi.

İlginizi Çekebilir:  Önce Çarpılan Ardından da 2 Gün Sokakta Yardım Bekleyen Kedi Tıstıs'ın Hayat Hikayesi

Evcil hayvan besleyerek, bakımını ve barınma ihtiyacını gidererek her türlü fedakârlığı yapan hayvan sahiplerinin, hayvanlarını tedavi ettirmek için seçim yaptığı veterinerleri oldukça doğru seçmesi gerekmektedir. Hayvanların sağlıkları ve yaşamları için bu nokta oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle veteriner hatalarına uğramamak için veteriner seçimlerine özen gösterilmesi gerekmektedir.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir