Evcil Hayvan Mı Yoksa Barınaktan Sahiplenmek Mi?


İnsanlık, asırlar boyu süregelen yaşamında yalnız olmamıştır. Bitkiler ve hayvanlar, bu yaşam mücadelesinde insanlara eşlik etmiştir. Bu yüzden tarım ve hayvancılık gibi meslekler ortaya çıkmış ve diğer canlılar da aktif olarak insanlarla etkileşimde bulunmuştur. Fakat son dönemlerde insan ve hayvan arasındaki ilişki acımasız müdahalelere bürünmüştür. Son yıllarda hayvanlara karşı eziyet, kötü muamele ve şiddet oldukça artmıştır.

hayvan sahiplenmek

Bilinçli şiddetin artması, bilinçsizce yapılan eziyeti gölgede bırakmaya çalışsa da, bu durum açıkça ortaya konulmakta. Evcil hayvan sahiplerinin hayvanları beslemesi, diğer insanlarda bir heves ve özentilik oluşturabiliyor. Gerçekten hayvanlara ilgi duyan ve beslemek isteyenler bu genellemenin dışında tutuluyor. Aileler, petshopların önünden geçerken evcil hayvan almak isteyen çocuklarının her istediklerini yaparak evcil hayvan sahibi oluyorlar. Fakat evcil hayvanlara bakma sorumluluğunu sadece heves bitene kadar üstleniyorlar. Bu durum ise bilinçsizce yapılan eziyetin ilk adımını oluşturuyor.

Hayvan Bakımları Sanıldığı Gibi Değil

Hayvan sahiplenmek isteyenler genelde evcil hayvanını satan kişiler vasıtasıyla veya petshoplar vasıtasıyla sahiplenmekteler. Sahiplenilen hayvanlar genelde kedi ve köpeklerdir. Köpekleri ele alarak konuya devam edecek olursak, bakımları kolay olmayan hayvanlar olduğunu söylemek gerekir. Çünkü köpekler, ne kadar iyi bakılırsa bakılsın, sırf tüy dökme problemleriyle bile sıkıntıya yol açabilir. Özellikle hevesine yenik düşmüş bireylerin bilinçsizce eziyetlerine maruz kalmaktadırlar.

çocuklar ve hayvanlar

Köpekler kadar bazı kedilerde de tüy dökme problemleri mevcuttur. Fakat hayvan beslemenin verdiği huzur ve mutluluk, tüm bu problemleri gölgede bırakabiliyor. Sevimlilikleri ve tatlılıklarıyla ve insanlara gösterdikleri dostlukla kendilerini sevdirmeyi başaran hayvanlar, sahiplenildikleri zaman duyguları da sahiplerine yönleniyor. Evcil hayvanlar kadar şanslı olamayan sokak/barınak hayvanları, ne yazık ki söz konusu ilgiyi, alakayı, sevgiyi ve dostluğu görememekteler. Hayvan sahiplenmek isteyen kişiler, petshoplardan veya evcil hayvanlar arasından tercih yapmak yerine barınaklardan hayvan sahiplenmiş olsalar, en azından barınak hayvanlarının da duygusal ihtiyacını karşılayabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Evcil Hayvanlar Çocuklar İçin Zararlı Mıdır?

Barınaktan Sahiplenmek Gerekir Bazen…

Birilerinden ya da petshoplardan evcil hayvan almak yerine, barınaklardan hayvan sahiplenmek daha doğru olacaktır. Çünkü evcil hayvanlar, zaten bulundukları ortamda rahatlık içerisindeler. Fakat barınak veya sokak hayvanları, evcil hayvanlara gösterilen ilgi, alaka, sevgi ve dostluğu görememekteler. Evcil hayvan yerine barınak veya sokak hayvanı sahiplenmek en ideal seçimdir.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
1
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
1
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir