Evcil Hayvanlar Çocuklar İçin Zararlı Mıdır?


Evcil Hayvanlar, beslendikleri evlerde ya da ortamlarda, besleyen ailenin bir bireyi gibi sevilebiliyor. Kuşundan kedisine, köpeğinden tavşanına kadar bütün evcil hayvanlar, birçok kişi tarafından beslenmekteler. Tabi bu hayvanlar zaman zaman deneyler için de kullanılmaktadır. Hayvanların deneylerde kullanılması çoğu zaman hayvan severler tarafından tekiyle karşılanmaktadır. Fakat bazı deneylerde de hayvan severler desteklerini dile getirmektedir.

Evcil Hayvanlar ve Bebekler

Hayvanlar ve insanlar arasında yapılan deneylere bir yenisi daha eklendi. Evcil hayvanların çocuklar için zararlı olup olmadığına dair yapılan yeni araştırma ile ilginç sonuçlar ortaya konuldu. Çocukların bebeklik evresinde hayvanlarla içli dışlı olması sonucunda şaşırtan sonuçlar ortaya çıktı. Bu sonuçlarda alerji ve obezite gibi kavramlar da yer almaktadır.

Evcil Hayvanlar Çocuklar İçin Zararlı Mıdır?

Araştırmacılar tarafından yapılan çalışmalarda, evcil hayvan sahibi ailelerin bebeklerinde, obezite-alerjilerle mücadele eden Oscillospira ve Ruminococcus isimli mikroorganizmalarda yüksek oranda artış olduğı ortaya konulmuştur. Vücut açısından faydalı olduğu bilinen söz konusu mikropların, döl yatağında mevcut bebeklere de aktarıldığı keşfedilmiştir. Yani bir ailede, kürke sahip bir hayvan mevcut ise, çocuk doğmadan önce bir başkasına verilme durumlarına bile gerek kalmadan, annenin gebeliğinde, henüz doğmamış olan çocuğun bağırsak mikrobiyomuna katkı sağlayabilmektedir.

Evcil Hayvanlar ve Bebekler Araştırma

Kanada’da yer alan Alberta Üniversitesi Çocuk Salgın Hastalık Bilimcisi olan Kozyrskyj, takımı ile birlikte 2009 yılından 2012 yılına kadar hamilelikte olan anneler üzerinde gebelik süresince çalıştı. CHILD çalışmasına katkıda bulunan ve bu çalışmanın bir parçası haline gelen toplam 746 bebekten alınan dışkısal örnekler çözümlendi. Çalışmaya dâhil olan bebeklerin yarısından daha fazlası, anne rahminde iken evde bulunan kürklü hayvanlar aracılığıyla Oscillospira ve Ruminococcus mikrobuna maruz kalmıştı. Çalışmada yer alan kürklü hayvanların %70’i köpekti.

İlginizi Çekebilir:  Kedilerin oynamaya bayıldığı 8 ilginç oyun

Yapılan Araştırmada; Evcil Hayvanlar Aracılığıyla Geçen Mikroorganizma Oranı, Diğer Bebeklere Oranla Daha Yüksekti

Bu araştırmaların devamında, araştırmaya tabi tutulan bebekler ile araştırmaya katılmayan ve ailede hiçbir zaman kürklü hayvanın yer almadığı bebekler karşılaştırıldı. Şaşırtan sonuçlar, kürklü hayvanların bulunduğu ailedeki bebeklerde söz konusu mikroorganizma oranı, diğer bebeklere oranla oldukça fazlaydı.

Yapılan bu çalışmada, hayvanların çocuklar üzerinde zararlı etkisi olmadığını ortaya koydu.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. belli bir yaşa kadar uzak tutmak gerekir diye düşünüyorum çocukların sağlığı için. teşekkürler bilgiler için.