Evde Yavru Tavşan Besleme Nasıl Olmalıdır?


Evde hayvan beslemek isteyenler kedi, köpek, kuş gibi hayvanların yanı sıra tavşan da besleyebilmektedir. Sevimlilik ve tatlılık abidesi olan tavşanlar özellikle çocukların dikkatini çekmekte, evde beslemek için ideal hayvan olarak görülmektedir. Ancak Evde Yavru Tavşan Besleme durumu sanıldığı kadar kolay bir durum değildir. Sürekli yemek yiyen tatlı ve sevimli tavşanlar, temizlik ve diğer bakımlarıyla da ilgi ve sevgi ister.

Yavru Tavşanlarda Beslenme

Anne sütünü yeterince alan bir yavru tavşanın beslenmesi, sütten kesilmesi ile başlamaktadır. Bir yavru tavşan ortalama 40 gün anne sütü ile beslenir. Yeteri kadar anne sütü ile beslenmeleri de oldukça önemlidir. Bunun sebebi ise, bağışıklık sistemin güçlenmesi için gerekli olan maddeleri almalarıdır. Anne sütü haricinde hiçbir besinden alınamayan maddeler, olası hastalıklara karşı tavşanlara direnç kazandırır. Aynı zamanda bu süt tavşan sütüdür. Sütten erken kesilen bir tavşanı inek sütüyle beslemeye devam etmek yanlıştır. Tavşan ve inek sütleri birbirlerinden farklıdır ve yavru tavşanlara zarar verebilir.

yavru tavşan

Yavru tavşanlar 15 günlük olmanın ardından anne sütünün yanında pelet yem, kuru saman ve kuru yonca gibi yiyecekler tüketmeye başlamaktadır.  Yavru Tavşan Besleme dikkat ve önem gerektirir. Eğer ki, kuru yonca ve kuru saman yok ise, unlu pelet yemlerle beslemek de birebir aynı faydayı sağlayabilir. Söz konusu yemler tüketilmediği takdirde tavşanların dışkılarında yumuşamalar meydana gelir.

Evde Yavru Tavşan Besleme Tırnak Bakımı

Yavru tavşanlar büyüdükçe bakımları da artmaktadır. Tavşanların bakımları arasında tırnak bakımı da yer alır. Tırnak bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Normalde doğada tırnak bakımına gerek duymayan tavşanlar sürekli olarak sert zeminlere basarak, kazınma hareketleri yaparak tırnaklarının aşınmasını sağlarlar. Bu sayede tırnakları uzamaz. Ancak ev ortamında böyle bir durum yoktur. Bu yüzden sürekli ve düzenli olarak tırnak bakımı gereklidir.

İlginizi Çekebilir:  Tavşanlarda Diş Hastalığı ve Belirtileri

Kafes Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle belirtmeliyiz ki evde tavşan besleyecekseniz onu sürekli kafese kapatarak huzursuz bir hayat geçirmesine sebep olmamalısınız. Tavşanlar hareketli hayvanlardır gün içerisinde kafes kapısı açık tutulmalı ve evde dolaşmasına izin verilmelidir.

Evde beslenecek tavşanlar için kafesin önemi büyüktür. Kafeslerinde kendilerini huzurlu, mutlu ve güvenli hissetmek isteyen tavşanlar kafeslerini kabullenmelidir. Olası bir tehlike anında hemen kafeslerinde saklanmak isteyeceklerdir. Ayrıca kafes ve diğer eğitimlerinin de 3 aylıkken başlaması daha doğru olacaktır.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Tatlı Tatlı
11
Tatlı
Komik Komik
4
Komik
Aşk Aşk
7
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Geek Geek
2
Geek
Omg Omg
2
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir