Araba Arkasına Bağlanıp Kilometrelerce Sürüklenen Köpeğin Son Durumu


Dün Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde yaşanan vahşet bir kez daha içimizi yaktı. Hayvanlara yönelik uygulanan şiddetlerin maalesef ardı arkası kesilmiyor. Bu yaşanan vahşet ise yalnızca onlardan bir tanesi. Patipuf.net’ e aktarılan bilgilere göre, dün öğlen saatlerinde Köyceğiz’e bağlı Zeytinalanı Mahallesi’nde yaşandı olay. Mesut B. 6 yıldır bakmış olduğu çoban köpeğini, araç içerisinde koyunları olduğu ve bu yüzden araç içinde yer olmadığı gerekçesiyle 48 K 5666 plakalı arabasının arkasına bağlayıp kilometrelerce sürüklemeye başladı. Zavallı köpek, bir süre araba arkasından koştuktan sonra asfaltın ve havanın sıcaklığına dayanamayıp bitkin düştü. Arabanın arkasında boynuna bağlanan ipten kurtulamadığı için asfalt üzerinde acılar içinde sürüklenmeye başladı.

Bu vahşeti görüp elinde delil olması gerektiğini düşünerek önce video ile kayıt altına alan ardından aracı durduran tiyatro sanatçısı Alparslan Mehmet Bıyık ise Patipuf.net‘e olay anı ile ilgili şunları söyledi:

”Kız arkadaşım ile tatile geldiğimiz Muğla’da olayın yaşandığı günün sabahı Yuvarlak Çay’a gitmiştik. Dönüş yolunda köpeği sürükleyen araç ile ilk karşılaştığımız an da araba arkasında bir kadının sürüklendiğini zannettik. Maalesef ki Türkiye’de yaşanan olaylar neticesinde bir kadını sürüklemek artık daha normal geldiği için araba arkasında sürüklenin köpek olduğunu düşünemedik. Sonuçta bir insan neden köpeği arabasının arkasına bağlayarak sürüklesin ki? Ağzı yok dili yok. Yaklaştıkça farkettik köpek olduğunu, hemen elime telefonu alıp delil olması açısından video kaydetmeye başladım ardından arabanın önünü keserek durdurdum.”

araba arkasına bağlanan köpek

”Aracı kullanan amcanın da köpeğin sürüklendiğinden haberi yoktu. Teşekkür etti ancak o arada ben belediyeyi aradım zabıtaya yönlendirdiler. Zabıta gelmedi. Bir çok yeri arayınca adam korktu ve köpeği kaldırıp, yürüterek tekrar yola koyuldu. Saatlerce adamı takip ettik köpeği alabilmek için o sürede jandarmayı yine aradık ancak gelmedi. En son HAYDOS başkanı Türkan Dağdelen Hanıma ulaştık ve sağ olsun kendisi hemen olay yerine geldi, jandarmayı aradı ve gelmezlerse Bimer’e şikayet edeceğini söyledi. Bunun üzerine ekipler geldi. Bu videoyu sosyal medyada asıl paylaşma amacım bu tür olaylarda belediyelerin daha duyarlı olması. Nasıl insanlar için acil ambulanslar aranıyor ise her ilde hayvanlar için de olmalı. Biz uzun uğraşlar vererek o köpeği kurtarabildik bu durum böyle olmamalı” dedi.

İlginizi Çekebilir:  Üzerinde 7 Kilo Kirli Tüy Taşıyan Sinbad Kedinin İnanılmaz Değişimi!

Olay yerine gelen Ortaca Hayvan Dostları Derneği (Haydos) başkanı Türkan Dağdelen ve aracı durduran Alparslan Bıyık’ın ısrarlarına rağmen Mesut B. asfaltta kilometrelerce sürükleyip yaraladığı köpeği vermemekte ısrarlıydı. Yapılan ihbar üzerine Jandarma ekipleri de olaya dahil oldu ve Mehmet B.’yi Jandarma Karakoluna götürdü. Ayrıca köpek nöbetçi savcı tarafından Haydos’a teslim edildi ve Haydos üyeleri Mehmet B. hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

Ayrıca Alparslan Bıyık’ın bize aktardığı bilgilere göre; köpeğin sırtında derin yaralar vardı. Patileri asfaltın sıcaklığından yanmıştı.

HAYDOS Başkanı Türkan Dağdelen ise AA muhabirine yaşanan akıl almaz olayı “vahşet” olarak adlandırdı.

Köpeği veterinere kliniğine götüreceklerini belirten Dağdelen “Saat 12.00’de konuyla ilgili ihbar geldi. Yaklaşık 2 saat boyunca arkasından kovaladık ve yaralı hayvanı almak istedik. Ancak vermeyi reddetti. Bizde Jandarma ekiplerini çağırdık.” dedi.

Köpeği kendi himayeleri altına aldıklarını söyleyen Dağdelen, “Asfaltta sürüklenme sonucu köpeğin sırtında yanıklar oluşmuş. Kendisi, arabada yer olmadığı için köpeği arkaya bağladığını söylemiş. Otomobil içerisinde 2 tane de koyun bulunduğu ve nefessiz kaldıkları yönünde duyum aldık. Şahıs hakkında suç duyurusunda bulunduk.” dedi.

Kantar isimli köpeğimizin durumu  ise şuan iyi. Haydos himayesinde tedavisine devam ediliyor.

Umuyoruz ki artık bu tür vahşetlerin sonu gelir. Umuyoruz, hayvanlar mal konumundan çıkar ve can olduğu artık anlaşılır.

Ayrıca Haydos’un bizlere muhtaç olan diğer canlar adına desteğinize ihtiyaçları var. Lütfen yardımlarınızı esirgemeyin. Bu dünya yalnızca bizim değil.

 

 


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Tatlı Tatlı
2
Tatlı
Komik Komik
1
Komik
Aşk Aşk
1
Aşk
Üzücü Üzücü
12
Üzücü
Korkunç Korkunç
8
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf
admin

Patipuf.net'in kurucusu, gönüllüsü, emek vereni, fikir sahibi. Hayvan Hakları Aktivisti, Sokak Hayvanları Gönüllüsü

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir