Yaz Uykusuna Yatan Hayvanlar Hangileridir?


Kış mevsiminin sona ermesiyle birlikte kış uykusuna yatan hayvanlar artık yaza hazır bir şekilde uykularını sonlandırdı. Kış uykusuna yatan hayvanları herkes biliyor, peki ya Yaz Uykusuna Yatan Hayvanlar? Birçok kişi kış uykusuna yatan hayvanları bilir ancak yaz uykusuna yatan hayvanlardan bi’haberdir. Çöl salyangozundan kaplumbağasına kadar pek çok hayvan, mevsimsel şartların zorlaması sebebiyle yaz uykusuna yatar.

 

Yaz uykusuna yatan timsah

Bu sayede tıpkı kış uykusuna yatan canlıların yaza hazır olması gibi, yaz uykusunun verdiği rahatlıkla kışa hazır hâle gelirler. Diğer adı estivasyon olan yaz uykusu, sıcağın aşırı olduğu kurak bölgelerdeki hayvanların şartların zorlaşması sonrasında uyku veya uyuşukluk gibi bir dinlenme yöntemiyle yazı sonlandırmasıdır.

Yaz uykusuna yatan salyangoz

Bu durum, hayvanların yapılarına, yaşam ortamlarına ve bölge iklimine göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak çöllerde yaşamlarını sürdüren hayvanlar yaz uykusuna yatmaktadır.

yaz uykusuna yatan sincap

Çünkü yaz ayları, sıcağın ağır basması ve kuraklığın meydana gelmesiyle hayvanların beslenme ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Bu sebepten ötürü çöl canlıları yaz uykusuna yatmaktadır.

Yaz Uykusuna Yatan Hayvanlar

Yaz Uykusuna Yatan Hayvanlar arasında başı çeken hayvan, Amerika Birleşik Devletleri’nin güneybatısındaki çöllerde yaşamını sürdüren bir çeşit kaplumbağadır.

yaz uykusuna yatan kaplumbağa

Bunun yanı sıra timsahlar, tropik bölgelerde yaşamlarını sürdüren tatlı su balıkları, kurbağalar, çamurgolyan balıkları, sincaplar, çöl salyangozları, yer kurtları gibi hayvanlar da listede yer almaktadır.

Yaz uykusunda bir balık

İlginizi Çekebilir:  Yavru Kedinin 5 Günde İnanılmaz Değişimi!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
4
Aşk
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
1
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir