6 Maddeyle Kedi Yıkamanın Püf Noktaları


-1

Kediler görebileceğiniz en temiz evcil hayvanlarından bir tanesidir. Temizlik konusunda o kadar hassastır ki okşadıktan hemen sonra kendisini yalayarak temizlediğini görmeniz içten bile değildir. Kedi tükrüğünün antiseptik özelliğe olması sayesinde tüyleri üzerinde bulunan mikropları kolayca temizleyebilirler. Bu sebeple kedilerin genel olarak bizim tarafımızdan yıkanma ya da temizlenmeye ihtiyacı yoktur.

Ancak bazı durumlar olabiliyor ki mutlaka dışarıdan bir yardım ile yıkanması gerekiyor. İşte bu noktada kedi şampuanları devreye giriyor!

Kediye banyo nasıl yaptırılır?

1 – En az 2 Kişi Olun

Kediler doğası gereği banyo yapmayı, hatta su ile temas etmeyi hiç sevmez. Bu yüzden banyo esnasında size zorluk çıkartabilir. Banyo esnasında hem kedinize hem de kendinize işkence yaşatmak istemiyorsanız tek başınıza değil bir arkadaşınızla birlikte banyo yaptırın. Bir kişi kediyi tutarken ikinci kişi de köpükleme-yıkama işlemini yapmalı.

2 – O Tırnaklar Kesilecek!

Kedilerde tırnak kesimi.
Kedilerde tırnak kesimi.

Kedilerin suyu sevmediğini yukarıda söylemiştik. Banyoya giren bir kedinin suya dokunmak istememesi ellerinizin çizilip kanaması için yeterli bir sebeptir. Bu sebeple siz önleminizi baştan alın ve kediye banyo yaptırmadan önce tırnağını kesin.

3 – Su Sıcaklığının Ayarlanması:

Biz insanlara normal gelen ılık su kediler için sıcaktır. Kedinize banyo yaptırırken kendi duş aldığınız suya göre hafif daha soğuk olması gerekmekte. Yani soğuğa yakın bir ılık su ile kedinizi yıkayabilirsiniz.

4 – Kediler Özel Şampuan İster!

Kedi banyosu
Kedi banyosu

Kedi derisinin PH değeri biz insanlardan farklı olmasından dolayı bizim şampuanlarımız kediler için uygun değildir. Bu nedenle kedinize uygun güzel bir kedi şampuanı kullanmalısınız. Ayrıca suyu sevmeyen kedinizi yıkarken ona yumuşak ses tonuyla ismini ve güzel sözler söyleyerek kedinizi rahatlatmanız hem sizin hem de kedinizin yararına olacaktır 🙂

5 – Yıkama Sonrası Durulamaya Dikkat:

Kedinizi köpükleyerek kir ve tozlardan arındırdınız, gelelim durulama işlemine. Kedilerin yeterince durulanması sonradan yaşanabilecek sağlık problemlerinin önüne geçecektir. Keza yeterince iyi durulanmayan tüylerin arasında şampuan kalıntısı, toz, kir ya da başka bir yabancı cisim kalabilir. Bu durum tüylerini yalayarak temizleyen kedinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir.

İlginizi Çekebilir:  Scottish Fold Kedilerin Özellikleri ve Bakımı

6 – Yıkanan Kediyi Kurulama:

Banyo Yapmış kedi resmi
Banyo Yapmış kedi resmi 🙂

 

Kedinizi durulayıp banyodan çıkardıktan sonra kurulamaya geçmeden size önerimiz bir adet fotoğrafını çekmeniz! Çünkü bir kedinin görebileceğiniz en komik hali ıslak halidir 😀 Fotoğraf çekme işini fazla uzatmayın aksi taktirde kediniz üşütüp hastalanabilir. Kedinizi kurularken saç kurutma makinesi ya da benzer bir şey kullanmaya kalkmayın, kediler o tür makinelerin sesinden çok korkuyor 🙂 Temiz bir havluyla hızlı bir şekilde kurulayabilirsiniz.

NOT: Kedinizi gerekmedikçe banyo yaptırmaya kalkmayın, bu durum kedinizin derisinde bulunan yağ tabakasında olumsuzluklar yaşanmasına sebep olabilir.


Like it? Share with your friends!

-1
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir