Kediler için Zararlı Yiyecekler Nelerdir?


Evcil hayvan beslemekten zevk almanın yanı sıra, beslenme ve çeşitli ihtiyaçlarını giderme konusunda bazı zorluklarla karşılaşılması da mümkün. En evcil ve sevimli hayvanlardan olan kedilerin de yiyecek ve içecek gibi beslenmelerine dikkat etmek gerekir. Biz insanlar gibi bir sindirim sistemine sahip olmayan kediler için bazı gıdaları tüketmek ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Kediler de biz insanlar gibi bünyeye zararlı gıdaları tüketmekten büyük keyif duyarlar. Biz insanlar, bu zararlı gıdaların en basitinden kilo yapacağını idrak ederek tüketip tüketmeyeceğimize karar veririz. Fakat aynı şey hayvanlar için söz konusu değildir. Biz de bu yazımızda kediler için zararlı yiyecekler konusunu ele aldık.

kediler için zararlı yiyecekler
Kediler için zararlı yiyecekler görseli

Kediler için zararlı yiyecekler nelerdir ?

 

  • Çikolata

Kedilerin kesinlikle tüketmemesi gereken gıda maddeleri arasında ilk sırayı çikolata alabilir hiç şüphesiz. Çünkü çikolata, içeriğinde ki şeker, süt ve kakao sebebiyle kedilerin sindirim sistemlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Theobromin ismiyle bilinen toksik ajan nedeniyle kedilerde kalp, sindirim ve sinir sistemlerinde olumsuz etkiler görülür.

  • Süt

Kediler tarafından en sevilen ve hatta vazgeçilmez içeceklerden biri olan süt, aslında kediler için zararlı gıdalar arasında yer almaktadır. İnek, keçi, koyun gibi hayvanların sütleri, insanlar için bile sindirimi zor besinler iken, kedilerin sindirim sistemlerine verecek zarar ise bellidir. Kediler, annelerinin sütü belli bir süre beslendikten sonra kesinlikle diğer sütlerle beslenmemelidirler. Kedilerin süt tüketmesine bağlı olarak su kaybı ve ishal gibi durumlara kapılmaları kolaylaşacaktır.

  • Turunçgiller

Turunçgillerin içeriğinde barındırdığı asidik bileşenler kediler için zararlıdır. Kedilerin sindirim sistemleri bu asidik bileşenleri tüketme açısından kesinlikle uygun değildir. Bu gıdaların tüketilmesi, kedilerde böbrek hastalıklarına neden olabilir.

  • Alkol

İnsanlar için en zararlı içeceklerden olan alkol, hayvanlar için de ciddi derecede zararlıdır. Ölümcül etkilere sahip olan alkol, kedilerden kesinlikle uzak tutulması gereken içeceklerden birisidir.

  • Çiğ Halde Yumurta

Çiğ yumurta da kediler için en büyük tehlikelerden biridir. Salmonella adı verilen bakteriyi içerdiği için çiğ yumurta, ölümcül etki yaratabilecek gıda maddesidir.

İlginizi Çekebilir:  Hamile ya da Emziren Kedilerde Bakım Nasıl Olmalıdır?
  • Kafein

Hayvanlarda kas spazmı, anksiyete, toksik ve hızlı kalp ritmi gibi rahatsızlık veren etkiler yaratan kafein ve kafein içeren gıdalar, yine kedilerden uzak tutulması gerekenler arasındadır.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
1
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir