Kedilerde Yaygın Olarak Görünen 5 Hastalık


Evinde kedi besleyenlerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan birisi de şüphesiz kedi hastalıklarıdır. Kediler de tıpkı insanlar gibi, çoğu zaman da insanlarla aynı isimlere sahip hastalıklara yakalanabilir. Söz konusu bu hastalıkların bazıları gerekli müdahaleler yapıldığında kolayca atlatılabilirken, maalesef bir kısmı da kediler için ölümcül olabiliyor.

Bu küçük dostlarımızı her zaman gözlemlemesi ve kedilerde oluşan değişimleri zamanında fark etmesi evinde kedi besleyenlerin ve evinde kedi beslemese bile hayvanseverlerin en önemli görevlerinden birisidir.
Ve asla unutulmamalıdır ki bütün hastalıklar veteriner hekim müdahalesi gerektirir.

Kedi bakımında aşıların zamanında yapılması en temel konulardan birisidir. İç ve dış parazit aşıları 6. haftadan itibaren 3 ayda bir ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır.
Ek olarak, FeLV, FPV, FCV, FChl, FVR ve kuduz aşılarını da veteriner hekiminizin bilgisine danışarak programlı bir şekilde yaptırmanız oldukça önemlidir.
Zamanında yapıldığı taktirde aşılar; sevimli dostunuzun anne sütünün ardından kazanacağı bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı kullanılmak üzere antikor üretilmesini sağlar.

 

Kuduz, gençlik hastalığı, lösemi gibi aşıyla önlemleri alınabilecek hastalıklardan başka kedinizde zamanla görülebilecek ve bir veteriner tarafından müdahale edilmezse kedinizin sağılığı açısından ciddi riskler doğurabilecek diğer hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz;

1. Diyabet

Çişini çok sık yapma(özellikle geceleri), normalden fazla susama ve aşırı yorgunluk gibi belirtilerle anlaşılan bu hastalık; yapılacak olan (aç karna ve tok karna) kan tahlili ile kesin bir biçimde anlaşılabilir. Diyabet hastalığında tedaviye ek olarak diyet de yapılmalıdır.

 

2. Apse

Apseler; çoğu zaman kedilerin kendi arasında kavga ettikten sonra derisi üzerine aldığı yaralanmalar  ve bundan dolayı oluşan bakteriyel enfeksiyonlardan meydana gelir. Bu sebepten dolayıdır ki genellikle sokağa çıkan kedilerde görülür.
Deride ağrılara, şişkinliklere ve kızarıklığa neden olan bu hastalık; tedavi edilmezse deri altına işleyerek kanı etkileyecek kadar ilerler ve ciddi riskler  doğurabilir.

İlginizi Çekebilir:  Fotoğraflarda Bulunamayan 13 Ninja Pisi! İddia Ediyoruz; Hemen Bulunmayacaklar!

 

3. İdrar Yolu Enfeksiyonu

Bu hastalık dişi kedilerde görünse de vücut yapısı dolayısıyla çoğunlukla erkek kedilerde görülür. Kedilerin idrar torbası ve idrar yolunu etkiler ancak sanılanın aksine böbrekleri etkilemez.
Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu çoğu zaman 1-4 yaş aralığında görülse de her yaş diliminde görülebilmektedir. İdrar Yolu Enfeksiyonu kedilerde şu belirtilerle kendini göstermektedir;
• İdrarda kan ya da kötü koku
• Daha önce yapmadığı yerlere idrar yapma
• İdrar yaparken zorlanma ve yanma

 

4. Mide Hastalıkları(Reflü-Gastrit)

Gastrit kedilerin midelerinin farklı sebepler dolayısıyla enfeksiyon kapmasıdır. Bu duruma virüsler, yanlışlıkla yutulan yabancı cisimler, uzun süreli ilaç kullanımının yanı sıra aşırı stres de sebep olabilir.
Gastrit sonucu midesi hassaslaşan kediniz, yemeğin hemen ardından ya da yemek yedikten bir müddet sonra kusarak hastalığını size belli etmektedir. Ancak yine de kesin teşhis için veteriner muayenesi gereklidir.
Gastrit geçiren kedilerde tedavi sürecinin yanı sıra beslenme alışkanlıklarının(diyet, öğün sayısı, kullanılan mama türü) da düzenlenmesi gerekir.

 

5. Kedi Nezlesi

Kedi gribi ya da kedi nezlesi olarak bilinen bu hastalık kedilerde FRV virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır.
Çok bulaşıcı olması dolayısıyla bakım evleri gibi kedi nüfusunun yüksek olduğu yerlerde sıkça görülür. Yüksek ateş, öksürük, iştahsızlık ve burun akıntısı gibi belirtilerle kendini gösteren bu hastalık antibiyotik kullanılarak tedavi edilir.

 

Ayrıca;

Kedinizin ağız-diş hastalığı olduğunu gösteren 5 belirti isimli yazımızı okumak için tıklayınız.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf
admin

Patipuf.net'in kurucusu, gönüllüsü, emek vereni, fikir sahibi. Hayvan Hakları Aktivisti, Sokak Hayvanları Gönüllüsü

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu tür bilgilendirici yazılar acemi kedi-köpek bakıcıları için çok faydalı. Devamını bekliyoruz