Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?


Evde hayvan beslemek ve bakımını yapmak elbette kolaydır. Yavru kedi beslemek ve bakımını yapmak ise keyif vericidir. Annesini kaybeden ya da annesinden ayrılan yavru kedilerin bakımları, diğer yavru kedilerin bakımlarına nazaran biraz farklılık gösterebilir. Yavru Kedi Bakımı ve beslenmesi konusunu bu yazımızda ele alıyoruz. Annesi olmayan yavru kedilerin gerçekten annelerinin olmadığına emin olmak da fayda vardır.

yavru kedi bakımı

Yavru Kedi Bakımı

Öksüz yavru kedilerin bakımlarından bahsederek ilerleyecek olursak, bu sorumluluğu almadan önce kedinin annesinin, yavru kedinin bulunduğu bölgede olmamasına kanaat getirilmesi gereklidir. Çünkü insan eli ile yapılan beslenme ve yardımlar, asla anne tarafından yapılan bakıma benzememektedir. Anne kedinin beslenme, koruma ve diğer ihtiyaçları karşılamak, bulmak ve getirmek için bölgeden ayrılması ihtimali de olabilir. Bu yüzden ilk olarak yavru kedinin bulunduğu bölgeyi incelemek, hem yavru kedi açısından hem de emin olma açısından önemlidir. Tüm bu kontrolleri yaparak yavru kedinin annesiz olduğuna kanaat getirdikten sonra bakımı üstlenilebilir.

Vücutta Sıcaklık ve İlk Yardım

Yavru kedi ilk ele alındığında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de vücut sıcaklığıdır. Uzun bir süre annesinden ayrı kalan ve bakıma ihtiyaç duyan kedilerin vücut sıcaklıklarında düşüşlerin olması mümkündür. Aynı zamanda 3 haftadan daha küçük yavru kedilerde, vücut ısısının korunmasına yarayan sistemler çalışmamaktadır.

yavru kedi bakımı

Yavru kedilerin vücut ısısında bu yüzden düşüşlerin görülmesi normaldir. İlk olarak kedinin ısınması sağlanmalıdır. Vücut ısısının arttırılması sonrası kan şekerinin de yükseltilmesi gerekir. Bunun için de yavru kedinin beslenmesi gerekmektedir.

Yavru Kedinin Beslenmesi

Yavru Kedi Bakımı yaparken beslenmeye de dikkat edilmesi gerekmektedir. İlk olarak süt tozu ile yapılacak sütlerle beslenme ihtiyacı giderilmelidir. Aynı zamanda keçi sütü de yavru kediler için idealdir. Süt tozunu biberon içine koyup yavru kediyi beslemek, ideal olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Dünyaya İnen Gerçek Kanatlı 7 Melek Kedi İle Tanışın!
İdrar/dışkı Yapmasına Yardımcı Olma

Yavru kedilerin dışkılamasını yaptırmak için anneler, yavrularının arka bölgelerini yalar. Bu işlem ıslak mendil ile gerçekleştirilebilir. Ayrıca dışkılama yaptırmak için karın bölgesine masaj da yapılabilir. Yavru Kedi Bakımı yaparken bu hususlara dikkat edilmelidir. Ancak 4 haftadan büyük olan yavru kedilerin kuma dışkılama yetisi de artık gelişmiştir.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
2
Tatlı
Komik Komik
2
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir