Kedileri Severken Hoşnut Tutacak 4 Yöntem


Evcil hayvanları asırlardır insanlarla iç içe yaşamaktadır.  Evcil hayvan diyerek sadece evde yaşayan hayvanlar kastedilmez tabi ki de. Sokaklarda yaşayan hayvanlar da evcilleştirilmiş ve evcil hayvan kategorisinde yer almaktadır. İç içe yaşadığımız bu hayvanları sevmek, onlarla oynamak ve ilgi göstermek de ayrı bir huzur veriyor insana. Özellikle de kediler…

Kedileri sevmek, oldukça basit görünse de aslında göründüğü gibi olmayabiliyor. Kedileri severken hoş olmayacak sevme biçimleri, yasaklı bölgelerinin ihlâli ve buna benzer diğer durumlarda bir pati darbesi almak olasıdır. Kedileri severken, onların hoşnut kalabilmelerini ve hatta biraz daha sevmenizi istemelerini sağlamak faydalı olacaktır. Peki kedileri severken hoşnut tutacak yöntemler nelerdir?

I. Çene Altından Sevmek

Kediler, tüyleri ve sevimlilikleri ile “sev beni” diyormuşçasına insanları kendine çeker. Fakat

çene altından sevilen kedi
çene altından sevilen kedi

nereden nasıl sevileceği de önemlidir. Kediler, çene altlarından sevilmeye bayılırlar. Hatta bu durumdan memnuniyetlerini belirtmek için tatlı mırıltılar da çıkarmaktadırlar.

II. Yanak Bölgelerinden de Sevilmek İsterler

yanak bölgeleri
yanak bölgeleri

Koku duyuları gelişmiş hayvanlardan bir tanesi de kedidir. Kedilerin koku duyularının bezleri, yüzlerinde de bulunmaktadır. Koku işaretlemesi adı verilen yöntem sayesinde kediler, kendi kokularını sahiplerine transfer eder. Transfer edilen kokuyu tekrar algılayan kediler, güvende olduklarını hissederler.

III. Kulak Altında Kalan Kısımdan da Sevilebilir

kulak arkasından sevilen kedi
kulak arkasından sevilen kedi

Kedileri severken onları hoşnut tutacak bölgelerden biri de kulakların altında kalan kısımdır. Yine bu kısımdan sevilen kediler koku işaretlemesi yaparak sahibini tanıyor ve kendini güvende hissediyor. Bu bölgeden sevilen kedi, sahibi ile sevgi alışverişi yaparak aralarındaki bağın kuvvetlenmesini sağlıyor.

IV. Kuyruk Kısımlarının Dipleri de Hoşnut Kalmalarını Sağlıyor

kedileri severken hoşnut tutacak 4. yöntem
kedileri severken hoşnut tutacak 4. yöntem

Bu sevimli dostların sevilmekten keyif alacağı noktalardan bir tanesi de kuyruk bölgelerinin dibidir. Bu bölgeden sevilmek, bu minik ve sevimli dostların inanılmaz mutluluk kaynağıdır.

İlginizi Çekebilir:  İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kedilerin sevilmekten hoşnut kaldığı, mutlu olduğu bölgeler gibi, rahatsız olduğu ve saldırgan bir kaplana dönüşmesini sağladığı bölgeler de yok değil. Örneğin bu minik ve sevimli hayvanların karın bölgelerine dokunulduğunda veya bu bölgelerden sevmeye çalışıldığında içgüdüsel olarak kendilerini koruma ihtiyacı duyarlar. Sevimli ve tatlı hayvanlarken bir anda asi bir kaplan görünüme bürünürler.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
4
Tatlı
Komik Komik
3
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir