3 Köpek Irkı Hakkında Bilgiler


Dünya üzerinde nesli devam etmekte olan 3 köpek ırkı ve hakkında bilgiler konusundan bahsedeceğiz bu yazımızda. Sevimli, korkutucu, arkadaş canlısı, ürkek ve pek çok özelliğe sahip olan 3 köpek ırkını inceledik.

1- Akita

akita
akita

Japon bekçi köpeği olarak nitelendirilen Akitalar, köpek ırkları arasında Spitz tip adı verilen en büyük köpeklerdendir. Akitalar ağır başlı olmaları, kendine has ve güçlü görüntüleri ve vücut biçimleri ile diğer ırklardan kolaylıkla ayrılır. Akitalar kedi gibi çok iyi yüzebilir ve perdeli ayakları vardır. Pek fazla havlamaktan haz etmeyen akitalara özgü farklı ses tonları vardır.

Akitalar Japon halkı için vazgeçilmez koruma köpeği olarak bilinmektedir. Japon aileler çocuklarını koruması için Akita ırkı köpekleri görevlendirir. Irkın dişisi, bir doğumda ortalama 7-8 yavru doğurmaktadır. Ayrıca Akita nesli II. Dünya Savaşı sırasında yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır.

2- Alaska Malamutu

alaska malamutu
alaska malamutu

Alaska kurdu olarak da bilinen bu köpek türü, Kuzey Alaska’nın batısında Eskimo halkı olan Malamutlar tarafından kızak çekme görevinde kullanılmaktadır. Özellikle çocuklar tarafından, sevimli yapısı ve davranışlarından ötürü oldukça sevilmektedir.

Alaska Malamutu, geniş omuzlara sahip ve güçlü bedeni olan bir köpek türüdür. Erkek köpeklerde boy 70 cm’ye, kilo ise 55 Kg’ye ulaşabilmektedir. Söz konusu köpek ırkı nadir olarak havlamaktadır ve oldukça sadıktır. Gerektiği zaman ise oldukça iyi dövüşebilmektedir.

3- Alman Kökenli Çoban Köpeği

alman çoban köpeği köpek ırkı
alman çoban köpeği köpek ırkı

Almanya kökenine sahip bu köpek türü atletik ve güçlü yapısı, büyük olması ve zekâsı ile tanınmaktadır. Ayrıca Alman kurtları kendi içerisinde ikiye ayrılır; iş köpekleri ve şov köpekleri. Yüksek kalçalara ve uzun bacaklara sahip olan köpek türleri iş köpekleridir. Alçak bir kalçaya ve gösterişli postlara ve adaleli bir vücut yapısına sahip olan türleri ise şov köpekleridir.

İlginizi Çekebilir:  Sibirya Kurdu (Husky) Özellikleri ve Bakımı Hakkında Bilgiler

Dünyada en çok tercih edilen köpek türü Alman çoban köpeğidir. İş köpeği, asker köpeği ve polis köpeği olarak faydanılmaktadır. Almanya kökenli bu köpek türünde dişilerin boyu 57,5 cm, erkeklerde ise bu sayı 62,5 cm’dedir. Ağırlık bakımından ise dişiler 20-32 Kg, erkekler ise 35-45 Kg değerindedir. Söz konusu ırkın yaşam süresi ise ortalama 12 yıldır.

(İkinci bölümü okumak için buraya tıklayabilirsiniz.)


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Komik Komik
1
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
2
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir