3 Köpek Irkları Hakkında Bilgiler #2


Dünyada pek çok köpek ırkı bulunmaktadır. Asırlardır insanlarla iç içe olan, sevimli, tatlı; bir yandan da heybetli görünümleriyle ürkütücü, korkutan hayvanlar, yani köpekler hakkında yazılıp çizilmekte. Yeri geldiğinde insanların kadim dostu olan arkadaş canlısı köpekleri kaleme alıyoruz yazımızda. 3 Köpek Irkları Hakkında bilinmesi gerekenlerin ikinci kısmını derledik. İlk bölümü okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

1- Anadolu Çoban Köpeği

Ülkemizin eşsiz, benzersiz güzelliklerine güzellik katan Anadolu çoban köpekleri, yeryüzündeki bütün önemli konumda olan köpek kulüplerince tanınmaktadır. Avrupa ülkelerinde çoban köpeği olarak bilinen bu ırk, mastif türündedir. Karabaş, Kangal ve Akbaş gibi türlerin Anadolu çoban köpekleri ile ayrı ırklar olduğu tartışılmaktadır.

Ülkemizin gururlarından olan Anadolu çoban köpekleri, heybetli yapıları ve güçlü olmaları ile ön plana çıkmaktadır. Hayvan sürülerinin korunmasında görev alan Anadolu çoban köpekleri, bu konuda üstün sayılan meziyetleri de barındırmaktadır. Görünüşü ile özellikle hırsızların ve kurtların korkulu rüyasıdır.

2- Avustralya Sığır Çobanı Köpek Irkı

Avustralya Sığır Çobanı Köpek Irkı
Avustralya Sığır Çobanı Köpek Irkı

19. yüzyılda Avustralya’da coğrafi koşulların etkisine uyguluk göstererek türemiş olan söz konusu köpek ırkı, sığırları gütmek için topuklarını ısırması ile topukçu ismini de almıştır. Bu ırka sahip hayvanların bu özellikleri, atalarından biri olan dingo’dan mirastır.

Sağlam yapıları ile kendini gösteren topukçu köpekler, orta cüsseye sahip dik kulaklı köpeklerdir. Bu ırka sahip köpekler sık, kısa ve çift kürke sahiptir. Çalışkan, dayanıklı ve çok iyi bekçi köpeği olması ve ayrıca sadakati ve çocuklarla iyi anlaşması bu ırkı önemli kılıyor. Çevikliğin ön plana çıktığı yarışmalarda da ciddi başarılara imza atmaktalar.

3- Beauceron

3 Köpek Irkları Hakkında Bilgiler - Beauceron
3 Köpek Irkları Hakkında Bilgiler – Beauceron

3 Köpek Irkları Hakkında Bilgiler konusunun son konuğu Beauceron ırkı köpeklerdir. 1869 yılında tanınan ve ismini alan bu köpek ırkı, Fransa’da oldukça tanınmaktadır. Sadece sahibine kibar ve nazik davranan Beauceron’lar, yabancılarla ilişki kurmakta oldukça zayıf kalırlar. Patilerinin üstünde kırmızı lekelerin bulunması onlara kırmızı çoraplı lakabını getirmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Köpek Gençlik Hastalığı ve Korunma ve Tedavi Yolları

Sahiplerinin sağlıklı olması onlar için oldukça önemlidir. Çünkü Beauceron ırkı köpekler uzunca yürüyüş yapmaktan hoşlanırlar. Avlularda yaşamaları iyi olan bu köpek ırkı, açık alanlarda tıpkı doberman ırkı gibi bekçilik yapabilir.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir