Çin Aslanı(Chow Chow) Özellikleri ve Bakımı


Çin aslanı eşsiz bir görünüme, mağrur ve özgür bir ruha sahiptir. Hatta bu yönüyle kedilere de benzetilen çin aslanı soğukkanlı ve uzak bir karaktere sahiptir. Eğer kendinize sarılmalık bir arkadaş arıyorsanız üzülerek söylüyoruz ama bu köpek size göre olmayabilir 🙂 Yabancılara karşı oldukça temkinli bir yapıya sahip olsa da doğru kişi için tam anlamıyla vefalı bir dosttur.

Chow Chowlar bir aslan yelesini andıran tüylerinin çukur gözlerini ve iri kafasını daha da belirginleştirmesiyle oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir. Bakışları onun hırçın ve aksi bir yapıya sahip olduğunu düşünmenize sebep olabilir, ancak iyi yetiştirilmiş bir Çin Aslanı asla agresif değildir.

Uzun lafın kısası Çin aslanında bir aslanın asaletini, bir pandanın sevimliliğini, bir oyuncak ayıdaki cazibeyi, bir kedinin zarafetini – özgürlüğünü ve bir köpeğin vefasını ve fedakarlığını bulabilirsiniz.

Ayrıca bir zamanlar Çin İmparatorluğunca bakılan bir köpeğe yakışacak bir biçimde ağır başlılık ve soğuk kanlılığı da bu köpeklerde görmeniz mümkün.

Çin aslanı ilgi düşkünü bir köpek cinsi değildir, ancak sahibine karşı sessiz ve ilgilidir. Ayrıca ailenin diğer bireylerine karşı da sadık birer dosttur. Çocuklarla birlikte büyürse genel olarak çocuklarla iyi anlaşır ancak kendisine kötü davranıldığında buna müsamaha gösterdiği söylenemez. Bu sebeple küçük çocukları olan ya da köpeklere nasıl davranılması gerektiğini bilmeyen bireylerin bulunduğu ailelere çok da tavsiye edilen bir köpek cinsi değildir.

Bu ırk nispeten daha hassas olduğu bebeklik dönemde pek çok yabancı ile karşılaşır ve onlardan iyi bir dönüş alırsa ileride de yabancılarla iyi anlaşacaktır. Öte yandan iyi niyetle yaklaşmayan kişilere karşı hoşgörüden uzak ve kendi bölgesini koruma konusunda son derece koruyucu davranan bir cinstir.

Bu ırkın en belirgin ayırt edici özelliklerinin başında mavi-siyah bir dile sahip olması gelir. Çin efsanelerine göre gökyüzünden düşen renk damlalarını chow chowun yaladığı ve bu sebeple dilinin bu renkte olduğuna inanılır. Ayrıca neredeyse dümdüz olan arka bacakları ve bu bacakların sebep olduğu katı ve çarpık yürüyüş de ilk bakışta göze çarpan özelliklerdendir.

Söz konusu eğitime gelirse; Çov çovlara komut öğretme konusunda sadece sözlü eğitim yapılmalıdır. Elbette hiçbir köpeğe şiddet uygulanmamalı, hiçbir köpeğe vurulmamalıdır. Ancak bu cins için ayrı bir hassasiyet göstermek gerekir. Mağrur ve başına  buyruk hareket eden bir karaktere sahip olması sebebiyle bir Çin aslanı asla fiziksel şiddete müsamaha göstermez, aksine ters teper. Ama tutarlı davranışlarla onun saygısını kazanırsanız itaat konusunda problem yaşamazsınız.

İlginizi Çekebilir:  Köpeklerde Görülen Wobbler Sendromu Hastalığı
Çin aslanının en belirgin özelliği siyah – lacivert arası renkte bir dile sahip olmasıdır.

Çin Aslanının Öne çıkan yönleri:

  • Çin aslanları oldukça bağımsız ve soğuk bir karaktere sahiptir ve bu özelliklerine saygı duyan ancak köpeğin egemen olmasına müsaade etmeyen bir sahibe ihtiyaç duyarlar.
  • Çov çovlar bebeklik çağında farklı insanlarla – köpeklerle tanıştırılarak, farklı ortamlara sokularak sosyalleştirilebilir.
  • Çin aslanları sahibine ya da onun birinci dereceden yakınlarına bağlanabilir, ama yabancılara şüphe ile bakarlar.
  • Çovçovlar tüy sağlığı için haftada 2 ya da 3 kez taranmalıdır.
  • Günlük egzersizleri düzenli olarak yapıldığı taktirde Çovçovlar apartman yaşantısına uyum sağlayabilir.
  • Bu köpek ırkının göz yapılarının çukur olması sebebiyle sadece kısıtlı bir alanı görebilmektedirler. Sizi tam olarak göremeyip bir tehlike olarak algılamaması için onlara önden yaklaşmanız en doğrusu olacaktır.

Chow chowların Tarihi

Uzmanlar Çin aslanının en eski köpek ırklarından birisi olduğunu düşünmektedir. Bu konuda yapılan genetik çalışmalar da bunu ispatlar nitelikte olmuştur. Bu kadim ırkın Moğolistan ve Kuzey Çin’de ortaya çıktığı ve göçebe Moğol kabileleriyle birlikte güneye yayıldığı düşünülmektedir.

Han Dynasty’nin(M.Ö. 206 – M.S. 22) o dönemki çinicilik ve resimlerinde kullanılan köpek betimlemelerinin de Çovçovlara benzer bir şekilde olması bu tezi daha da güçlendirmektedir.

Çinde bu ırk çeşitli isimlerle bilinmektedir, bunlardan bazıları;
Siyah Dilli Köpek (hei shi-tou), Kurt köpek (lang gou), ayı köpek (xiang gou), ve Kanton köpek (Guangdong gou) şeklinde sıralanabilir. İsminin Chow chow (Çovçov) olması da ilginç bir hikayeye dayanıyor;
18. yüzyılın sonlarına doğru İngiliz tüccarlar ticaret amacıya almış olduğu mallarla birlikte bu ırkı da getirmesiyle Avrupa’ya getirildi.  Ne işe yaradığı bilinmeyen muhtelif eşyalar(buna köpekler de dahilmiş o dönemde) “Chow chow” olarak adlandırılırmış. Ve bu şekilde “Chow chow” ismi bu ırka yapışmış.

1781 senesinde “Chow” kelimesi Gilbert White tarafından yazılan “Selbourne Doğa Tarihi ve Antikaları(Natural History and Antiquities of Selbourne)” isimli bir İngiliz kitabında tanımlanmış. Gilbert White’ın komşularının bir çift Çin aslanı sahiplenmesi sayesinde Çovçovların kırsal kesimde yaşamını inceleme şansı bulup bunu da kitabına aktarmış. Uzmanlar kitabın yazıldığı tarihten sonraki 200 yıl içerisinde bu köpek ırkının değiştiğini iddia ediyor.

İlginizi Çekebilir:  Köpeklerde Tüy Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Bununla birlikte yüzyıl sonrasına kadar düzenli olarak bu köpek ırkının ithal edilmesi sürdürüldü. Nihayet bu ırk; köpeklere olan düşkünlüğü ile bilinen İngiliz Kraliçesi Victoria’nın ilgisini çekti ve bu durum Çovçovların popülaritesini daha da arttırdı. Hatta 1895 yılında İngiltere’de bu ırk üzerine bir köpek kulübü dahi kuruldu.

1920’li yıllarda Çovçovlar zenginler ve ünlüler arasında büyük bir moda haline geldi. Hatta bu durum Beyaz Saray’a kadar gitti. ABD başkanı Calvin Coolidge ve eşi; Timmy isminde kızıl renkli, Blackberry(Böğürtlen) isminde siyah renkli olmak üzere iki tane Çov çov sahiplendi. Bugün Çin Aslanı AKN(Amerikan Köpek Kulübü) tarafından 155 ırk arasından en popüler 64. ırk olarak gösterilmekte.

Beyaz bir çin aslanı

Çin Aslanının Fiziksel Özellikleri

Çin aslanlarının boyu(yerden yüksekliği) ayakta iken(omuzdan) 43 cm – 51 cm arasında değişirken kilosu ise 18 kg – 32 kg arasındadır.

Chow Chowların Kişiliği

Aslında kişiliği dolayısıyla çin aslanları bir kediye benzetilebilir: uzak, ketum, özgür, ağır başı, zeki ve inatçı..

Çatık kaşlarına karşın normal bir chow chow kesinlikle saldırgan ya da çekingen değildir.Chow chowlar daha çok kendi işi ile ilgilenme eğiliminde olup genelde problem çıkaran taraf değildir. Bir çin aslanı kendi tanıdığı insanlarla oyun oynamayı sever ancak bir yabancı davetsiz bir şekilde kendi evine yaklaşacak olursa havlayarak uyaracaktır. Eğer ki gelen yabancı kendi sahibi tarafından davet edilirse ya da onunla birlikte gelirse problem olmayacaktır. Şunu da belirtmekte fayda var; Çov çov’unuzun yetişkin çağında güvenli ve rahat olmasını istiyorsanız onu yavruluk döneminde(farklı insanlarla, köpeklerle ve ortamlarla tanıştırarak) sosyalleştirmelisiniz.

Siz de bir Çin Aslanı besliyorsanız, kendi gözlemlerinizi ya da varsa sorularınızı yorum kısmından ekleyebilirsiniz!

Ayrıca diğer köpek cinslerine buradan ulaşabilirsiniz:
Köpek Cinsleri Kategorisi – Patipuf


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Tatlı Tatlı
5
Tatlı
Komik Komik
5
Komik
Aşk Aşk
1
Aşk
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
5
Geek
Omg Omg
4
Omg
Wtf Wtf
2
Wtf
admin

Patipuf.net'in kurucusu, gönüllüsü, emek vereni, fikir sahibi. Hayvan Hakları Aktivisti, Sokak Hayvanları Gönüllüsü

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir