En Zeki Köpek Irkları Hangileridir? Maddeler Halinde!


İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da zekâ seviyeleri farklıdır. Her hayvanın aynı zekâya sahip olmadığı herkesçe bilinir. Merak edilen bazı konular arasında köpeklerin zekâ seviyelerinin ne derecede oluğu yer almaktadır. Yani En Zeki Köpek Irkları merak edilmektedir.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da araştırmalar yapılmış ve elde edilen veriler ve bilgiler ışığında En Zeki Köpek Irkları tespit edilmiştir. Yapılan araştırmanın doğruluğu elbette tartışılabilir. Ancak, bütün köpek cinsleri üzerinde araştırma yapılması da imkânsızdır. Peki En Zeki Köpek Irkları sıralamasında listede hangi köpekler var?

En Zeki Köpek Irklarında 1 Numara: Border Collie

Border Collie
En zeki köpek ırklarında başı çeken isim: Border Collie

Listenin ilk sırası hem çoban köpeği hem de sporcu köpeği olarak bilinen Border Collie cinsine ait. Border Collie cinsi köpekler dünyanın en zeki köpekleridir. Normalde çoban köpeği sıralamasında da ilk sırayı almaktadır. Ayrıca eğitim süreleri de oldukça kısadır.

⇒  Border Collie Özellikleri Nedir? Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

En Zeki Köpek Irklarında 2 Numara: Poodle

Poodle
En zeki köpek cinslerinden birisi: Poodle

Süslü görüntüleri ile dikkatleri üzerlerine toplayan Poodle cinsi köpekler, En Zeki Köpek Irkları arasında gelmektedir. Harika bir avcı köpeği cinsidirler. Eski dönemlerde kuş yakalama görevinde de kullanılmışlardır. Bu köpek cinsi, sahibini ve yakınlarını koruma görevini benimsemişlerdir.

3. Alman Kurdu (Alman Çoban Köpeği)

alman çoban köpeği
Alman Çoban Köpeği de en zeki köpek cinsleri arasında bulunur.

 

Eğitilmeleri çok basit olan ve genelde polis ve koruma köpeği olarak öne çıkan Alman çoban köpekleri, tehlikeli görünümleri ile korku verebilir fakat çok sevecen bir yapıya sahiptir. Red Kit adlı çizgi filmde Rin Tin Tin adlı karakterin canlandırdığı köpek türüdür.
 

4. Golden Retriever

Golden Retriever
Golden Retriever sıcak kanlılığı ile bilinse de en zeki köpek cinsleri arasında bulunur.

Her evcil hayvan besleyicilerinin hayali olan Golden Retriever cinsi köpekler oldukça zekidir. Sahiplerine düşkünlükleri ile bilinirler ve inanılmaz derecede koku alma duyuları vardır. Küçük çocuklarla oynamakta eşsiz olan bu ırka sahip köpekler, sabırları ile öne çıkarlar.

İlginizi Çekebilir:  Güneye Yerleşip Kedi ve Köpeklere Bakan Emekli Ayşe Teyzemiz

⇒  Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı

5. Shetland Çoban Köpekleri

Shetland Çoban Köpekleri
Shetland Çoban Köpekleri

En Zeki Köpek Irkları sıralamasında ilk 5 içerisine girebilen bu köpek ırkları, Border Collie köpeklerinin uzun saça sahip hallerine benzemektedir. Kolay eğitilebilen Shetland çoban köpekleri, güvenlik ve iz sürme köpeği olarak da kullanılmaktalar. Bunlara ek olarak yabancı kişilere şüpheyle yaklaşmaları ile bilinirler.

Diğer En Zeki Köpek Irkları

En zeki köpek ırkları arasından 5 tanesini maddeler hâlinde sunduk bu yazımızda. Bu 5 köpek haricinde Labrador Retriever, Papillon, Doberman Pinscher, Rottweiler ve Avustralya Çoban Köpekleri de listenin ikinci kısmını oluşturmaktadır.

Siz de bir köpek besliyorsanız, kendi gözlemlerinizi ya da varsa sorularınızı yorum kısmından ekleyebilirsiniz!

Ayrıca diğer köpek cinslerine buradan ulaşabilirsiniz:
Köpek Cinsleri Kategorisi – Patipuf

 

En Zeki Köpek Irkları
En Zeki Köpek Irkları

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
4
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
1
Aşk
Üzücü Üzücü
2
Üzücü
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Geek Geek
1
Geek
Omg Omg
1
Omg
Wtf Wtf
2
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir