Ev ve Köpeği Pirelerden Korumak İçin Yapılması Gerekenler


Köpek sahibi olmanın elbet sorumlulukları vardır ve bu sorumluluklar durumlara göre değişiklik gösterebilir. Köpek beslemek, hem beslenilen yeri hem de söz konusu yerde bulunan bireyleri etkilemektedir. Köpeklere dışarıdan bulaşan pireler, bu duruma en iyi örneklerdendir. Köpeği Pirelerden Korumak hem köpek için, hem köpeğin beslendiği ve barındığı yer için, hem de köpekle aynı yerde yaşayan insanlar için önemlidir. Köpeğin pirelerden korunması veya arınması için kimyasal madde içeren ilaçlar da pek tercih edilmemektedir.

Kimyasal içerikli ilaçların tercih edilmemesi doğru bir yaklaşımdır. Hem köpeklerin sağlığı hem de köpeğin çevresinde yer alan insanların sağlığı için bu durum önem taşımaktadır. Köpeği Pirelerden Korumak için kimyasal içeren ilaçlara ve tasmalara gerek kalmadan da pirelerden arındırma ve koruma işlemi gerçekleştirilebilir.

Doğal Yöntemlerle Köpeği Pirelerden Korumak ve Arındırmak

Kimyasal maddelerin bulunduğu ilaç vb. ürünlerle Köpeği Pirelerden Korumak yerine doğal çözümlerin tercih edilmesi sağlık ve uzun vadede oluşacak ekonomik zorluklar açısından daha ideal bir çözümdür. Pire vb. şeylere karşı kimyasal yollarla koruma sağlamaya çalışmak, köpeklerde kusma, nefes problemleri, çarpıntı, kalıcı sinirsel hasarlar gibi etkileri de beraberinde getirmektedir. Fakat ökaliptus yağı ile köpeği pirelere karşı doğal yollarla korumaya çalışmak, kimyasalların verdiği zararların ortaya çıkmasını engelleyerek belirtilerinin görülmesinin de önüne geçilmektedir.

köpeklerde pire
köpeklerde pire

Köpeğin, pire sorunundan kurtulmasına doğal yöntemlerle yardımcı olabilmek için ökaliptus yağı, 100 ml. doğal köpek şampuanı, havlu ve damlalık yeterlidir. Köpek şampuanının içerisine damlalık aracılığıyla ortalama 5 damla ökaliptus yağı damlatılarak işleme başlanabilir. Şampuanın iyice çalkalanması, yağı şampuan ile karışmasını sağlayacaktır. Köpeğin her zamanki gibi yıkanmasının üzerine ek olarak hazırlanan karışımın uygulanması yeterli olacaktır. Bu sayede köpeğin pirelerden arınmasına ve korunmasına olanak sağlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Rottweiler(Rotvaydır) Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Evin Pirelerden Temizlenmesi

Köpeğin pirelerden temizlenmesi ve korunması tek başına yeterli olmayacaktır elbette. Pirelerin ve pire yumurtalarının halı tüyleri arasında uzunca süre kalabildiği gerçeği vardır. Ancak karbonat ve tuz bu durumun üstesinden gelinmesinde önemli rol oynamaktadır.

Evde Pire Temizliği

Karbonat ve tuzun birbiriyle eşit derecede karıştırılmasıyla birlikte elde edilen karışımın, kuru halılar üzerine eşit seviyede dökülmesi yeterlidir. Bir gece boyunca bu karışımın halıda durmasında fayda vardır. Sabah elektrikli süpürge ile temizlemek, halıların içerisinde barınan pire ve pire yumurtalarından kurtulmayı sağlayacaktır.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sırf şu pire olayından dolayı köpeğimiz hep bahçede duruyordu hocam bilgi için teşekkürler deneyeceğim 🙂