Evcil Hayvan Beslemenin Çocuklar Üzerindeki Olumlu Etkileri


Sadık dostlarımız olarak; gönlümüzde taht kurmayı başaran, sevimli mi sevimli kedi ve köpeklerimizin çocuklarımızın zihinsel, sosyal gelişimini de birçok olumlu yönden etkilediğini biliyor muydunuz? Kedi ve köpekle büyüyen çocuklar; diğer yaşıtlarına nazaran daha sosyal, daha aktif bireyler olarak büyüyor; çocuklarımız, sorumluluk duygusunu daha küçük yaşlarında kazanmaya başlıyor.

Peki, evcil hayvan besleyerek; çocuklarımıza hangi yönlerden katkıda bulunuyoruz:

·        Çocuklarımız; sorumluluk bilinci kazanıyor

Köpeğinin gezme ihtiyacını karşılamak için onu dışarıya çıkaran; onu gözünün önünden ayırmayan çocuklarımız; tıpkı birer anne-baba gibi davranıyor.

Yani evcil hayvanlarımız ile yakından birebir ilgilenen çocuklarımız; küçük yaşlarına rağmen onlara nasıl davranmaları gerektiğini öğreniyorlar.

Bu durum da çocuklarımızın büyüdüklerinde de sorumluluğunun bilincinde olan bireyler olarak davranmalarına katkıda bulunuyor.

Evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar; derslerine daha çok çalışıyor, geleceğe dair planlarını daha ilkokuldayken bile kararlaştırmış oluyorlar.

·        Çocuklarımızın empati duygusu gelişiyor

Kedi, köpek gibi evcil hayvanlarımızın da tıpkı bizler gibi birer canlı olduklarını, onların da yaşamaya hakları olduklarını öğrenen çocuklarımız; öncelikle onların yaşam hakkına saygı duymayı öğreniyor.

Kendine benzemeyen canlıların da kendi çocukları olabileceğini, onların da aile ortamında büyüdüğünü fark ettikleri an; yeryüzündeki tüm canlılara daha pozitif bir şekilde yaklaşmaya başlıyorlar.

Kısacası; dil, din, ırk, cinsiyet ve tür ayrımı yapmaksızın büyüyen çocuklar; büyüdüklerinde topluma faydalı birer birey olarak, yaşamlarını sürdürüyorlar.

·        Çocuklarımız; sosyal bir birey olmayı öğreniyor

Daha küçük yaşlarında sıkı birer dost kazanan, dostu ile birlikte hayatı keşfetmeyi öğrenen çocuklarımızın renkli ve eğlenceli bir sosyal yaşamları oluyor.

Dostu ile arasında özel bir bağ geliştiren çocuklar; büyüdüklerinde ya da okul çağına eriştiklerinde arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle, hatta aileleri ile bile daha iyi bir şekilde anlaşıyorlar.

İlginizi Çekebilir:  Kediler Arası Yaygın Kulak Problemleri Hakkında Bilgiler

Kısacası; evcil hayvan beslemenin çocuklar üzerindeki bir diğer olumlu etkisi ise onların sosyalleşmelerine yardımcı olması şeklinde karşımıza çıkıyor.

Çocuklarınızın sorumluluk sahibi, yeryüzündeki tüm canlıları seven, empati duygusu gelişmiş, sosyal birer varlıklar olarak yetişmeleri adına, barınak ya da sokaklardan en yakın zamanda bir evcil hayvan evlat edinmenizi öneriyoruz.

Böylelikle onların zihinsel ve sosyal gelişimini destekleyebilir; barınaklarda ve sokaklarda yaşam savaşı veren, bir lokma ekmeğe muhtaç canlardan birinin yaşamını kurtarabilirsiniz.

 

 


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Komik Komik
1
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
3
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir