Golden Retriever Özellikleri Nedir? Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?


Golden Retriever; sevimli ve sıcakkanlı dostlarımız köpekler listesinin en popüler üyeleri arasında ilk 10 sırada bulunan; altın rengindeki pas parlak tüyleri ile aynı zamanda en güzel köpek türleri arasında da yer alıyor. Avcılık yeteneği oldukça gelişmiş olan Golden; Setter, Bloodhound vb. farklı av köpeklerinin çiftleştirilmesi sonucunda üretilen, insanlarla mükemmel bir şekilde arkadaşlık kurabilen bir köpek cinsi olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yazımızda bir Golden sahiplenmeyi düşünenler için, bu sevimli köpeğin özelliklerinden ve ona nasıl bakmanız gerektiğinden kısaca bahsetmek istedik.

 

golden retriever
Golden insanlara en yakın köpeklerden biridir

Golden Retriever Özellikleri:

  • Sahibiyle oyun oynamaktan keyif alan, şirin bir OYUNCU!
  • Yabancılarla kolaylıkla arkadaşlık kurabilen bir DOST CANLISI!
  • Kolay bir şekilde eğitilebilen, sahibine itaat eden bir İTAATKAR!
  • Çocuklarla dost olabilen, harika bir BEBEK BAKICISI!
  • Her türlü sıcak ve soğuğa dayanabilecek kadar güçlü bir SURVIVOR
  • Diğer köpeklerle rahat bir şekilde anlaşabilen bir YARAMAZ!

Golden cinsi köpekler; yabancılarla kolay bir şekilde arkadaş olabilen bir yapıya sahip. Bu sevimli köpek cinsi; bebeklerle oyun oynamayı seven, onlarla ilgilenen bir cins olduğu için onlar; mükemmel bir bebek bakıcısı olarak bebeğinizi koruyabilir ve onu her an gözetim altında tutabilir.

Ortalama yaşam ömrü; 10-12 yıl arasında değişiklik gösteren bu sevimli köpeklerin ortalama kiloları ise 25-35 kilo arasında değişiklik gösterir.

Genellikle sarı ve altın renginde olan tüylere sahip olan Goldenlar; bazen beyaz ve kızıl gibi farklı renklerde tüylere de sahip olabilirler.

Siyah bir golden retriever.

Golden Retriever Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yemek yemeye oldukça düşkün, tam bir obur olan Golden köpekler; aşırı yemek yediği zaman kontrolsüzce kilo alabilirler. Bu durum ise onların kalça kemiğindeki kalça çıkığı ihtimalini yükseltebilir. Bu yüzden köpeğinizi kaliteli kuru mamalar ile beslemeli; fazla yemek yemediğinden emin olmalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Kavurucu Sıcaklarda Köpekler İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeğinizi haftada 2 kez olacak şekilde taramalısınız. Dilerseniz; ayda 1 kez de köpeğinizi köpekler için özel olarak üretilen şampuanlar ile yıkayabilirsiniz.

Golden Retriever; yalnız kalmayı pek sevmeyen bir cins olduğu için onunla sık sık oyun oynamalı; onu yalnız ve ilgisiz bırakmamalısınız.

Yavru bir golden retriever.

Ayrıca internet üzerinde çok sayıda “Satılık golden retriever”, “golden retriever fiyatları” gibi siteler ve aramalar görmekteyiz. Zaten pek çok golden adeta bir eşyaymış gibi alınıp, ardından hevesleri geçince sokaklara terkedilmekte. Bu sebeple herhangi bir yerde “üretilen” goldenları satın almak etik olarak doğru değildir. Zaten yüzlercesi barınaklarda ve sokaklarda perişan bir halde sahiplenmeyi beklemektedir.

Bu da facebook sayfamızdan şaşkın bir golden retriever yavrusu 🙂

Siz de bir Golden Retriever besliyorsanız, kendi gözlemlerinizi ya da varsa sorularınızı yorum kısmından ekleyebilirsiniz!

Ayrıca diğer köpek cinslerine buradan ulaşabilirsiniz:
Köpek Cinsleri Kategorisi – Patipuf


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
10
Kızgın
Tatlı Tatlı
134
Tatlı
Komik Komik
34
Komik
Aşk Aşk
38
Aşk
Üzücü Üzücü
10
Üzücü
Korkunç Korkunç
6
Korkunç
Geek Geek
12
Geek
Omg Omg
13
Omg
Wtf Wtf
19
Wtf

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bende golden retriever besleyecektim ama ailesel olarak evimde kuş,balık,hamster olduğundan besleyemeceğim Universitede kesin ayrı evimde beslemeyi planlıyorum çok fazla bakımı zor gelmedi bana makalede okuduğum kadarıyla.

  2. Bir Golden besliyorum yaklaşık 9 yıldır ve şu ana kadar okuduğum en iyi en başarılı anlatım bu sanırsam gerçekten yazan arkadaşın ellerine sağlık.

  3. Yeni aldığım Golden Retriever köpeğimi çok seviyorum. Fakat nasıl bakılıp besleneceğini hiç bilemiyordum. Biraz araştırdığımda sizi buldum. Köpeğimin bakımını ve beslemesini sizin yardımınızla yapmaya çalıştım çok teşekkürler.