Hayvanlarda da Down Sendromu Görülür Mü?


Down sendromu genelde insanlarda görülmesiyle bilinen bir genetik anormallik durumudur. Kromozomlarda meydana gelem bölünmelerde 21. kromozomun 1 tane fazla kopyalanması, down sendromu genetik anormalliğini oluşturmaktadır. Hayvanlarda da Down da Sendromu görülmesiyle ilgili yöneltilen sorulara net bir cevap verilmesi gerekirse, hayvanlarda da down sendromu görüleceğini belirtmek faydalı olacaktır. Hayvanlarda da Down Sendromu görülmesinde en iyi örnek beyaz kaplan Kenny’dir.

Hayvanlarda da Down Sendromu Kaplan Kenny

Down sendromu rahatsızlığı, kromozomların bölünmesi sırasında 21. Kromozomun 1 tane fazla bölünmesiyle, bu bölünme sonrası diğer kromozomların dizilişinde bozukluk yaşanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Söz konusu genetik bozukluğa maruz kalan kişilerde çeşitli beceri bozuklukları, öğrenme ve pek çok kişisel gelişimde sorunlar ortaya çıkmaktadır. Fakat down sendromu, sadece insanlarda görülen bir genetik bozukluk değildir.

Hayvanlarda da Down Sendromu Görülür

Hayvanlar âleminde, insanlara %99 oranında benzerlikleriyle bilinen şempanzeler 48 kromozoma sahiptir. İnsanlarda bulunan 46 kromozoma göre insanlarla benzerlik gösteren şempanzelerde de insanlarda görülen genetik farklılıklar ve rahatsızlıkların görülme olasılığı oldukça yüksektir. Şempanzelerin insanlarla benzerlik göstermeleri de bundandır.

Köpeklerde Down Sendromu Görülmesi

Down sendromunun insanlar başta olmak üzere bazı hayvanlarda görülmesi olasıdır. Fakat köpeklerde down sendromu görülmesi oldukça nadir durumdur. Çünkü köpeklerde toplam 78 kromozom bulunmaktadır ve 21. kromozomun bozulması kolay görülebilecek bir durum değildir. Down sendromu olan bir köpeğin uzun süre yaşaması da mümkün değildir. Kromozom anormallikleri, anne karnındaki fetüsün büyüyüp gelişmesini engeller.

köpek ve kedide down sendromu

Köpeklerde Down Sendromu Semptomları

  • Deride yanmalar, burunda kronik kuruluk, saçlarda yetersizlik ve tüylerde sıkça kayıp gibi sebeplerle kürkte incelme ve buna benzer belirtiler down sendromlu köpeklerde hemen fark edilen semptomlardandır.
  • Söz konusu genetik anormalliğe maruz kalan köpeklerde tiroid bozukluğu, işitme problemleri, kalp kusurları ve vücıt sıcaklığında dalgalanmalar görülebilir.
  • Komutlara cevap vermekte zorluk çekebilmektedirler. Bunun sebebi ise işitme kaybı yaşamaları ve faaliyetlere olan ilgi azlığıdır.
  • Çok basit komutların bile yerine getirilmesinde oldukça güçlük çekebilmektedirler. Olağan dışı hareket ve davranışlar da bu duruma ek olarak görülebilir. Çünkü bilişsel ve fiziksel becerilerde eksiklikler görülmektedir. Bu yüzden köpeklerde söz konusu semptomlar görülebilir.
İlginizi Çekebilir:  İran Kedisi(Persian Cat) Özellikleri ve Bakımı

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir