Köpek ve Kedilerde Mantar Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri


Mantar hastalığı, insanlarda görüldüğü gibi hayvanlarda da görülmektedir. Evcil hayvan beslemekte olan kişilerin hayvanlarda mantar hastalığının tedavisine ve önlemine özen göstermesi gerekmektedir. Mantar hastalığı derinin, kılın ve tırnağın enfeksiyonudur. Köpeklerde bu hastalık en çok microsporum gypesum ve microsporom canist türleriyle; kedilerde ise microsporirum felis ve microsporum canis türleriyle görülmektedir. Ayrıca trichophton mentagrophytes de yaygın mantar türlerinden biridir.

Mantar hastalığı köpeklerde ve kedilerde genellikle sonbahar mevsimlerinde ve 12 aylıktan daha küçüklerde daha sık görülür. Bu hastalık siyamlarda 4. sıradadır. Ayrıca evde beslenen ve dışarı çıkmayan kedilerde de mantar hastalığına rastlanmaktadır. Microsporom canis kuru zeminlerde 13 aya kadar canlı kalabilmektedir. Diğer mantar türlerinde bu süre 5-7 yıl gibi uzamaktadır. Bu yüzden hijyene önem verilmesi gereklidir.

kedi ve köpek mantar hastalığı
kedi ve köpek mantar hastalığı

Nasıl ve Nerede Bulaşır?

hastalığın enfeksiyonları köpek ve kedilerde birbirlerine temas yolu veya bulaşık materyallerle bulaşmaktadır. İran kedilerinde bu mikroorganizmalara özel bir rezervuar oluşur. Ülkemize de yavru ithal İran kedilerinin girişleri son dönemlerde artış göstermiştir. Mantar hastalığı, kendini sınırlandırmış bir enfeksiyon türüdür. Nadiren görülen geç kalınmış tedavilerde sonuç alınamadığı görülmektedir. Kedilerde ve köpeklerde tedaviden yaklaşık olarak 6-7 ay sonra tekrar baş gösterebilir.

Hastalık Belirtileri

Mantar hastalığının etkenleri dış ortamda oldukça dayanıklılık gösterir. Hastalık kimi kedilerde çok şiddetli seyrederken, kimi kedilerde de hafif seyirde devam eder. Hastalık etkenlerinin yer aldığı bölgelerde yangı ve pullanmalar meydana gelir. Mantar hastalığı köpeklerde ve kedilerde pek çok farklı belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu durum göz önüne alınarak tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde fayda vardır. Canlının derisi üzerinde kıl, tüy dökülmeleri meydana gelir. Belli bir zaman sonra tüysüz, kılsız alanlar büyür ve birbirleri ile birleşir.

İlginizi Çekebilir:  Yavru Köpeklerde Çok Görülen Hastalık Belirtileri

Mantar Hastalığında Tedavi

Köpek ve kedilerde mantar hastalığı tedaviye karşı inatçıdır. Tedavi açısından zor olan mantar hastalığı için veteriner hekimlerden yardım alınması gerekir. Veteriner hekimin uygun gördüğü krem ve ilaçların kullanılması, tedavinin ilk adımını oluşturmaktadır. Tedavi için gerektiği takdirde kılların kesilmesi ve dezenfeksiyon yapılması gerekir. Oldukça zorlayan tedavilerde ise son dönemlerde piyasaya sürülmüş olan Biocan M ve buna benzer aşılardan da faydalanılabilir.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kedimde mantar hastalığı başladı, umarım en kısa sürede iyileşir 🙁