Kavurucu Sıcaklarda Köpekler İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler


Yaz aylarına doğru girerken sıcakların da yavaş yavaş yükselmesi, yaz sezonunda önlemler alınmasını gerektirmektedir. İnsanlar için yaz döneminde sıcaklara karşı nasıl önlem alınıyorsa, aynı şekilde hayvanların korunması için de önlemler alınmalıdır. Bu yüzden Kavurucu Sıcaklarda Köpekler İçin Dikkat edilmesi gereklidir. Köpeklerin sağlığı için, yaz aylarında özellikle sıcaklardan korumak yararlıdır.

Kış aylarında, tüyleri sayesinde soğuklardan korunan, çok fazla etkilenmeyen hayvanlar, yaz aylarıyla birlikte gelen sıcaklarda korunmaya ve bakıma ihtiyaç duymaktalar. Yaz aylarının kavurucu sıcaklarında ısı çarpması tehlikesiyle karşı karşıya kalan hayvanlarda, insanlarda bulunan ter bezleri yoktur. Bu yüzden terleme yaparak vücut ısısını dengeleyemezler. Patilerinin altında bulunan küçük ter bezleri de kendilerine has bir koku slagılamada yardımcı olur.

Sıcaklarda Köpekler İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz aylarında evcil hayvan sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Yazın kavurucu sıcaklarında havasız ve kapalı ortamlardan hayvanları uzak tutmak fayda sağlayacaktır. Bu yüzden sıkça yapılan hatalardan biri de köpekleri araç içinde saatlerce yalnız bırakmaktır. Kavurucu sıcaklarda araç içinin aşırı ısınması ve hava sirkülasyonunun olmaması, köpekler için oldukça tehlikeli ve sıkça yapılan hatalardan biridir. Eğer köpeğin araç içinde yalnız kalması gerekiyorsa, öncelikle aracın gölge bir noktaya bırakılması ve ardından hava sirkülasyonunun sağlanması için camların bir miktar açık bırakılması gereklidir.

Kavurucu Sıcaklarda Köpekler İçin Dikkat Edilmesi Gereken önemli hususlardan bir diğeri ise güneş ışınlarının zararlı olduğu saatlerde köpeklerin dışarı çıkmasına izin vermemektir. Yaz aylarında 11:00 – 16:00 saatleri arasında güneşin zararlı ışınları yüksek oranda gelmektedir. Nasıl ki güneşin zararlı ışınlarından biz insanlar korunuyor isek, hayvanlarında söz konusu zararlı ışınlardan korunması gerekir. Bu saatlerde dışarı çıkmak, gezinti yapmak ve buna benzer aktivitelerde bulunmak, köpeklerin sağlığı için ciddi problemlere zemin hazırlayabilir.

İlginizi Çekebilir:  Köpek ve Kedilerde Zehirlenme ve Yapılması Gerekenler
Sıcak havalar da köpekler suya giriyor

Serin havalarda gezinti ve diğer sosyal aktivitelerin yapılmasında sakınca bulunmamaktadır. Aynı zamanda gezinti ve aktiviteler sonrası köpeklerin patileri ve kulak arkaları da kontrol edilmelidir. Patilere ve kulaklara yapışan pisi otları nedeniyle ilerleyen dönemlerde ciddi tehlike oluşturacak iltihaplanma ve rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu yüzden bu konuda da dikkatli olunmalıdır.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir