Köpek Sahiplenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar


Köpek sahibi olmak insanların en büyük istekleri arasında önlerde yerini korumaktadır. Köpek sahibi olmak isteyen, fakat elverişli şartlara sahip olamayanların bu istekleri ne yazık ki bazı kişilerde sadece istek olarak kalıyor. Ancak bu isteklerini yerine getiren kişiler de Köpek Sahiplenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar bağlamında oldukça zayıf kalıyor. Köpek Sahibi olmadan önce yapılan hatalar, hatalar zincirini oluşturuyor ve hayvanlara bilinçli ve bilinçsiz şekilde yapılan eziyetler bu şekilde doğabiliyor.

Bu olumsuz durumların ortaya çıkmasını engellemek için Köpek Sahiplenmeden Önce Dikkat edilecek hususlar üzerinde durulması ve doğru kararlar alınması gereklidir. Çünkü burada bahsi geçen ve sahip olmak istenen şey, bir canlıdır. Bir köpeği sahiplenmeden önce kişinin kendine bazı sorular sorması gerekir.

köpek sahiplenme
köpek sahiplenme

Köpek Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sahip olmak istenilen şey bir canlıdır, yani köpektir. Hayvan sahiplenmek ve gereksinimlerini yerine getirmek kolay değildir. Hayvanlar ilgi ve sevgi isterler. Bu yüzden köpek sahiplenmek isteyen kişinin kendisine bazı sorular sorması gerekir.

  1. Hangi köpek ırkının uygun olduğu tespit edilmeli,
  2. Tespit edilen köpek hakkında bilgi sahibi olunmalı,
  3. Tercih edilen köpek için bakım yapılacak ve beslenecek yer müsait olmalı,
  4. Alınacak köpeğin hangi amaca göre alınacağı belirlenmeli (koruma, spor, arkadaşlık vs.)
  5. Köpek bakımı ve beslenmesi gibi durumlar için yeterli zamana sahip olunmalı,
  6. Olmazsa olmazlardan biri olan köpek sevgisi mutlaka olmalı,
  7. Bütçeye göre köpek tercihi yapılmalıdır. Çünkü ne tür bir hayvan beslenirse beslensin, mutlaka bir bütçe ayrılmalıdır.

Yavru Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yavru köpek sahiplenmek pek kolay olmayan bir iştir. Çünkü bir köpek, yaşına girene kadar oldukça masraflı olabilir. Bu yönden bütçeyi etkileyebilecek bir husustur. Yavru köpek almadan önce ilk olarak sağlık kontrolünden geçirmek gereklidir. Çünkü alınacak bir köpek ortalama 15 yıl ve günün çoğu zamanı sahibinin yanında olacaktır. Köpekte ileriki dönemlerde ortaya çıkabilecek hastalıklar için aşıları yaptırmak fayda sağlayacaktır. Yavru Köpek Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlara uymak, ilerleyen dönemlerde faydasını gösterecektir.

İlginizi Çekebilir:  Dogo Argentino (Arjantin) Özellikleri ve Bakımı

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
1
Aşk
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir