Köpek Bakımı ve Köpek Sağlığı Hakkında Bilgilendirme


Köpek Bakımı ve Köpek Sağlığı

Bir köpek ile birlikte hayat paylaşmaya karar verdiyseniz eğer köpek dostunuza uzun, mutlu ve sağlıklı bir hayat sunmak istersiniz.

Eğer bir köpek sahiplendiyseniz beraberinde bir çok sorumluluk almanız gerektiğini unutmamalısınız. Evde tek bırakılan köpekler ya da çok oyuncu ruha sahip köpekler eşyalarınıza zarar verip, sizi zorlu anlara sokacaktır. Bunların bilincinde olmalısınız. Hastalığını ya da aşı zamanlarını ihmal etmeden güvenilir bir veterinere götürmeyi zorunluluk olarak görmelisiniz. Çünkü bir eşya değil, bir can, bir dost sahipleniyorsunuz ve sorumluluğunu almayı en başta göze almış olmasınız. Bakamayacaksanız, sadece biraz sevip zaman geçirecekseniz oyuncak almanızı tavsiye ederiz.

İşte köpek bakımı ve köpek sağlığı hakkında sizlere vereceğimiz ip uçları

Köpek dostunuz eşyanızı kemirirse yapılacaklar

Köpeklerin yaramazlık yapmak için kemirmeleri dışında kemirmelerinin bir çok nedeni olabilir. Yavru köpeklerin tıpkı insanların bebeği gibi diş kaşınma sorunu olabileceği gibi daha farklı problemlerde olabilir. Veterinere danışın. Ayrıca şu çözümü de deneyebilirsiniz.

İlgili resim
Bengay’ı dene: Köpek dostunuzun kemirdiği, tırmalamak istediği nesnelerin üzerine Bengay kas gevşeticiyi sürmeyi deneyebilirsiniz. Kremin kokusu, kemirmeyi istediği nesnelerden köpeği uzak tutacaktır. Ayrıca beyaz sirkeyi de deneyebilirsiniz. Bir sprey şişesi içine koyacağınız beyaz sirkeyi köpek dostunuzun parçalamamasını istediğiniz nesneler üzerine (mobilya, telefon vb.) sıkabilirsiniz. Muhtemelen yaramaz tatlı köpekcikler uzak duracaktır.

Köpeği Kazıdan Vazgeçirme

Eğer bahçeli bir eviniz varsa muhtemelen köpeğiniz toprağı kazmak isteyecektir. Ekip, büyüttüğünüz bitkileri ya da bahçenizi kazmaması konusunda bir önlem almak istiyorsanız aşağıda paylaştığımız toz biber yöntemini mutlaka denemelisiniz.

4 yemek kaşığı biber sosu ve 4 yemek kaşığı toz biberi 1 litre su ile karıştırın ardından bu karışımı köpek dostunuzun bahçede kazmasını istemediğiniz yerlerin üzerine serpiştirin.

İlginizi Çekebilir:  Birbirinden Ayrılamayan Aşık Köpekler: Royal ve Regal
köpek davranışları
köpek davranışları

Köpeklerin Tüylerine ya da Patisine Sakız Yapışırsa

Eğer köpekcik ortalıkta bırakılan bir sakız üzerine yattıysa tüylerine ya da patisine sakız yapışıp kaldıysa çözümü çok zor değil. Canını acıtmadan çıkarmanın yöntemi zeytinyağ da saklı.

Gerektiği kadar zeytinyağını sakızın yapıştığı bölgeye bolca uygulayın. Yumuşadıktan sonra incitmeden taramaya başlayın. Muhtemelen sorundan kurtulmuş olacaksınız.

Köpeklerde Dökülen Tüyleri Önleme

Bir çok evcil hayvan bakan ailelerin büyük sorunlarından biri de budur. Eğer köpek-kedi dostunuzda tüy dökülme problemi yaşıyorsanız vereceğimiz öneriden önce güvenilir veterinere götürüp herhangi bir problemi olup olmadığını öğrenin ve kaliteli mama kullanın. Unutmayın ki sağlıklı beslenmeyen hayvanların tüyleri yıpranır ve dökülür.

Peki kürkü üzerindeki ölü tüyleri atan evcil hayvanlar için ne yapılmalı?

Bir kağıt havluyu elinize alın ve ıslayın. Ardından tüyleri dökülen hayvanın kürkü üzerinde kağıt havluyu gezdirin. Ayrıca tüy dökülme problemleri için tasarlanmış çeşitli taraklarda vardır.

köpek tüy dökülme ile ilgili görsel

Köpeklerde Kulak Enfeksiyonunu Önleme

Köpekleri banyo yaptırırken kulaklarına su kaçmamasına çok önem vermeniz gerekmektedir. Eğer bir köpeğin kulağına su kaçarsa muhtemelen çok acılı bir süreç geçirecektir. Öncelikle kulağı enfeksiyon kapacaktır ve buna bağlı olarak gelişen hastalıklar meydana çıkacaktır. Bu gibi durumlarda hiç bekletilmeden güvenilir veterinerlere gidilmelidir. Bu tehlikeyi önlemek için köpeği banyo yaptırmadan önce, bebek yağı ile nemlendirilmiş pamuğu kulağına yerleştirebilirsiniz. Ancak bu aşamada pamuk boyutuna dikkat edin, bir de kulak içine kaçıp daha kötü sonuçlar doğurmasın. Duş sonrası çıkarmayı ihmal etmeyin.

En önemlisi unutmayın ki hayvanlar büyümeyen çocuklar gibilerdir. Bilinçli olarak sizin eşyalarınıza zarar vermezler. Sevgiyle yaklaştığınızda her sorun çözülecektir. Lütfen onlara kızmayın.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf
admin

Patipuf.net'in kurucusu, gönüllüsü, emek vereni, fikir sahibi. Hayvan Hakları Aktivisti, Sokak Hayvanları Gönüllüsü

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir