Köpek Gençlik Hastalığı ve Korunma ve Tedavi Yolları


Hayvan hastalıkları birçok hayvanın yaşamını tehlikeye atmakta ve hatta insanlara bulaşması ile birlikte insan yaşamında da tehlike yaratmaktadır. Fakat bazı hayvan hastalıkları insanlara bulaşmaz ve sadece hayvanlar arasında yayılır. Sokaklarda başıboş gezen köpekler de, toplumsal açıdan yaşamı tehlikeye atabilmekteler. Fakat köpeklerin sadece kendi türleri arasında yayılan köpek gençlik hastalığı ile bu yazımızda ele alacağız.

Özellikle başıboş gezen sokak köpeklerinde görülen hastalıklardan biri olan gençlik hastalığı, köpekler üzerinde ciddi manâda olumsuz etki yaratmakta ve hatta ölüme yol açabilmektedir.

köpek gençlik hastalığı
köpek gençlik hastalığı

Köpek Gençlik Hastalığında Etken

Köpekler arasında yaygın ve oldukça tehlikeli olan bu hastalığın etkeni, bilimsel ismiyle Canine Distemper Virus etkenidir. Hücrelerin içinde aktif hâle gelen ve bu yüzden anti-biyotik ile tedavi edilemeyen hastalığa yakalanmamak için aşı yoluyla korunma sağlanması gereklidir. Bu hastalığa etken olan virüs kurt, tilki, çakal gibi vahşi hayvanlarda da bulunabilmektedir.

Hastalık Nasıl Bulaşır?

Hastalığa neden olan virüsün bulaşması genellikle solunumla gerçekleşmektedir. Ayrıca hastalıklı hayvanın (köpek, kurt, tilki gibi) beslendiği kap ve kullanmış olduğu materyaller aracılığı ile de bulaşabilir. Hastalığın bulaşmasında bir diğer etken ise soğuk havadır. Soğuk hava, köpek gençlik hastalığının bulaşması için oldukça el verişlidir.

Hastalığın Belirtileri ve Görülen Etkileri

Canine Distemper Virus’ün etken olduğu hastalık, sindirim, merkezi sinir veya solunum sisteminde ya da birden fazla sistemlerde rahatsızlık oluşturur. Hastalıktan etkilenen bölgelerin farklılığına göre de göz formu, sindirim formu, sinirsel form, deri formu, solunum formu gibi birçok form ortaya çıkmaktadır.

Hastalığın belirtileri ise öksürük, ishal burun akıntısı, deride oluşan kötü koku, kusma, soluklanmada güçlük yaşama, vücutta su ve kilo kaybı olarak sıralanabilir.

Hastalıktan Korunma ve Aşılama

Hastalıktan korunmak için öncelikle yavru köpeğin 16 aylıktan daha küçük olması gerekmektedir. Bu yaşa gelmeden önce köpeğin bütün aşılarının yapılmış olması, hastalıktan korunmanın en temel etkenidir denilebilir. Belirlenen bu sürede aşısı yapılmamış köpekler, hastalığa karşı risk atlındadır. Ayrıca anne sütünden yeteri kadar faydalanamayan yavru köpekler gençlik hastalığına 16 haftalık süreçte de yakalanabilmektedirler.

İlginizi Çekebilir:  3 Köpek Irkı Hakkında Bilgiler

Siz de bir köpek besliyorsanız, kendi gözlemlerinizi ya da varsa sorularınızı yorum kısmından ekleyebilirsiniz!

Ayrıca diğer köpek cinslerine buradan ulaşabilirsiniz:
Köpek Cinsleri Kategorisi – Patipuf


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
3
Üzücü
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Geek Geek
1
Geek
Omg Omg
1
Omg
Wtf Wtf
1
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir