Köpek Isırdığında Neler Yapılır?


Özellikle aç kalan, uzun bir süredir sokaklarda yorgun düşen ve bu yüzden de saldırganlaşan köpekler; özellikle tehdit algıladıklarında karşısındaki kişiyi ısırabiliyor.

Yemeğinin alınacağı endişesi, kendini huzursuz hissetmesi; bir köpeğin saldırgan bir tutum sergilemesinin ve bir yabancıyı ısırmasının en önemli nedenleri arasında bulunuyor. Bazen de kuduz olan köpekler; hastalıklarından ötürü saldırganlaşarak; karşısındaki kişiye saldırabiliyor, ancak bu çok düşük bir ihtimal.

Peki, köpek ısırdığında kişinin ne yapması gerekiyor? Bu yazımızda köpek ısırdığında neler yapılır? sorusunu kısaca yanıtlamaya çalıştık. Yazımızın faydalı ve bilgilendirici olmasını diliyoruz.

Köpek Isırdı, Ne Yapmalıyım?

  • Köpeklerin insanların genellikle kollarına ve bacaklarına saldırdığını göz önünde bulunduracak olursak; kolunuzda ya da bacağınızda hafif bir yara oluştuğu anlarda önceliğiniz yarayı bol soğuk su ve sabun ile yıkamak olmalı!

Bu sayede yaranızın üzerinde biriken virüslerin kanınıza karışmasının önüne geçebilir; uyuz kapma ihtimalinizi en az %90 gibi büyük bir oranda düşürebilirsiniz.

Mümkünse sabun ve su yerine yaranızı temizlerken; antiseptikli solüsyon kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

  • Kanamayı durdurmak için önlem alın!

Bir köpek ciddi anlamda sizi ısırdığında yani yaranız derin olduğunda, yaradaki kanamayı durdurmak; her daim ilk yapmanız gereken şey olmalıdır.

Böyle bir durum ile karşılaştığınızda temiz bir bez yardımıyla yaranıza basınç uygulamalı ve yaranın kanamasını engellemelisiniz.

Kuduz aşısı yaptırmak ve yaranın tedavi edilmesini sağlamak amacıyla yaranızı temiz bir bez ile sardıktan sonra acilen en yakın sağlık ocağına ya da hastaneye gitmenizi öneriyoruz.

  • Kuduz aşısının yanı sıra tetanoz aşısı yaptırmayı da unutmayın!

Sağlık ocağına ya da hastaneye vardığınızda yaranız iyice temizlendikten ve yaranıza dikiş atıldıktan sonra mutlaka kuduz aşısı yaptırmalısınız.

Kuduz aşısının yanı sıra köpekte bulunan diğer virüslerden korunmak adına mutlaka tetanoz aşısı vurdurmanızı da tavsiye ediyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Köpeklerde Tüy Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Şayet size saldıran köpeğin ağzından salyalar akıyorsa; gözleri şaşı bakıyorsa; sudan korkuyorsa ya da köpek ağzını kapamakta büyük bir güçlük çekiyorsa bu köpeğin kuduz olma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Bu durumda köpeğin diğer insanları da ısırmasını engellemek adına bu durumdan şehrinizdeki tüm yetkilileri ve sağlık görevlilerini haberdar etmelisiniz.

Köpek ısırdığında neler yapabileceğinizi yukarıda anlatmaya çalıştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere…


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
1
Omg
Wtf Wtf
1
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir