Köpek Kavgasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?


Sokakta gezerken rastlanabilecek olaylardan biri de köpek kavgasıdır. Köpek kavgaları sonuçları ağır olabilen, ayırması güç ve tehlikeli durumlardandır. Köpek Kavgasında Yapılması Gerekenlerin doğru ve bilinçli bir şekilde uygulanması ortamın yatışmasına, kavganın yaralanma ve ciddi sonuçlar doğurmadan sonlanmasına yardımcı olur. İki köpek arasındaki kavgayı ayırabilmek için kesinlikle tecrübe ve bilgi sahibi olunmasında fayda vardır. Peki, Köpek Kavgasında Yapılması Gerekeneler Nelerdir? Maddeler hâlinde ele alalım.

Köpek Kavgasında Yapılması Gerekenler

  • Kavga hâlinde olan köpekleri ayırmanın en güvenli ve kolay yolu, kavgaya iki kişi müdahale etmektir. İki kişi, kavga eden iki köpeğin arka ayaklarından tutarak havaya kaldırıp tıpkı bir el arabası gibi köpekleri farklı yönlere çekebilir. Bu durum sonrası köpeklere en ufak bir boşluk verilmemelidir. Aksi takdirde kavga tekrar alevlenebilir.
köpek kavgası
  • Köpekleri birbirinden ayırdıktan sonra neşeli ve yumuşak ses tonuyla bir şeyler söylemek ve köpeği okşamak, köpeğin hoşuna gidecek ve rahatlatacaktır. Aksi durumda köpek, kendisini tutan kişiyi ısırabilir. Köpeklerin birbiri ile göz teması kurmasını da engellemek gerekir.
köpek kavgası
köpek kavgası
  • Yalnızken iki köpeğin kavgasına şahit olmak en zor sınavlardan birisidir. Hele ki köpekleri ayırmak mecburiyeti varsa. Bu durum karşısında müdahale için soğukkanlı olmak en önemli etkendir. Köpeklerin ayrılması için bağırıp çağırmak zaman kaybından başka bir işe yaramaz. Buradaki amaç yalanma durumu ortaya çıkmadan kavgayı ayırmak olmalıdır. Birbirine kilitlenen köpekleri ayırmak için sevk kayışını bulmak ve köpeğin karın bölgesinin altından geçirerek bir yere bağlamak gerekir. Diğer köpeği de arka bacaklarından havaya kaldırıp sürükleyerek uzaklaştırmak, kavgayı ayırmada yeterli sayılabilir.

Köpek Kavgasında Yapılmaması Gerekenler

  • Köpek Kavgasında Yapılması Gerekenler dışında birde yapılmaması gerekenler vardır. Kavgaya karışan köpeğin sevk kayışını çekmek tehlikelidir. Bu durum ona daha fazla acı vereceği için ısırılıp yaralanma ihtimali daha yüksektir.
  • Kavga eden iki köpeğin arasına girerek onları ayırmaya çalışmak, kavgadan nasiplenmeyi beraberinde getirir. Hayatta kalmaya odaklanan hayvanların gözü hiçbir şey görmez ve sahiplerini dâhi ısırabilir.
İlginizi Çekebilir:  Köpeklerde Tüy Dökülmesi İle İlgili Bilgiler

köpek kavgası

  • Kavga sırasında köpekleri ayırmak için elektrikli tasma kullanımı da mevcuttur fakat bu yöntem kavgayı sona erdirmez. Aksine kavganın şiddetini arttırır. Çünkü tasmanın verdiği elektrikle gelen acı, karşıdaki köpeğin verdiği acı olarak algılanır ve saldırının dozu daha da artar. Bu nedenle bu yöntem önerilmemektedir.

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
1
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir