Köpek Sahibi Olmanın Kuralları Nelerdir?


Köpek sahibi olmak isteyen pek çok insan, genellikle heveslerine yenik düşmektedir. Heveslerine yenik düşen insanların bir bölümü de gerçek anlamda köpek sahibi olup bu sevimli dostlarıyla uzunca yaşam sürmektedirler. Fakat Köpek Sahibi Olmanın Kuralları da yok değildir. İyi bir köpek sahibi olmak, bu kurallara uymakla mümkün olabilir.

Öte yandan bir anlık heves ile sahip olunan köpeklerin sokağa atılması, terk edilmesi, bilinçli ve bilinçsiz olarak eziyet ve şiddet uygulanması gibi durumlarla da karşı karşıya kalınmaktadır. Bu gibi durumların ortaya çıkmaması için kişinin kendisine uygun köpek ırkını tespit etmesi, köpeğin güvenini kazanması ve köpeğe ilgi göstermesi gereklidir.

Köpekler Hakkında Bilgi Sahibi Olmak Gerekmektedir

Köpek sahiplerinin köpeklerle ilgili olarak yeterince bilgi sahibi olmaması durumunda birçok sorun baş göstermektedir. Köpeğin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için sağlıklı beslenmeye ve iyi bir bakıma gereksinimleri vardır. Köpek sahiplerinin söz konusu konu hakkında bilgisiz olması, köpeklerin bu gereksinimlerinde problemler yaratabilir. Bu durum köpeklerin sahiplerine karşı sert tavırlarına ve nefretlerine sebep olabilir.

Köpek Sahibi Olmanın Kuralları

köpek sahiplendirme
Köpekler ve sahipleri

Köpek sahibi olmadan önce kişinin kendine sorular yöneltmesi ve bu sorulara cevap bulması gerekmektedir. Köpek Sahibi Olmanın Kuralları da bu noktada ön plana çıkmaktadır. Kişinin kendine soracağı sorulardan olumlu yanıtlar alabilmeli, şüpheye düştüğü sorulara çözüm yolları aramalıdır. Bu soruların tamamının olumlu cevaplar bulması sonrasında köpek sahibi olmanın önünde hiçbir engelin kalmadığı kesinleşir. Peki, Köpek Sahibi Olmanın Kuralları nelerdir?

  • Köpekle aynı evde yaşayacak olan kişilerin köpeklerin dökülen tüylerine tahammül etmesi gerekir.
  • Köpeğin eve salgılayacağı kokudan köpek sahibi ve aile bireylerinin rahatsız olmamaları önemlidir.
  • Saba, akşam, iyi ve kötü hava şartlarında ve her türlü koşullarda köpeğin dışarı ihtiyacının karşılanması gerekir.
  • Sahip olunan köpek ırkının bakım ücretlerinin göz önünde bulundurulması önemlidir.
  • Köpeklerin ortalama yaşam süresi 15 yıldır. Bu süre içerisinde iş değiştirme, taşınma ve benzeri durumların olmayacağının garantisi verilmelidir.
  • Köpek sahibi olduktan sonra yeni bir bebeğin aileye katılımı sonrası, köpekle ilgi ve alakanın ne düzeyde olacağı, aynen devam edeceği bilinmelidir.
İlginizi Çekebilir:  Birbirinden Ayrılamayan Aşık Köpekler: Royal ve Regal


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
1
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. bence en önemlisi heves için değil bakmak için alınması. o hayvanı alıp 1 sene sonra sokağa bırakacaksanız hiç almayın.