Bir Köpek Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Gerçek!


En sevilen evcil hayvanlardan biri olan köpekler, sıcakkanlılıkları, sevimlilikleri ve dostluklarıyla insanlara yakındır. Çoğu kişilerin evcil hayvan beslemek istediklerinde ilk tercihleri köpektir. Köpek beslemek için yeterli bilgiye ve tecrübeye sahip olmak, iyi bir bakıcı olmanın kapılarını açmaktadır. Bu yazımızda köpekler hakkında 10 pratik bilgi konusuna yer verdik.

1- Tüylerinin Taranmasından Hoşlanırlar

köpek tarama
köpek tarama

Köpekler, tüylerinin taranmasından, fırçalanmasından hoşlanır. Köpek sahiplerinin köpekleri ile aralarında bağ oluşması için köpeklerin tüylerini fırçayla taraması faydalı olacaktır. Ayrıca köpeklerin kürk sağlığı için de önemlidir.

2- Köpekler de Üşür

köpek kulübesi
köpek kulübesi

Köpeklerin kürkünün olması, soğuklara karşı oldukça dayanıklı oldukları anlamına gelmez. Onlar için bir kulübe tesis edin.

3- Tıpkı Bizler Gibi Zaman Ayırmamızı İsterler

köpeğinize zaman ayırın
köpeğinize zaman ayırın

Evde beslenilen köpekler, özgürlüklerinin kısıtlanmasından hoşlanmazlar ve sahiplerinin zaman ayırmasını isterler. Köpeğinizle günde 2 kez yürüyüşe çıkmanız yeterli olabilir

4- Köpeği Pirelerden Arındırın

pirelerden arındırma
pirelerden arındırma

Nasıl ki insanlar temiz olunca rahatlıyor, huzur buluyorsa, hayvanlarda aynı şekilde tepki vermektedir. Köpeği, veteriner hekim tarafından hazırlanan plan doğrultusunda temizleyin.

5- Dalmaçyalılar Doğuştan Dalmaçyalı Değil

dalmaçyalı köpekler
dalmaçyalı köpekler

Dalmaçyalı köpeklerin doğuştan dalmaçyalı olduğu bilgisi yer edilmiştir kafamıza. Fakat dalmaçyalı köpeklerin üzerindeki siyah benekler sonradan oluşmaktadır.

6- Tansiyon Düşürücü Özelliği Varmış

köpek sevmek
köpek sevmek

Köpekleri sevmenin tansiyonu düşüren bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar ile bu durum ispatlanmıştır.

7- 150-200 Kelime Fena Değil

köpek eğitimi
köpek eğitimi

Köpekler ortalama 150-200 kelime öğrenebilirler. Öğrendikleri bu kelimeler ek olarak, bu kelimeleri tarif eden el hareketlerini ve mimiklerini de hafızalarına kaydederler. Ama bir ufak not: bu 150-200 kelimelik hafızayı “oğlum”, “aslanım”, “karabaş” gibi kelimelerle doldurmayın 🙂

8- Köpeklerin Burun Uçları Neden Islaktır?

köpeklerin burunları ıslaktır
köpeklerin burunları ıslaktır

Dikkat ettiyseniz köpeklerin burun uçları her zaman ıslaktır. Bunun nedeni ise havadaki küçük kimyasalları koklayabilmeleridir. Bunun için burun uçları ıslaktır.

İlginizi Çekebilir:  Köpeklerde Vücut Dilinin Anlamları Nelerdir? Açıklıyoruz!

9- Çok Uzun Yıllardır Birlikteyiz

14 bin yıldır...
14 bin yıldır…

14 bin yıldan daha uzun süredir insanlar köpeklerle birlikte yaşamaktadır. Bu süre kedilerde yarı yarıya düşmektedir. Yani kediler 7 bin yıldır bizimle

10- Sürü Hâlindeki Köpeklerden Korkulur

Köpekler Hakkında 10 Pratik Bilgi
Köpekler Hakkında 10 Pratik Bilgi

Sürü hâlinde gezen köpekler, kovalamak ve avlanmak için daha yatkındırlar. Sürü olmaları için 2 köpek yeterlidir. Bu durum belki de biz insanlar gibi köpeklerin de özgüvenlerinden kaynaklanmaktadır, ne dersiniz?


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Komik Komik
1
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir