Köpeklerde Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?


Köpeklerde diş bakımını ihmal etmenizin, onun sağlığını ciddi derecede tehdit ettiğini biliyor muydunuz?

Şayet; köpeğinizin diş sağlığına ve diş bakımına yeterince özen göstermiyorsanız; dişlerinin zamanla çürümesine hatta bakterilerin akciğerlere, karaciğere, böbreğe yayılmasına ve köpeğiniz de önemli sağlık sorunlarının baş göstermesine neden olabilirsiniz.

köpeklerde diş bakımı
Köpeğinizin diş bakımı; köpek diş fırçası ve köpek diş macunu kullanarak yapılmalıdır.

Peki; köpeklerde diş bakımı nasıl olmalıdır? Bu soruya yanıt vermeden önce köpeğinizin dişi ile ilgili sıkıntı çektiğini nasıl anlayabileceğinizi cevaplayalım:

Köpeğinizde diş ve diş eti sorunları olduğunu nasıl anlayabilirsiniz?

  • Diş etinde ve çevresinde kahverengi ve sarımsı diş taşı birikimi
  • Köpeğinizin yeme problemi ile karşılaşması
  • Diş etinde kanama ya da şişme oluşması
  • Köpeğinizin nefesindeki kötü koku

Yukarıdaki durumlardan birinden muzdarip olan bir köpeğinizin bulunuyorsa; bir an önce bu durumu dikkate almalı; köpeğinizin dişlerini her gün düzenli olacak şekilde fırçalamaya başlamalısınız.

Aksi halde köpeğinizin dişini ya da birkaç dişini birden yakında kaybetmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu söyleyebiliriz.

Köpeklerde Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  • Öncelikle köpeğinizin dişlerini kaliteli bir diş fırçası ve diş macunu ile düzenli olarak fırçalamanız gerekiyor. Ancak; bizlerin kullandığı diş fırçası ile onun dişlerini fırçalamanız; sizin için oldukça zorlayıcı olabilir. Bu yüzden veterinerlerden özel olarak üretilen diş fırçası satın alabilirsiniz. Aynı zamanda köpeğinizin dişini onun için özenle hazırlanan diş macunu ile fırçalamanız gerektiğinin de altını çizmek istiyoruz.
köpeklerde diş bakımı
köpeklerde diş bakımı
  • Köpeğinizin diş bakımını yalnızca kaliteli diş fırçası ve diş macunu ile maalesef sınırlandıramayız. Tıpkı insanlarda olduğu gibi evcil hayvanlarda da dişlerin sağlam ve güçlü olması; kaliteli, vitamin ve mineraller açısından zengin yiyecekler tüketmelerinden geçiyor. Bu yüzden köpeğinize düzenli olarak; kalsiyum, vitamin ve mineraller açısından zengin kuru mama yedirmeniz gerekiyor.
  • Köpeğinizin diş bakımını eksiksiz bir şekilde tamamlamak istiyorsanız; ona arada sırada sığır eti kemiği yedirebilirsiniz. Unutmayın; sığır eti kemiğinin dişteki yiyecek ve mama kalıntılarını temizleyici bir özelliği vardır.
  • Köpeğinizin dişini fırçalarken; dişlerini ve diş eti çevresini dairesel hareketler çizerek, fırçalamalısınız.
İlginizi Çekebilir:  Köpek ve Kedilerde Zehirlenme ve Yapılması Gerekenler

Sevimli dostunuz; diş fırçasına ve diş macununa alışmakta kısa bir süre için zorluk ve sıkıntı çekebilir. Ancak; inatla ve azimle, ona diş fırçalama alışkanlığı kazandırmanın tamamen sizin elinizde olduğunu unutmayın!

Köpeklerde diş bakımını ihmal etmenin; ciddi sonuçlar doğurabileceğini de hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın!


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Komik Komik
1
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir