Köpeklerde Glaukom Görülmesi ve Tedavisi


Köpeklerde glaukom, çeşitli tehlikeli hastalıkla birlikte köpeklerin sağlığını tehdit etmektedir. Hayvan sahiplerinin birçok hastalık ya da zarar veren durumlara karşı önlem alması, bazen kritik durumlarda hayvanların sağlıklarını korumaktadır. Fakat gözden kaçan ve ciddi sağlık sorunlarına yol açan durumlar da başa gelmektedir. Bazı hayvan sahipleri hayvanların başına gelebilece ve sağlık sorunları yaratabilecek durumları başka hayvanlar tarafından ısırılma, trafik kazası, elektrik kablolarının ısırılması gibi problemlerle sınırlı görmekte.

Fakat bu durumlar bütün hayvan sahiplerinin başına gelebilecek durumlardır. Bunların dışında kalan durumlar, sıkı bakımlar yapan hayvan sahiplerinin gözlerinden bile kaçabilmekte. Bu durumlar sonrasında hayvanlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek hastalıklar veya kazalar meydana gelebilmektedir. Söz konusu hastalıklardan biri de glaukomdur.

köpeklerde glaukom görülmesi
köpeklerde glaukom görülmesi

Glaukom Nedir?

Köpeklerde glaukom görülmesi, insanlarda görüldüğü kadar görülebilmektedir. Glaukomu tanımlayacak olursak; göz içinde yer alan sıvının basıncında normalden yüksek seviyelere artış olmasıdır. Söz konusu durumun şekillenmesi ile birlikte gözün içindeki yapılarda bozulmalar meydana gelir.

Göz içindeki bu sıvıda ciddi derecelerde basınç yükselmesi olması hâlinde, göz içinde bulunan her bir dokunun etkilenme ihtimali de artar. Bunun sonucunda görmede kayıp veya gözün tamamında kayıp yaşanabilir.

Glaukomun Tipleri

Glaukomun iki çeşidi vardır. Bunlar Premier ve Sekonder glaukomdur. Premier glaukom, glaukoma karşı fizyolojik özellikleri mevcut hayvanlarda görülmektedir. Bu durum çoğu zaman genetik olarak belirlenir. Cocker Spaniels, Beagles, Basset Hounds gibi ırklarda daha yaygındır. Bazı ırklarda genetik olduğu gibi, bazı ırklarda da 2-3 yaşında görülmeye başlar.

Öte yandan bu durumun ikinci çeşidi sekonder glaukomda, başka bir hastalığın sonucunda şekillendiği görülür. Örnek olarak; sivri bir cismin gözü yaralaması, glaukoma sebep olabilir.

Glaukomun Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde glaukom meydana gelmesiyle her hastalıkta olduğu gibi belirtiler kendini gösterir. Ağrı, göz bebeğinin genişlemesi, korneanın bulanıklaşması ve göz akında ki damaların genişlemesi gibi belirtiler görülür.

İlginizi Çekebilir:  Köpek Sahiplenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Glaukomun Tedavisi

Söz konusu tedavi, glaukomun meydana geliş nedenine ve şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Gözde ki basıncı azaltmak,  gözde ki drenajı arttırmak ve gözde üretilen humor aquosus’ı azaltmak, tedavideki hedeflerdendir.

Tedavi için topikal olarak olarak ilaç uygulanır ve günde en az 3 kez yapılmalıdır. Fakat bu tedavi, insanlarda olduğu kadar başarılı olmayabilir.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir