Köpeklerde İshal, Nedenleri ve Tedavileri


Hayvanlarda görülen sağlık sorunları, tıpkı insanlarda görülen sağlık sorunları gibidir. Kedi, köpek, tavşan, kuş vb. evde beslenen hayvanlarda görülen sağlık sorunları, sahipleri tarafından ya da veterinerler tarafından tedavi edilmeye çalışılır. Hayvanlarda görülen hastalıklar en basit nedenlerle bile ortaya çıkabilir ve hatta ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir.

İnsanlarda sıklıkla rastlanan ve oldukça rahatsızlık veren hastalık ishal, köpeklerde de baş göstermektedir. Çok basit bir neden olarak gösterilebilecek olan mama değişimi bile ishale yol açabilir. Köpeklerde ishal, bu denli basit nedenlerden de kaynaklanabileceği gibi enfeksiyon ve önemli sağlık sorunlarından da ortaya çıkabilir. Aynı zamanda vücutta sindirilen zararlı besinler veya bu besinlerden kaynaklanan zararlı maddeler ishal ile dışarı atılabilir.

köpeklerde ishal
köpeklerde ishal

Köpeklerde İshalin Nedenleri

İshalin köpekler üzerindeki etkisine neden olan, yani köpeklerin ishale yakalanmasında önemli faktörler arasında yer alan nedenleri maddeler halinde sıraladık;

  • Böbreklerde ve karaciğerde yaşanan rahatsızlıklar
  • Belli başlı bazı yiyeceklere karşı tepki
  • Bozulmuş veya çöp gıdaların tüketilmesi
  • Zehir içeren bir maddenin vücuda girmesi/alınması
  • Bazı besinlere karşı alerji
  • Bağırsakta oluşan hastalıklar
  • Stres
  • Bazı kimyasal ilaçlar

Köpeklerde, Veterinere Götürmeyi Gerektiren Sinyaller

Köpekte görülen bazı sıra dışı durumlar, bir veteriner tarafından tedavi edilmesi gereken sağlık sorunlarının sinyallerini verebilir. Eğer köpeğin dışkısında siyah ya da yakın bir koyu renk yer alıyorsa ve kan, mukus gibi durumlar varsa, acilen bir veterinerin tedavi etmesi gereklidir. Çünkü bu vakalar, köpekte bir iç kanamanın olduğunu işaret eder.

Köpeklerde rastlanan iştah kayıpları yine bir veteriner kontrolünün habercisi olabilir. Köpeklerde, enerjilerinde yaşanan düşüşler, vücudun susuz kalmış olma ve midede ya da sindirim sisteminde ciddi problemlerin olduğunu gösterir.

Bu gibi hastalık durumlarında yapılması ve yapılmaması gerekenler de vardır.

İlginizi Çekebilir:  Hayvanlarda da Down Sendromu Görülür Mü?

Köpeklerdeki İshal Tedavilerinde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

İshal, vücutta su kaybına neden olduğu için, sürekli olarak temiz su takviyesi yapılması gerekmektedir. Genellikle ishal köpeklere 12 ila 24 saat boyunca yemek verilmesi tavsiye edilmez. Ancak yemek vermek zorunda kalınmışsa, sindirim açısından kolay, yağ açısından az miktarda ve çok az yiyecek verilmelidir. Eğer köpeğin ishali az ise, bol sulu haşlanmış prinç, ılık ya da soğuk olarak köpeğe yedirilir.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir