Köpeklerde Kusma: Önlemler ve Yapılacaklar


Köpeklerde kusma yaygın bir rahatsızlıktır, kusma bir çok sebebe bağlı olabilir ancak bu durumun daha büyük problemlere yol açmaması için önlem almak önemlidir. Dostunuzun bu süreci en kısa sürede atlatması ve rahatlaması için siz de yardımcı olmalısınız.

Bu yazıda, eğer köpek dostunuz varsa, köpeğinize nasıl bakacağınızı öğrenmek için size birkaç ipucu vereceğiz. Ayrıntıları kaçırmayın, hayati bilgilere ne zaman ihtiyacımız olacağını asla bilemeyiz.

Köpeklerde kusma

Her ne kadar kusma mama değişikliği, üşütme gibi ölümcül olmayan durumlarda görülse de bazı durumlarda ciddiye almak gerekir. Kusmanın üzerinden, makul bir süre geçmediyse (en az 2 gün) ve köpeğiniz kusmaya devam ediyorsa en kısa zamanda veterinere götürmeniz gerekmektedir.

Ama bu arada, köpeğinizi daha iyi hissetmek için bunları deneyin:

 • İlk kusmasından sonra en az iki saat boyunca ona yiyecek vermeyin. Bu sindirim sisteminin iyileşmesine izin verecektir.
 • Küçük aralıklarla su. Köpeklerde kusma, hayvanın susuz kalmasına neden olur, bu yüzden su içirmeniz gerekecektir. Az az verilmelidir çünkü eğer çok verirsek aynı su tekrar kusacaktır. O zaman, yardım etmekten daha fazlası, durumu daha da kötüleştirmiş olacağız.
 • Yumuşak diyet Köpeğiniz en az altı saat boyunca hiç kusmadıysa, ona köpek maması verebilirsiniz. Tabii ki, yumuşak bir mama olmalı, tıpkı kusan insanlara vereceğimiz yiyecekler gibi.  Önerilen şey bir miktar pirinç ile deri, kemik ve tuz olmadan tavuk haşlaması yapılması.
 • Köpeğinize ilaç vermeyin. Her ne kadar bu durumlarda çeşit ilaç öneren biri olsa da, güvenmeyin. Bunlar veteriner tarafından denetlenmelidir. Başka bir hayvanda iyi geldiği, sizin dostunuzda iyi geleceği anlamına gelmiyor.  Reçetesiz satılan bir ilacı vermek, evcil hayvanınıza daha fazla zarar verebilir.
 • Yemeğini ekle kusmadan sonra eğer kusma tekrar etmediyse iki günün sonunda yumuşak mamasına katı mamayı da dahil etmeye başlayabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Birbirinden Ayrılamayan Aşık Köpekler: Royal ve Regal
Köpekler de kusma
Köpekler de kusma

Köpeklerde kusma tehlikeli de olabilir

Kusmanın köpeğinizde büyük rahatsızlıklara neden olabileceği durumlar vardır . Onu yakından izlemelisiniz ve aynı zamanda kusmuğu incelemeniz gerekebilir.

Hemen harekete geçmeniz gereken çeşitli nedenler:

 • Plastik bulunursa: Eğer kusmuk içinde küçük plastik veya plastik torbalar ortaya çıkarsa acilen veterinere gidin çünkü bu bağırsak trombüsüne neden olabilir ve küçük arkadaşınıza büyük sorunlar getirebilir.
 • Güçlü koku: Köpeğinizin kusması bir kimyasal gibi kokuyorsa, ona zarar verebilecek bir madde yemiş olması olasıdır. Zehirlenme durumu yaşanabilir. Bu durumda, gecikmeden veterinere gidin.
 • Kan: Kusmadaki kan asla iyi bir işaret değildir.
 • Aşırı Tükürük: Tükürük fazlalığı da bizi büyük bir kötülükle ilgili uyarabilir. Kusma, neredeyse susuz olmasına rağmen bir hayvanın çok fazla tükürük salgılaması normal değildir, bu nedenle veterinerinize gecikmeden gitmelisiniz .
 • Kusamama durumu: Kusmaya çalışıp kusamayan ve tekrar tekrar kusmaya çalışan köpeğiniz var ise bu durum da tehlikeli bir rahatsızlık olabilir.  Bu, kan akışını kesebilen ve nekroz geliştirebilen bir mide tıkanıklığı olduğunda ortaya çıkabilir.
 • Yiyecek veya suyu reddetme: Eğer hayvanınız biraz su bile içmeyi kabul etmezse, hızlıca veterinere gidin, bilmediğiniz bir şeyler var olabilir.

Köpeğiniz evde kusarken, onunla ilgilenmek için yapabileceğiniz birçok şey var ama nedenini bulamıyorsanız, şüphe duyuyorsanız veya garip bir şey fark ederseniz, vakit kaybetmeden güvenilir işin ehli bir veterinere gidin.

Siz de bir köpek besliyorsanız, kendi gözlemlerinizi ya da varsa sorularınızı yorum kısmından ekleyebilirsiniz!

Ayrıca diğer köpek cinslerine buradan ulaşabilirsiniz:
Köpek Cinsleri Kategorisi – Patipuf


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
1
Tatlı
Komik Komik
1
Komik
Aşk Aşk
1
Aşk
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf
admin

Patipuf.net'in kurucusu, gönüllüsü, emek vereni, fikir sahibi. Hayvan Hakları Aktivisti, Sokak Hayvanları Gönüllüsü

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir