Köpeklerde Rahatsızlık Belirtileri Gösteren 7 Durum


Köpekleri her türlü tehlikeden, hastalıktan ve çeşitli bazı durumlardan korumakla sağlıklı ve güvenli bir yaşam biçimi sunulduğu sanılmaktadır. Köpekler fiziksel olarak korunmanın ve bakımın yanı sıra, ruhsal olarak da destek beklemektedir. Köpekler ruhsal hastalıklara yakalanabilmektedir. Köpek sahiplerinin bu tip durumları zamanında teşhis ederek önlem almaları da gerekmektedir. Köpeklerin rahatsızlıklara maruz kaldıklarını gösteren durumlar mevcuttur. Bu durumlar, erken teşhise kapı açabilmektedir

1) Köpeklerin Kuyruklarını Yakalaması

köpeklerde kuyruk yakalama

Köpeklerde sıklıkla görülen kuyruk yakalama merakı oldukça normaldir. Normal bir köpek, kuyruğunu yakalamaktan yorulur ve bu oyunu bırakır. Obsesif-Kompulsif bozukluk yaşayan ya da anksiyete sahibi köpekler de bu durum farklıdır. Kuyruğunu yakalamakta kararlı olan ve bunu hırs yapan köpekler kuyruklarını yakalamadan durmazlar.

2) Normal Süreden Daha Fazla Uyku

Genellikle yaşlanan köpeklerde uyku süresi uzamaktadır. Bunun nedeni ise yaşa bağlı olarak daha fazla enerji kaybıdır. Ancak genç köpeklerde de bu durum görülebilir. Uyku süresini uzatan genç köpeklerde depresyon ve diyabet görülebilir.

3) İştahsızlık Belirtisi

Köpeklerde Rahatsızlık Belirtileri arasında yer alan diğer bir durum ise iştahsızlıktır. İnsanlar gibi az ve çok yiyen köpekler olabilir. Fakat bir köpeğin iştahının birdenbire kesilmesi anksiyeteye sahip olması veya depresyona girmesi anlamına gelebilir.

4) Sevdiğini Kaybeden Köpeklerde Belirtiler Görülür

arkadaş köpekler

Bir köpeğin kaybedilmesi insanları bile derinden sarsarken, köpeklerin de üzülmesi normaldir. Köpekler sevdiği birini kaybettiğinde iştah kaybı yaşıyor, uyku süresini uzatıyor ve anlam verilmeyen davranışlarda bulunuyorsa, bir terapiye ihtiyacı olduğunu belirtiyor demektir.

5) Kuyruk Sallamayı Bırakan Köpekler

Köpekler mutlu olduklarında uyruklarını sallayarak belli etmeye çalışırlar. Eğer bir köpek, kuyruğunu eskisi kadar sallamıyorsa üzgün olabilir. Bunların yanında köpeğin kuyruğu zedelenmiş ya da köpek depresyona girmiş olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Köpeklerin Kâbusu Lyme Hastalığı Nedir?

6) İnsanları Korkutma Eğilimi

Eğer bir köpek insanlara karşı agresif tavırlar sergiliyor ve insanları korkutuyorsa oldukça dikkat edilmelidir. Böyle bir durumda köpeğin kendine olan güveninin azaldığı anlamını çıkarmak zor olmamaktadır.

7) Çiğneme Alışkanlığı Devam Ediyorsa

köpeklerde çiğneme sorunu

Köpekler yavru hallerindeyken her bulduklarını çiğnemektedirler. Fakat büyüdüklerinde bu alışkanlıklarını bırakmaları normaldir. Fakat bu alışkanlığı bırakmayan ve hâlen bazı şeyleri çiğneyen köpeklerde kompulsif bozukluğu olabilir.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir