Köpeklerde Tasma Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?


Sahip olunan köpekler için olmazsa olmazlar listesinde pek çok madde olduğu söylenebilir. Bir köpek için olmazsa olmazlar nelerdir? Bu konuya değinmeden doğrudan ana konuya geçiş yapmak yerinde bir karar olacaktır. Bir köpek için olmazsa olmazlar listesinin en başında bir tasma/kayış gelebilir. Çünkü tasma, köpeklerin kimlikleri olarak nitelendirilebilir. Köpeğe verilen isim ve ismin yazılı olduğu künyenin tasmaya takılması, köpeğin kaybolduktan sonra bulunması için faydaları olabilir. Peki, Köpeklerde Tasma Seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar nedir?

tasmalı köpek

Sahip olunan köpekler henüz yavruysa, bu dönemden itibaren tasmaya alıştırmak ilerleyen dönemler için faydalı olacaktır. Tasma, köpeklerin ilk dönemlerde yadırgayabildiği, ondan kurtulmak istediği, boyunlarından çıkarmak için saatler boyu kıvranmasına neden olduğu gibi, olası bir kayıp durumunda bulunmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. İlk dönemlerde tasmayı yadırgayan köpekler, zaman içerisinde bu duruma alışacaklardır. Köpeğin tasmaya alışma sürecinde yardımcı olmak gerekmektedir.

  • Köpek 8 haftalık olana dek tasma takmaya gerek duyulmaz ve 8. haftaya geldiğinde tasma için hazır sayılabilir.
  • Tasma, her gün belirli süreyle köpeğe takılıp çıkarılabilir. Bu, köpeğin tasmaya alışma sürecini hızlandırır.
  • Köpek tek ise, tasma ile kalmaya zorlamamak daha iyi sonuçlar almaya yardımcı olacaktır.
  • Köpek bir durumda cezalandırılacak ise, cezası tasma takmak olmamalıdır. Eğlenceli yürüyüşlerin sembolü hâline gelmelidir tasma.
  • Tasma ile ilk tur evin avlusunda atılabilir. Çünkü tasma ile ilk dışarı gezisi hayvanı strese sokabilir.
köpeklerde tasma seçimi

Köpeklerde Tasma Seçimi yaparken, köpeği rahatsız etmeyecek, ona uygunluk sağlayacak, zararsız maddelerden üretilen tasmalara yönelmek gerekir. Aksi olarak köpeği her durumda rahatsızlığa sokan, kalıcı izler bırakan ve köpeğin hoşuna gitmeyen tasmalar, köpeğin tasma alışkanlığını olumsuz etkileyebilir.

Köpeklerde Tasma Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Köpekler için tasma alırken rahat, esnek, uzun süreli kullanıma dayanıklı tasmalar tercih edilmelidir. En dayanıklı ve uzun ömürlü tasma türü merdaneden saç örgüsü ile geçirilen deri tasmalardır. Bu tasma tipleri köpekler için oldukça idealdir. Hem köpeğin rahatlığı hem de kullanım ömrünün uzun olması açısından oldukça yerinde bir seçim olabilir.

İlginizi Çekebilir:  Shih Tzu (Şitsu) Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
2
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
1
Aşk
Üzücü Üzücü
2
Üzücü
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Geek Geek
1
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir