Köpeklerde Tasma Kullanımının Önemi Nedir?


Bugün birçoğumuzun ilgiyle ve severek beslediği köpekler hayatımıza 100.000 yıl önce girdiğinde bu kadar insancıl değil; aksine zamanın şartları gereği yabani canlılardı. Ancak barınma, yemek ve ısınma gibi ihtiyaçlarının biz insanlar tarafından karşılanmasıyla birlikte evcilleşmeye başlamışlardır. Eskiden bekçi olarak veya korunma amaçlı kullanılan köpekler günümüzde adeta ailelerin bir ferdi haline gelmiştir. Bunun sonucunda köpekler ve insanlar arasındaki bağ, sadece köpeklerin değil insanların da karşı tarafı koruma isteğini arttırmıştır. Değil hayvanlar, insanlar için bile çok güvenli olmayan günümüz sokaklarında köpeğinizi dolaştırmak için tasma kullanmak bir zorunluluk haline gelmiştir.

köpeklerde boyun tasması
köpeklerde boyun tasması

Köpeğinize aldığınız tasma, onu estetik göstermek veya ona yakıştığı için değil, tamamen koruma amaçlı olacaktır. Örneğin köpeğinizle sokağa çıktınız. Şu gibi tehlikeli durumlarla karşılaşabilirsiniz;

  • Başka bir köpekle karşılaşması,
  • Bir kediyi kovalaması,
  • Bir insandan aldığı koku ve hislerin sonucunda saldırma isteği doğması,
  • Herhangi bir şeyden korkup kaçması ve kaybolması,
  • Çevresinde gelişen olaylara ani bir tepki vererek bilinçsizce arabaların önüne atlaması.

Bu gibi durumların önüne geçme konusunda tasma sizin en büyük yardımcınız olacaktır.

Tasma Tipleri Nelerdir?

Köpekler için kullanılan tasmalar 3 başlık altında toplanabilir;

  • Boyun tasmaları
  • Gövde tasmaları,
  • Eğitim tasmaları.

Köpeğin cinsine, kilosuna, boyuna, tüy boyuna göre kullanmanız gereken tasma farklılık gösterebilir. Örneğin, tüyleri uzun olan Golden Retriever gibi köpek cinslerine, gövde tasması kullanmak daha uygun olacaktır. Bu sayede tüyleri çok çekilmeyecek, köpek daha rahat hareket edecek ve tasmadan rahatsız olmayacaktır.

Köpeğinize eğitim verirken tasma önemli bir araçtır. Köpeğinizin size bağlı olduğunu ona gösterdiğiniz an, tasma en önemli görevlerinden birini yerine getirir. Köpeğinizin tasmayı çekmesine izin vermeden, onun canını yakmamaya dikkat ederek tasmayı siz çekin ve ondan kuvvetli olduğunuzu ona gösterin.

İlginizi Çekebilir:  Köpeklerde Glaukom Görülmesi ve Tedavisi

Şunu unutmayın ki onlar da bir canlı ve köpeklerin bakımı bildiğiniz bir insan bebeğinin bakımından farksız. Sokakta dikkatsiz gezdirdiğiniz köpeğinin bedelini genelde siz değil, köpekleriniz ödüyor. Nasıl ki çocuğunuzu gezdirirken almanız gereken belli başlı önlemler varsa, aynı önlemleri köpeğinizi gezdirirken almanız gerektiğini unutmayın.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
1
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir