Köpeklerde Tüy Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?


Köpeğinizin tüylerini düzenli olarak tımar ettiğiniz takdirde onun hem sağlığını gözeteceğinizi hem de daha mutlu bir yaşam sürmesine olanak tanıyacağınızı biliyor muydunuz?

Tıpkı diş ve kulak bakımı gibi köpeklerde tüy bakımı da tüm köpek sahiplerinin dikkat etmesi gereken bir durumdur. Köpeğinizin tüylerini düzenli olarak tımar etmediğiniz takdirde tüylerinde bakteri oluşumuna neden olabilir; köpeğinizin derisinde ve tüylerinde biriken bakterilerin kötü bir kokuya davetiye çıkarmasına ön ayak olabilirsiniz.

Köpeklerde tüy bakımı
Tüy bakımı köpeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

Köpeklerde Tüy Bakımı Esnasında Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktalar:

  • Köpeğinizin tüy bakımında kullanacağınız özel tarama fırçalarını size en yakın veterinerden ya da köpek kuaföründen temin ederek; tüy bakımının ilk aşamasını tamamlayabilirsiniz.
  • Köpeğinizin tüy bakımı konusunda kendinizi yeterince deneyimli hissetmiyorsanız; öncelikle bir evcil hayvan kuaförüne gidebilir; burada tüy bakımının püf noktalarını öğrenebilirsiniz.
  • Düzenli fırçalama ile köpeğinizin derisinde ve tüylerinde oluşan bakterileri onun vücudundan uzaklaştırabilir; onun sağlığına katkıda bulunabilirsiniz.

Köpeklerde Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Köpeğinizin cinsi; onun tüylerini nasıl fırçalamanız gerektiği konusunda göz önünde bulundurmanız gereken en önemli etkendir.
  • Uzun tüylere sahip olan köpeğinizi haftada iki kez olacak şekilde fırçalamalısınız. Ancak; köpeğiniz; sık sık tüylerini döküyorsa ya da tüylerinin altındaki deri tabakası oldukça kalınsa köpeğinizi haftada bir kez olacak şekilde fırçalamanız yeterli olacaktır.
  • Köpeğinizin tüy bakımı esnasında 2 farklı fırça tipi kullanmanız gerekir. Bunlardan ilkinin köpeğinizin dış deri tabakasındaki tüyleri taramanıza yardımcı olacak ‘geniş aralıklı bir fırça’ olduğunu söyleyebiliriz. Daha sıkı bir fırça ile köpeğinizin yüz çevresindeki tüyleri tarayabilirsiniz.
  • Fırça seçimi; köpeğinizin cinsine göre belirleneceğinden fırça seçmeden önce veterinerinize kesinlikle danışmanızı öneriyoruz.
  • Köpeğinizin tüy bakımında önemli olan bir diğer nokta ise ‘banyo zamanı’dır. Ancak fazla banyo; köpeğinizin derisini ve cildini kurutacağından onu ayda 1 kez olacak şekilde yıkamanızı öneriyoruz. Köpeğinizi yıkarken; kesinlikle özel köpek yıkama şampuanlarından birini kullanmalısınız.
  • Son olarak; köpeklerinizin tüyünün daha sağlıklı olması adına onu protein açısından zengin kuru mamalar ile beslemenizi öneriyoruz. Tüylerin sağlıklı gelişimi açısından oldukça önem arz eden esansiyel yağ asitleri açısından zengin kuru mamalar ile onu beslemenizin; köpeğinizin tüy sağlığını korumanın en önemli aşamalarından biri olduğunu söyleyebiliriz.
İlginizi Çekebilir:  Birbirinden Ayrılamayan Aşık Köpekler: Royal ve Regal

 


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir