Köpeklerde Tüy Dökülmesi İle İlgili Bilgiler


Mevsimlerin değişmesiyle ve zamanın geçmesiyle Köpeklerde Tüy Dökülmesi görülebilir. Bu durumlar oldukça normaldir. Fakat köpeklerin tüy dökmesinin normal olduğunu bilmeyen, bu durumun bir hastalık sonucu ortaya çıktığını düşünen kişiler, söz konusu durum karşısında neler yapabileceğini bilememektedir. Bu nedenle yazımızda Köpeklerde Tüy Dökülmesi ile ilgili bilgilere yer ayırdık.

Köpeklerde Tüy Dökülmesi İle İlgili Bilgiler

  • Köpeklerin sıklıkla yıkanmaması Eğer köpek çok fazla kirlenir ve bu durum rahatsızlık verirse ayda 1 kere yıkanabilir. Köpekler tüylü hayvanlar olduklarından dolayı kirlenmeyi deride değil, tüylerde yaşamaktadırlar. Bu nedenle tüylerin düzenli olarak taranması ve köpeğin kaldığı yerin temizliği oldukça önemlidir. Bu hususlara dikkat edildiğinde kirlenme, koku ve sıkça yıkama hissinden kurtulmak mümkündür.
köpeklerde tüy dökülmesi (anormal)
  • Köpeklerin sık sık yıkanması deri altında yer alan yağ tabakasının incelmesine ve bu nedenle tüy dökülmelerine sebep olur.
  • Köpeklerin yıkanması esnasında insanların kullandığı şampuanların kullanılması da köpeklerin ciltlerini kurutarak cansızlaştırır. Bu sebepten ötürü tüyler koparak dökülür. Köpekler için özel olarak üretilen şampuanların kullanılması bu açıdan önemlidir.

Yavru Köpeklerde Tüy Dökülmesi

  • Köpekler 7-8 aylıkken yavruluk dönemindeki tüylerini dökerler. Köpeklerin tüy dökmesi, tıpkı insanlarda görülen saç dökülmesi gibi normal bir durumdur. Normal bir insanın saçından günde ortalama 190 saç teli dökülür. Bu oran köpeklere kıyaslandığında anormal bir durum olarak görülebilir.
yavru köpeklerde normal dışı tüy dökülmesi
  • Köpeklerde Tüy Dökülmesi durumu kış aylarına girişte ve ilkbahar mevsimlerinde yoğun olarak görülmektedir. İnsanların yazlık-kışlık kıyafet değişimiyle aynı olaydır. Kış aylarının soğuk geçmesi ve köpeklerin soğuklardan korunması için kalın tabakalı tüyler çıkmaktadır. Yaz aylarında sıcaklara karşı rahat olabilmek içinde ilkbaharda ince tabakalı tüyler çıkar.
  • Köpeklerin kürk yapılarına uygun tarak kullanılması gerekmektedir. Her gün tüy taramak, tüy sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu da tüylerin dökülmesine sebep olabilir.
  • Kuru mamaların düşük kaliteli olması, omega3 ve omega6 yağ asitlerinin eksikliği nedeniyle deri üzerinde pullanma, cansızlaşma ve buna bağlı olarak tüyde dökülmeler ortaya çıkabilir.
  • İlk defa köpek besleyen, bakan kişiler için, mevsimsel şartlar nedeniyle köpeğin tüy dökmesi anormal bir durum olarak algılanabilir.
İlginizi Çekebilir:  Temel Köpek Davranışları Hakkında Bilgiler


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir