Köpeklerde Üst Solunum Yolları Hastalıkları Hakkında


Köpeklerin sağlık sorunlarının olup olmadığını anlamak için genelde burunları kontrol edilmektedir. Burunlarının ıslaklığı ile bazı hastalıkların teşhisi yapılır. Fakat her durumda burnun ıslaklığı hastalık olduğu anlamı taşımaz. Köpeklerde Üst Solunum Yolları Hastalıkları ile ilgili belirtilere bakılırken ve bazı durumlarda elbette burun ıslaklığı kontrol edilir. Ancak köpeklerin sürekli olarak burunlarını yalaması, burnun ıslak kalmasına sebep olur. Bu durumda hastalık belirtilerini ayırmak zorlaşır.

Köpeklerin bünyesinde hapşırma ve burun akıntısı gibi durumların normal olduğunu bilmek gerekir. Fakat söz konusu durumlar sıkça yaşanıyor ve normalin dışına çıkıyorsa, ciddi sonuçlara yol açabilecek problemler baş gösteriyor demektir. Kanlı, kötü kokan ve sarı-yeşil renkte olan burun akıntıları sağlık problemlerinin habercisidir. Bu konuda veteriner hekim muayenesi gerekebilir.

Köpeklerde Üst Solunum Yolları Hastalıkları Hakkında

Köpeklerde iltihaplı veya sümük şeklinde meydana gelen burun akıntıları viral, mantar kaynaklı ya da bakteriyel enfeksiyonlar sebebiyle rahatsızlık yaşadığını gösterir. Burun kanaması, boğuk nefes alıp verme, kötü koku ve öksürük gibi belirtiler de diğer belirtiler arasında yer almaktadır. Ayrıca daralmış burun delikleri, larenjit, zatürre, soluk borusunda bulunan yabancı maddeler, bronşit, damak yarığı, solunum yolları tümörü, rinit, soluk borusu kolapsı ve alerji solunum yolu hastalıkları olarak sayılmaktadır.

Köpekte sürekli olarak görülen sert ve kuru öksürük, öksürük krizleri ve sonrası kusmalar ve köpüklü salyalar, bronşitin belirtilerindendir. Köpeğin vücudunda ısı normal seviyelerde olabilir. Fakat zayıf bir görüntü mevcut olur. Köpeklerde Üst Solunum Yolu Hastalıkları, iyi ve doğru beslenme, bakım ve ilaç tedavisiyle son bulabilir.

Köpeğin soluk borusunda yabancı cisme rastlanmışsa, yoğun ve ani olarak öksürük görülebilir. Soluk borusuna kaçan bir cisim, köpekler tarafından öksürülerek yukarı doğru itilmeye çalışılır. Söz konusu durumda başarılı olunamazsa, soluk borusundaki maddenin çıkarılması için acil veteriner hekim müdahalesi gerekebilir. Bunun yanı sıra oldukça fazla havlayan veya çok fazla öksüren köpeklerin seslerinde kısılmalar meydana gelebilir. Lâkin bir süreliğine sesi dinlendirmek ve öksürüğe neden olan etmeni tedavi etmek, kısa süre içerisinde fayda sağlayabilir. Fakat bilinmelidir ki, kronik larenjit hadisesinin ardında farklı ve ağır sorunlar yer alabilir.

İlginizi Çekebilir:  Afyon'da Cani Bir Kadın Yavru Köpeği Çöp Konteynırına Attı!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
1
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
1
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir