Köpeklerde Vücut Dilinin Anlamları Nelerdir? Açıklıyoruz!


İnsanlar, köpeklerle birlikte asırlardır aynı gezegende yaşamlarını paylaşmaktadır. Bu paylaşım, insan ve köpek arasında bir bağ ve iletişimi ortaya çıkarmıştır. İnsanlar gibi konuşma yetisine sahip olmayan köpekler, vücut dilleriyle isteklerini ve diğer durumları anlatma gayretine girerler. Vücut dilinin ne anlama geldiğini bilmek, köpeklerle sağlıklı iletişim kurmanın en temel noktasıdır.

Köpeklerde Vücut Dilinin Anlamları

Köpekler oyun oynamak ister ve bu durumda mutludurlar. Sahiplerini oyuna davet etmek için kendilerini şirin gösterir ve heyecanlı hareketler yaparak sağa sola koştururlar. Yerinde duramayan köpekler, bu hareketlerle sahiplerini oyuna davet etmektedirler.

Köpekler sahiplerinin iş dönüş saatini iple çekmektedir. Akşama dek biriken özlem ve sevgiyi aktarmak isterler. Bu durumda sahibinin gelmesini bekleyen köpekler normal pozisyon alır, kuyruklarını hızlı bir şekilde sallar ve ağızları açık bir şekilde beklerler. Sahibinin geldiğini gören köpekler hemen sahibinin üstüne atlar ve sahibini yalamaya başlar.

Ferma Duruşlu Köpek

Dikkatli ve aynı zamanda heyecanlı olan köpekler, av köpeklerinin sergilediği ferma duruşuna geçerler. Kulaklar tam dik, kuyruğu normal pozisyonun üzerinde ve minimum harekette ve sesin geldiği noktaya doğru yönelmiş vaziyette beklerler. Olayın anlaşılıp anlaşılamadığına bağlı olarak ağızları açık veya kapalı olabilmektedir.

Endişeli Köpek

Kuyruğunu bacaklarının arasına alan bir köpek, endişeli ve korku içerisinde olduğunu anlatmaktadır. Köpeklerde Vücut Dilinin Anlamları arasında en bilinmesi gereken işaretlerden birisidir. Ayrıca köpekler bu gibi durumlarda göz teması kurmaktan kaçınmaktadırlar.

Başka üyelerden üstün olduğunu düşünen köpekler güven dolu bir yaklaşımla diğer üyeye doğru yaklaşır. Kulaklarını ve kuyruğunu en dik konuma getiren köpek, vücut yüksekliğini maksimum seviyeye çıkarır. Daha cüsseli bir görüntü sağlamak için de tüylerinin bir bölümünü dikleştirir.  Aynı zamanda hırlayabilir, dişlerini gösterebilir ve kavgaya girebilir.

İlginizi Çekebilir:  Acil klinik sponsoru ve gittiği yerde ilgilenebilecek hayvansever arıyoruz Kütahya-Tavşanlı
köpeklerde beden dili
köpeklerde beden dili

Kendini rahat hisseden köpekler bunu bildirmek için kulaklarını diker, kuyruklarını bel hizasında sallar, ağzı açıktır ve bunun yanında kendinden emin bir şekilde davranış sergiler.

Köpeklerin teşekkür etme gibi davranışları da vardır. Bu davranışları, Köpeklerde Vücut Dilinin Anlamları arasında mutlaka bilinmesi gereken davranıştır. Kuyruklarıyla gülen ve teşekkür eden köpekler, kuyruklarını tatlı tatlı sallayarak gülümsemelerini ifade ederler. Kuyruk sallama hızları da köpeklerin ne derece gülümsediğini ortaya koymaktadır.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
2
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

4 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. elimdeki yiyecekten istediğinde kafasını kaldırıp kuyruğunu sallamaya başlıyor.

  2. köpekleri olanlar için müthiş bir yazı olmuş bir zamanlar benimde köpeğim olmuştu ama bakamamıştım bu siteyi öğrendiğim iyi oldu

  3. Köpeklerin vücut dilini iyi bildikten sonra bence anlaşamayacağınız köpek sayısı çok az. Onlara daha güzel yaklaşıldığında karşılığınıda aynı şekilde alabiliriz

  4. Her gördüğümüzde her tarafa koşmasını ve kuyruk sallamasını görmemiz baki olur inşallah 🙂