Köpeklerin Kâbusu Lyme Hastalığı Nedir?


Hayvanlar arasında ve özellikle köpeklerde lyme hastalığı da diğer hastalıklar gibi yaygınlık göstermektedir. Bazı hayvan hastalıkları hayvanlar arasında etki göstermektedir fakat lyme gibi insanlara bulaşan hastalıklar da mevcuttur. Lyme hastalığı ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin Lyme adı verilen bölgesinde yaşayan insanlarda tanımlandığı için bu ismi almıştır. Lyme hastalığı insanlara ve köpeklere bulaşabilen ve nadir de olsa kedileri de etkileyen keneden kaynaklı bir hastalıktır. Kedilere de bulaştığı iddia edilen hastalığın, insanlarda ve köpeklerde görülen şiddetinin çok daha fazla olduğu belirtilmiştir.

Lyme hastalığının etkeni doğada sürüngenlerde, kuşlarda ve pek çok memelide doğal olarak bulunmaktadır.  Beslenmek ve yaşamını sürdürmek isteyen keneler, bahsi geçen canlılara yapışır ve kanlarını emerek bu hastalığın etkenlerini kendi bünyesine alır. Yine farklı canlılara yapışarak kan emen keneler, yapıştığı ve kan emdiği canlıya bu hastalık etkenlerini salgılar. Hastalığa neden olan bakteriler insan veya köpek vücuduna girip önce lenf bezlerine ve ardından organ ve dokulara yerleşerek çoğalmaya başlarlar.  Bu çoğalma sonrasında ise canlıda hastalık belirtileri ortaya çıkar.

lyme hastalığı köpek
lyme hastalığı köpek

Hastalık Etkenleri Nasıl ve Nerede Bulaşır?

Eğer hastalığa dair şüpheler var ise, hastalığı taşıyan kenelerin fazla aktifleştiği coğrafi çevrenin ve mevsimlerin ilk olarak akla gelmesi gerekmektedir. 27 santigrat derecede kendini göstermeye başlayan kenelerin genellikle ilkbahar, yaz ve sonbahar dönemlerinde ortaya çıktığı unutulmamalıdır. Bu durumun yanı sıra bölgelere göre değişiklik gösterebileceğini de bilmek gerekir. Yine bahsi geçen kene türü (İxodes cinsi kenelerin) rakımı yüksek olan, yeşil ve ormanlık bölgelerde daha fazla bulunmaktadır. Ancak buradan çok uzakta olan bölgelerde de bu hastalığın görülmesi, geniş alanlarda hareket eden canlıların o bölgelere gitmesi sonucunda yayılmaktadır.

Tipik Belirti ve Seyir

Lyme hastalığı köpeklerde çok fazla yaygın değildir ve Lyme hastalığının köpekler üzerindeki ölüm etkisi azdır. Hastalığın seyri insanlarla kıyaslandığında daha hafiftir. Tipik olmayan semptomların görülmesi durumu da genel bir durumdur. Hastalığın uygun fiziksel ortamları bulması sonucunda ilk ve dikkate değer belirti olarak topallamaya sebep olur. Bu belirtinin yanında iştahsızlık, içsel eğilimlerde değişiklik ve benzeri tipik olmayan durumlar da ortaya çıkabilir.

İlginizi Çekebilir:  Kavurucu Sıcakta Hayvanları Araç İçinde Bırakarak Öldüren Veteriner!

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
1
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
1
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir