Kangal Köpeğini Özellikleriyle 4 Maddede Tanıyalım!


Genel kanı, Kangal köpeklerinin Orta Asya’dan göç eden Kanglı boyu tarafından getirildiği yönünde. Genel itibari ile sevgi ve sadakat anlamında neredeyse sıfır toleransı olan ve sahibi ile kurduğu sorunsuz bağ sayesinde koruma içgüdüsü, sadakat yapısı ve sevgisi aşırı kuvvetlidir. Bu sebepten dolayı sahibine ait olduğunu düşündüğü her ne nesne olursa olsun koruma amacı gütmektedir.

1 – Kangal Çoban Köpeği Değil, Bekçi Köpeğidir.

Anadolu’da genelde çoban köpeği olarak kullanılsa da, bu onların yapısına pek uymamaktadır. Çoban köpekleri, sürüyü yönetmek ve yönlendirmekle mükelleftir. Oysaki Kangal, sürüyü, çakal, kurt ve benzeri yırtıcılardan ve avcılardan koruma içgüdüsü besler. Her ne kadar sahibi yayındayken yabancı canlılara ses çıkarmasa da, bölgesel koruma güdüsü ile sahibinin ses çıkarmadığı her canlıyı belirli bir mesafeden uyarmak için genelde havlayarak, yabancı yaklaşırsa ise üzerine koşarak yaralamaya kadar ilerletebilirler. Bu tamamen kangalların koruma ve sahiplenme içgüdüsü ile alakalıdır.

2 – Sadakat ve Güç En Belirgin Özelliğidir

En önemli özellikleri sahiplerine karşı duydukları aşırı sadakat ve bağlılık duygusudur. Çocuklara karşı sabırlı olan ve aynı zamanda azarlanmaya ve hor görülmeye oldukça hassas olan Kangal, pek çok kişi tarafından tercih edilen bir köpek cinsidir. Genellikle insan tenine yakın olan tüy rengi kalın ve sert yapılıdır. Vücutları sert ve kaslı olan Kangal, oldukça sert bir çene kuvvetine sahiptir. Erkeklerde ortalama 65 kilogram civarında olan ağırlıkları dişilerinde yaklaşık 50 kilogram civarındadır.

3 – Bakımı ve Beslenmesi Gücü ve Kuvvetiyle Alakalıdır

Kangal yavruları ortalama 4 haftalık olduktan sonra anne sütünden kesilmeye başlarlar. Bu durumda ek gıda onlar için oldukça önemlidir. Ek gıda olarak inek sütü ve yumurta sarısı hem kas gelişimi için hem de kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Güç, Kangal köpeği için oldukça önemlidir. Bu sebepten ek gıdalarda dikkat edilmesi gerekmektedir. Yavrular beşinci haftadan sonra, pirinç pilavı ve çorbası, haşlanmış yumurta, yağsız tavuk kıyması, makarna, ciğer gibi besinlerle beslenmeleri takviye edilebilir. Kangallar daha yavru iken özellikle, aşırı yağlı, kemikli gıdalardan kaçınılmalıdır. Şekerli ürünler kesinlikle verilmemelidir. Yetişkin bir kangal için ise et, kemik gibi kuvvetli besinlerle beslenmesine devam edilebilir. Neredeyse en iri köpek cinslerinden biri olmasına rağmen tek öğünle gününü geçirebilir. Kalacakları yer temiz tutulmalı, yumuşak ya da ahşap bir zeminde kalmaları tercih edilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Alman Kurdu(Alman Çoban Köpeği) Özellikleri ve Bakımı

4 – Eski Bir Gelenek: Kangallarda Kulak Kesimi

Kangal köpekleri genellikle çok iri ve güçlü olmalarına rağmen vücutlarında en zayıf noktaları kulak ve boyun bölgesidir. Ve kangal köpeğine saldırmak zorunda kalan bir hayvanın mecbur olarak bu iki bölgeye saldırması gerekecektir. Aksi takdirde kangal köpeğinin yenilmesi ve sürünün hakimiyetini kaybetmesi imkansızdır. Bunun için Anadolu’da eski bir gelenek olan kulak kesimi 2 – 3 aylıkken gerçekleştirilir. Köpeğin gelişimi bir yararı ya da zararı olmasa da gereksiz ve estetik kaygılarla kulak kesmek işkence olacaktır. Boyunlarına ise hırlat adı verilen dikenli bir tasma takılmaktadır. Böylece sürü komutasındayken handikap yaratacak yerleri korunmuş olur.

Siz de bir kangal besliyorsanız, kendi gözlemlerinizi ya da varsa sorularınızı yorum kısmından ekleyebilirsiniz!

Ayrıca diğer köpek cinslerine buradan ulaşabilirsiniz:
Köpek Cinsleri Kategorisi – Patipuf


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
2
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Geek Geek
1
Geek
Omg Omg
1
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir