Çin Aslanı’nı Özellikleriyle Daha Yakından Tanıyalım


Çin aslanı orijinal adı Chow chow olan ve genel olarak kabarık tüyleri, iri yapıları ve neredeyse görülmeyecek kadar kısık olan gözleri ile bilinen sevimli bir köpek ırkıdır. Hem bir çin aslanı sahiplenmek isteyen kişilerin hem de zaten bir chow chow’a sahip olanların bilmesi gereken önemli bazı özellikleri varıır. Bu yazımızda Çin Aslanının genel özelliklerini inceleyeceğiz.

Çin aslanı kabarık tüyleri ile dikkat çeker.

Çin Aslanının yavru iken sahiplenilmesi önemli:

Yavru Çin aslanları iken sahiplenildikten sonra alışma süreci olur. Bunun tamamlanmasının ardından sahibi ile yakın bir bağ kurar. Bir başka insana alışması zaman alabilir ve onu psikolojik olarak çok yıpratabilir. Bu sebepten ötürü (tıpkı diğer köpek dostlarımız için de olduğu gibi) Çin Aslanlarını da asla terketmemelisiniz. Sorumluluğunu alacağınızdan emin olarak sahiplenmelisiniz.

Çin aslanının küçük gözleriyle bilinir.

2. Zeki ancak uyuşuk bir köpek: Chow chow

Genel olarak bakıldığında vücut yapısında düz bacakları, aynı renk tonlarından oluşan tüyleri ile kabarık ve sevimli bir hayvandır. Tatlı görünen yapısının ardında zeki bir hayvan olduğu gerçeği zor itaat eden yapısından ötürü arka planda kalmaktadır. Aslında kısa sürede verilen komutları öğrenebilecek ve itaat edebilecek bir hayvan olmasına rağmen alışma sürecinin olumlu bir şekilde geçirilmesi önemlidir.

Çin Aslanı Avrupaya 18. yüzyılda getirilmiştir.

Çin aslanının bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Yapısı itibari ile uzun tüy yapısına sahip olan chow chow’lar belirli aralıklar ile tüylerinin kısaltılması gereklidir. Aksi halde uzayan tüyler birbirine karışabilir ve hem sahibine hem de hayvanın kendisine sorun yaratabilir. Çin aslanı gibi özellikle sıcağı pek sevmeyen bu hayvanlar için uzun tüyler daha da sıkıntı oluşturabilir.

Sevimli bir chow chow

Çin Aslanı oldukça eski bir geçmişe sahiptir.

Köpek fosillerine bakıldığı zaman dikkat çeken benzerlik ile geçmiş zamanlarda da yaşadığına dair düşüncelere sürükleyen bu hayvanlar 1800’lü yılların sonuna doğru İngiltere’ye getirilmiştir. Ancak köken olarak Çin’e dayanan bu sevimli canlılar için özellikle dikkat edilmesi gereken konu sakin duran yapılarının altında sinirlendirildikleri zaman saldırgan bir hale gelebilecekleridir.

İlginizi Çekebilir:  MERSİN'DE KÖPEKLERİ YAVRULARININ GÖZÜ ÖNÜNDE YAKTILAR!
Çin aslanının siyah tonlarındaki dili ayırt edici özelliklerindendir.
Çin Aslanı inatçıdır ancak eğitilebilir.

Sakin duran yapılarının altında inatçı bir şekilde istemedikleri zaman herhangi bir şeyin yaptırılamayacağı bir hayvandır. Genel olarak sakin olan Çin aslanının sahibinin sakin olması daha kolay uyum sağlanması açısından önemlidir. Bu şekilde de daha kolay üzerinde hakimiyet kurularak eğitilmesi sağlanabilir.

Siz de bir Çin Aslanı besliyorsanız, kendi gözlemlerinizi ya da varsa sorularınızı yorum kısmından ekleyebilirsiniz!

Ayrıca diğer köpek cinslerine buradan ulaşabilirsiniz:
Köpek Cinsleri Kategorisi – Patipuf


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
15
Tatlı
Komik Komik
1
Komik
Aşk Aşk
8
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Geek Geek
2
Geek
Omg Omg
6
Omg
Wtf Wtf
1
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir