Sibirya Kurdu Hakkında: Özellikleri Nedir? Eğitimi ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?


Sibirya Kurdu ya da diğer adıyla Husky, soğuk iklimi seven ve mavi gözleriyle oldukça dikkat çeken bir hayvandır. Soğuk iklime ait olsalar da genel olarak sıcakkanlı hayvanlardır. Bu ilgili ve sadık dostlarımızı biraz daha yakından inceleyelim.

Sibirya Kurdu sosyal bir canlıdır, diğer canlılarla ilişki kurmayı severler

Mavi gözlü, sıcakkanlı, soğuk iklim hayvanı: “Husky”

Sibirya kurdu, dayanıklı ve kuvvetli bir hayvandır. Genellikle Sibirya ve Alaska bölgelerinde kızak çekmede de kullanılan bu köpek türü, diğer hayvanlarla da oldukça iyi ilişkiler kurabilir. Genellikle hareket etmeyi ve koşmayı oldukça severler. Kuzey ülkelerinde çok soğuk havalarda yaşamalarına rağmen, bu zorlu iklim şartlarına oldukça uyum sağlayan bir yapıları vardır.

Sibirya kurdunun en belirgin özelliği buz rengi gözleridir.

Sibirya Kurdunun belirleyici pek çok özelliği vardır:

En dikkat çekici özelliği kesinlikle buz mavisi renginde olan gözleridir. Diğer köpek türleri gibi dillerinden terlerler. Diğer hayvanlarla iyi geçindikleri biliniyor olsa da, kuş, fare gibi küçük boyuttaki hayvanları avlama istekleri doğaları gereği oluşabilir. Ayrıca yabancı ve tehdit oluşturabilecek hayvanlara karşı savunma mekanizmaları da gelişmiştir. Erkek Sibirya kurtları ortalama 25 kilo civarında, dişisi ise ortalama 20 kilo civarında olmaktadır. Sibirya kurtları kesinlikle sıcak havayı sevmezler. Sıcak hava olmadıkça hareket eder, koşar ve eğlenirler. Ayrıca eksi 60 derece soğuğa dayanıklı bir köpek türüdür. Ömürleri yaklaşık 11 ile 13 yıl arasında değişmektedir.

Yavru sibirya kurdu

Sibirya Kurduna eğitim veren eğitmenin kalitesi ve sabrı önemli!

Sibirya kurtlarında eğitimde önemli olan öncelik, ne kadar erken başlanırsa o kadar daha sağlıklı ve verimli bir eğitim geçirecek olmasıdır. Sibirya kurtlarına eğitim verirken, kendilerine davranış biçimi aşılandırılmaya çalışılmalıdır. Aksi takdirde hayvan bunu emir olarak algılayacak ve yapmak istemeyecek ve inat edecektir. Genellikle dik başlı bir köpek türüdür. Bu yüzden eğitimi zordur. Eğitiminin zor olmasına rağmen doğru yöntemle, çok çabuk öğrendikleri görülecektir. Eğitimde sabırlı ve tutarlı davranmak önemlidir. Eğitimin nerede olacağının herhangi bir önemi yoktur. Aksine pek çok farklı ortamda eğitim görmesi Sibirya kurdunun adaptasyonu açısından oldukça önemlidir. Hem yardımcı, hem korumacı olarak da eğitim verilebilir.

Sibirya Kurdu resmi
Sibirya Kurdu (Husky) soğuk iklimi sever.

Sibirya Kurtları ilgiyi çok sever

Doğal ortamı ve yaradılış özellikleri, bir bakıma açık alan ve bozkır adaptasyonlu olan Sibirya kurdu için, koşup oynamak, hareket etmek önemlidir. Bu sebeple, apartman hayatı onlar için çok uygun değildir. Tüyleri çok uzun değildir. Bu sebeple tüylerini düzenli olarak fırçalamak gerekir. Fakat Sibirya kurtlarına karşı nazik davranmak önemlidir. Çünkü siz tüylerini kaşırken sinirlenebilirler. Ayrıca yalnız kalmayı pek sevmezler. Yalnız kaldıklarında ya da ilgilenilmediğini hissettiklerinde etraftaki eşyaları kemirebilirler.

Karlar içinde koşan bir Husky

Sibirya kurdu pek hastalık geçirmeyen sağlıklı hayvanlardır.

Önemli bir hastalık ya da sendromları yoktur. Bazen nadiren de olsa küçük sağlık sorunları yaşayabilirler. Bunlar, kalça kemiğinin anormal gelişmesi, gözlerinde retina tabakasının zayıflaması, katarakt gibi basit problemlerdir. Oldukça sağlıklı ve dayanıklı bir köpek cinsidir.


Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
5
Tatlı
Komik Komik
207
Komik
Aşk Aşk
8
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Angry Angry
0
Angry
Cute Cute
1
Cute
Geek Geek
1
Geek
LOL LOL
0
LOL
Love Love
1
Love
Omg Omg
1
Omg
Sad Sad
1
Sad
Scary Scary
1
Scary
Wtf Wtf
0
Wtf

Comments 6

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Evet, özellikle adana mersin gibi çok sıcak olan bölgelerde yaşaması onlar için işkenceye döner. Bir video vardı, sibirya kurdu buzluktan çıkmak istemiyordu. Çünkü bizim iklimize uygun bir hayvan değil.

  1. gösterişli tüylerinin yanında oyun ve ilgi manyağı da olmaları onları ayrı bi sevimli yapıyor 🙂

  2. O kadar yaramaz ve o kadar oyuncu ki anlatamam 🙂 Çocuklarla çok iyi anlaşıyor, sanki çocuklar için yaratılmış gibi 😀

  3. sibirya kurdu cinsindeki köpekleri tanıtan harika bir yazı olmuş emekleriniz için teşekkür ederim 🙂 bir tane kurt edinmeyi düşünüyorum..

Sibirya Kurdu Hakkında: Özellikleri Nedir? Eğitimi ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Giriş Yap

Şifreyi sıfırla

Bir format seç
Kişilik Testi
Kişiye özel soru ve cevaplar ile kişilik testleri
Zımbırtı Testi
Doğru veya yanlış şıklı bilgi yarışması
Hikaye
Görsel ve gömülü içerik içeren gelişmiş metin
Liste
Klasik internet listeleri
Açık Liste
Açık Liste
Dereceli Liste
Dereceli Liste
GIF
GIF içerikli