Sibirya Kurdu(Husky) Özellikleri Nedir? Eğitimi ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?


Sibirya Kurdu ya da diğer adıyla Husky, soğuk iklimi seven ve mavi gözleriyle oldukça dikkat çeken bir hayvandır. Soğuk iklime ait olsalar da genel olarak sıcakkanlı hayvanlardır. Bu ilgili ve sadık dostlarımızı biraz daha yakından inceleyelim.

Sibirya Kurdu sosyal bir canlıdır, diğer canlılarla ilişki kurmayı severler

Mavi gözlü, sıcakkanlı, soğuk iklim hayvanı: “Husky”

Sibirya kurdu, dayanıklı ve kuvvetli bir hayvandır. Genellikle Sibirya ve Alaska bölgelerinde kızak çekmede de kullanılan bu köpek türü, diğer hayvanlarla da oldukça iyi ilişkiler kurabilir. Genellikle hareket etmeyi ve koşmayı oldukça severler. Kuzey ülkelerinde çok soğuk havalarda yaşamalarına rağmen, bu zorlu iklim şartlarına oldukça uyum sağlayan bir yapıları vardır.

Sibirya kurdunun en belirgin özelliği buz rengi gözleridir.

Sibirya Kurdu(Husky) Özellikleri Nelerdir?

En dikkat çekici özelliği kesinlikle buz mavisi renginde olan gözleridir. Diğer köpek türleri gibi dillerinden terlerler. Diğer hayvanlarla iyi geçindikleri biliniyor olsa da, kuş, fare gibi küçük boyuttaki hayvanları avlama istekleri doğaları gereği oluşabilir.

Ayrıca yabancı ve tehdit oluşturabilecek hayvanlara karşı savunma mekanizmaları da gelişmiştir. Erkek Sibirya kurdu ortalama 25 kilo civarında, dişisi ise ortalama 20 kilo civarında olmaktadır. Sibirya kurdu cinsi köpekler kesinlikle sıcak havayı sevmez. Sıcak hava olmadıkça hareket eder, koşar ve eğlenirler. Ayrıca eksi 60 derece soğuğa dayanıklı bir köpek türüdür. Ömürleri yaklaşık 11 ile 13 yıl arasında değişmektedir.

Yavru sibirya kurdu

Sibirya Kurduna eğitim veren eğitmenin kalitesi ve sabrı önemli!

Sibirya kurdu cinsinde eğitimde önemli olan öncelik, ne kadar erken başlanırsa o kadar daha sağlıklı ve verimli bir eğitim geçirecek olmasıdır. Sibirya kurtlarına eğitim verirken, kendilerine davranış biçimi aşılandırılmaya çalışılmalıdır. Aksi takdirde hayvan bunu emir olarak algılayacak ve yapmak istemeyecek ve inat edecektir.

Genellikle dik başlı bir köpek türü olması dolayısıyla Husky(Haski)’lerin eğitimi zordur. Eğitiminin zor olmasına rağmen doğru yöntemle, çok çabuk öğrendikleri görülecektir.

İlginizi Çekebilir:  3 Köpek Irkı Hakkında Bilgiler

Eğitimde sabırlı ve tutarlı davranmak önemlidir. Eğitimin nerede olacağının herhangi bir önemi yoktur. Aksine pek çok farklı ortamda eğitim görmesi Sibirya kurdunun adaptasyonu açısından oldukça önemlidir. Hem yardımcı, hem korumacı olarak da eğitim verilebilir.

Sibirya Kurdu resmi
Sibirya Kurdu (Husky) soğuk iklimi sever.

Huskyler ilgiyi çok sever

Doğal ortamı ve yaradılış özellikleri, bir bakıma açık alan ve bozkır adaptasyonlu olan Sibirya kurdu için, koşup oynamak, hareket etmek önemlidir. Bu sebeple, apartman hayatı onlar için çok uygun değildir. Tüyleri çok uzun değildir. Bu sebeple tüylerini düzenli olarak fırçalamak gerekir. Fakat Sibirya kurtlarına karşı nazik davranmak önemlidir. Çünkü siz tüylerini kaşırken sinirlenebilirler. Ayrıca yalnız kalmayı pek sevmezler. Yalnız kaldıklarında ya da ilgilenilmediğini hissettiklerinde etraftaki eşyaları kemirebilirler.

Karlar içinde koşan bir Husky

Sibirya kurdu pek hastalık geçirmeyen sağlıklı hayvanlardır.

Önemli bir hastalık ya da sendromları yoktur. Bazen nadiren de olsa küçük sağlık sorunları yaşayabilirler. Bunlar, kalça kemiğinin anormal gelişmesi, gözlerinde retina tabakasının zayıflaması, katarakt gibi basit problemlerdir. Oldukça sağlıklı ve dayanıklı bir köpek cinsidir.

 

Siz de bir Sibirya Kurdu besliyorsanız, kendi gözlemlerinizi ya da varsa sorularınızı yorum kısmından ekleyebilirsiniz!

Ayrıca diğer köpek cinslerine buradan ulaşabilirsiniz:
Köpek Cinsleri Kategorisi – Patipuf


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
7
Kızgın
Tatlı Tatlı
55
Tatlı
Komik Komik
263
Komik
Aşk Aşk
35
Aşk
Üzücü Üzücü
9
Üzücü
Korkunç Korkunç
5
Korkunç
Geek Geek
8
Geek
Omg Omg
13
Omg
Wtf Wtf
11
Wtf

11 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    1. Evet, özellikle adana mersin gibi çok sıcak olan bölgelerde yaşaması onlar için işkenceye döner. Bir video vardı, sibirya kurdu buzluktan çıkmak istemiyordu. Çünkü bizim iklimize uygun bir hayvan değil.

  1. gösterişli tüylerinin yanında oyun ve ilgi manyağı da olmaları onları ayrı bi sevimli yapıyor ?

  2. O kadar yaramaz ve o kadar oyuncu ki anlatamam 🙂 Çocuklarla çok iyi anlaşıyor, sanki çocuklar için yaratılmış gibi 😀

  3. sibirya kurdu cinsindeki köpekleri tanıtan harika bir yazı olmuş emekleriniz için teşekkür ederim 🙂 bir tane kurt edinmeyi düşünüyorum..

  4. darıca yazın buralar çok sıcak oluyor 20 derece falan etkiler mi yada bu sıcaklıktan sonra omu – bilmem ne derecelerde klima ortamında bıraksak sorun çözülmüş olur herhalde

  5. 7.5 dönüm arazinin içinde bir köy evim var aynı zamanda da aile pansiyonu bi dışı birde erkek yavru almak istiyorum nasıl olur acaba

  6. Benimde bir köpeğim var sibirya kurdu 2 yaşında barınaktan aldım ama biraz insanlardan korkuyor yanına 4 5 kişi geldiğinde bazen kuyruğunu içeri sıkıştırıyor insanlardan korkmaması için ne yapmam gerekiyor bir bilginiz varmı lütfen yardımcı olun bide bide 2 yaşında ya eğitilirmi

  7. Karadeniz bölgesinde yaşıyorum bende bir sibirya kurdu bakıyom ben alalı 2 bucuk ay oldu 2 yaşında hiç havlamıyor oyunda oynamıyor ben bağlicam diye benden kaçıyor çok durgun sanki hiç hali yok gibi neden boyle Bi yardımcı olurmu sunuz ya ama çok sinsi kendi yerine başka bir kopek girdinmi dalaşıyor hemen