Sibirya Kurdu (Husky) ve Alaska Kurdu Arasındaki Farklar Nedir?


-1

Her ikisi de karda yaşar ve kurtlara benzer. Bununla birlikte, Alaska Malamut ve Sibirya Kurdu (husky) arasında birkaç fark vardır. Ne olduklarını bilmek ister misiniz? Bu yazıda size anlatıyoruz.

Alaska malamut ve Sibirya kurdu arasındaki farklar nelerdir?

İlk bakışta Alaska malamutu (Alaska kurdu) ve Sibirya kurdu arasında birkaç farklılık olmasına rağmen her ikisinin hemen hemen aynı olduğunu söyleyebiliriz.

1- Kökenler

 • İsimlerine göre, her birinin kökenlerinin neresi olduğunu anlayabiliyoruz.
  Malamut, 19. yüzyılın sonunda, Inuit kabilesinin içinde, tam olarak Batı Alaska’da doğmuştur. Bölgedeki altın aramaları için ve insanlarla iyi ilişki kurmaları nedeni ile birçok kişi onu benimsemeye başladı. Bu nedenle Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kısa sürede popüler oldu.
 • Sibirya Kurdu (husky)  Sibirya’nın en soğuk ve insan bulunmayan bir bölgesinde doğdu. Chukchi kabilesi ile evcilleştiği biliniyor. Sibiryalılar için, bu iki kurt köpeğinden birini sahiplenmeleri onlar için gurur ve gücün bir simgesiydi.
sibirya kurdu
sibirya kurdu

2. Kullanım

 • En başından beri, her iki ırk da avlanmak için yetiştirilip, kullanıldı. Yiyecekleri, ahşabı ve hatta kızak üstündeki insanları taşımaya yardımcı olmak için kullanıldı. Ancak, diğer görevler Sibirya kurduna yaptırılmıştır. Karlı gecelerde kadınlara ve çocuklara koruma sağlamak ve fiziksel dirençleri sayesinde uzun mesafelerde sahiplerine eşlik etmeleri için kullanılmışlardır.

  (Patipuf.net şartlar ve koşullar ne olursa olsun hayvanların mal ve kaynak olarak kullanımını doğru bulmaz.)

  sibirya kurdu
  sibirya kurdu

3. Boyut

 • Alaska Malamutu ve Sibirya Kurdu arasındaki temel farklardan biri büyüklüktedir. Her ikisi de sağlam ve büyük ırklardır ancak Malamut daha uzun ve daha ağırdır:  Malamutların ortalama boyu 63 santimetre ve ağırlığı 35 kilodur. Sibirya kurdunun boyu ise ortalama 60 santimetre ve 30 kilo ağırlığındadır. Dişi cinsleri daha kısa ve zayıftır.

4. Gözler

 • Kuşkusuz, Sibirya kurdunun (haski) en önemli özelliklerinden biri, gözlerinin birinin mavi diğerinin yeşil olduğu, ya da her iki rengin birden mavi renkte olmasıdır. Alaska malamutu ise her zaman siyah ya da kahverengi gözlere sahiptir. Bu iki cins arasında en önemli farktır.

  Sibirya kurdu ve alaska malamudu
  Sibirya kurdu ve alaska malamutu

5. Kafa Yapısı

 • İlk bakışta malamut, vücudunun geri kalanıyla eşit derecede uyumlu olmasına rağmen, Husky’den daha büyük ve kare bir yüze sahiptir . Her ikisi de bir maske ya da maske gibi koyu çizgilerle çizilmiş gibi duran beyaz bir yüze sahiptir.
 • Başka bir fark ise kulaklardır: Alaska kurdunun kulakları daha küçük ve genişler, Sibirya’da ise kulaklar daha uzundurlar. 
 • Her iki cinsin kulakları da üçgen ve diktir.

6. Kürk Yapısı

 • Alaska malamutu ve Sibirya kurdunun kürk yapıları birbirlerinden farklıdır. Alaska malamutunun tüyü uzun ve dokunulduğunda sert bir yapıya sahiptir. Sibirya kurdunun ise çok yumuşak bir tüyü vardır. Tüy boyu ise ortalamadadır.
 • Her iki cinste de çift renkler bulunur. Beyaz, gri, kahverengi, siyah, kırmızımsı tüylere sahip olabilirler.
İlginizi Çekebilir:  Kavurucu Sıcakta Hayvanları Araç İçinde Bırakarak Öldüren Veteriner!

Like it? Share with your friends!

-1
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir