Temel Köpek Davranışları Hakkında Bilgiler


Köpek beslemek, dışarıdan kolay, eğlenceli ve güzel görülse de aslında zahmetli bir iştir. Köpeklerle iletişim kurmak da, ilk aşamalarda oldukça zordur. Köpeğin alışma süreci de araya girdiği zaman inanılmaz zorluklarla başa çıkmak gerekebilir. Köpek Davranışları hakkında bilgi sahibi olmak, köpek beslemenin türlü zorluklarından kolayca kurtulabilmek için önemlidir. Köpeklerle sağlıklı iletişim kurmanın ilk yolu onları anlamaktır. Bu sayede köpeklerle kurulan iletişim de zorluk çekilmemektedir.

Her şeyi Çiğneme Alışkanlıkları

Genellikle yavru köpekler tarafından yapılan ve küçük bebekleri aratmayan davranıştır. Köpek Davranışları arasında her şeyi çiğnemek en popüler konudur. Tıpkı küçük bebeklerin diş çıkarma zamanlarında buldukları maddeleri ağızlarına götürmesi gibi, yavru köpekler de önlerine gelen her şeyi ağızlarına götürerek çiğnemektedirler.

köpeklerde çiğneme sorunu

Ayakkabılar, giysiler, koltuklar ve pek çok şey ısırılmışsa, yavru köpeğin dünyayı tanıma merakı ve dişlerde oluşan hassasiyet birleşmiş demektir. Fakat yetişkin kedilerde de bu durum rahatsız edici düzeylere gelebilmektedir. Eğer yetişkin bir köpek hâlen her şeyi çiğneme alışkanlığını devam ettiriyorsa, ciddi sağlık problemlerine maruz kalmış olabilir. Veteriner hekim kontrolünden geçmesi faydalı olacaktır.

Köpeklerin Havlaması Oldukça Doğaldır

köpek havlaması

Köpeklerin havlaması, insanların konuşması gibi doğal durumlar arasındadır. Nasıl ki; insanlar konuşarak anlaşıyor ve isteklerini belirtiyorsa, köpeklerde aynı şekilde havlayarak iletişim kurmakta ve isteklerini belirtmeye çalışmaktadır. Köpeğin havlamasının altında mutlaka bir neden yatmaktadır. Çoğu kez köpeklerin havlaması bir tehlikenin yaklaştığına işaret edebilir. Köpekler korktuklarında, uzun süreli olarak kapalı alanda kalıp tuvalet ihtiyaçlarını gidermek istediklerinde, sahiplerinden ilgi görmek istediklerinde ve canları istediğinde havlarlar. Bu durumlar köpeklerin doğasında vardır.

Mamaya Oldukça Önem Vermek Köpek Davranışları Arasındadır

Birçok köpekte görülen mama sahiplenme olayı doğal bir durum olarak karşılanmaktadır. Eğer bir köpek mamasına doğru kuyruğunu sallayarak geliyorsa ve herhangi bir kişi yanından geçerken hırlıyorsa, bu durum köpeklerin mamaları için korkuya kapıldığını gösterir. Mamasının her an alınacağını düşünen köpeklerde bu durum normaldir.

İlginizi Çekebilir:  Yavru Köpeklerde Diş Değişim Dönemi Ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpekler Sahiplerinden Ayrılmak İstemezler

İnsanlar, köpekleri hayatının bir parçası olarak görebilirler. Fakat köpekler insanları hayatlarının merkezinde tutarlar. Köpekler, kısa süre için de olsa sahiplerinden ayrılmak istemeyebilir. Eğer köpek sahibi biri işe gidiyorsa ya da kısa süreliğine köpeğinden ayrılıyorsa, köpek bu durumu kabullenemeyip yaramazlık yapabilir, ortalığı dağıtabilir.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. bizimkinin ev sevdiği davranış terliklerimi evin bir yerlerine götürmek 🙂