Köpeklerde Görülen Wobbler Sendromu Hastalığı


Hayvan hastalıkları içerisinde pek çok hayati risk taşıyan ve hatta tedavisi mümkün olmayan hastalıklar mevcuttur. Fakat bu hastalıklardan korunmanın yolları neticesinde hastalığa yakalanmak önlenebilir. Bu yazımızda ele alacağımız Wobbler Sendromu Hastalığı, tedavisi mümkün olan hastalık kategorisinde yer almaktadır. Söz konusu hastalık erken teşhis edildiğinde çoğunlukla başarılı tedavilerle sonuçlanmaktadır.

Wobbler Sendromu Hastalığı, boyunlarda yer alan omurlarda deformasyon şekillenmesinin sebep olduğu koordinasyonlarda bozukluktur. Bu durumdan dolayı köpeklerin gelişme döneminde beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gereklidir. Hastalığın oluşmasıyla deformansyonlara bağlı olarak vücudun çeşitli noktalarlında ve özellikle de yürümede inkoordinasyon bozukluğu görülmektedir.

wobbler sendromu
wobbler sendromu

Hastalığın Bağlı Olduğu Nedenler

Wobbler Sendromu Hastalığına sebep olan başlıca etmenlerden biri boyun omurlarında meydana gelen disk kaymalarıdır. Omur kanalında oluşan daralma, omurlar arasında dar veya geniş boşluk olması ve gelişme döneminde kalsiyum ve kalori bakımından zengin olan yiyeceklerin aşırı tüketilmesiyle veya D vitamini ve fosfor eksikliği de diğer etmenlerdendir.

Hastalıkta Gelişim Süreci

Wobbler Sendromu Hastalığının gelişim süreci henüz yavruyken başlamaktadır. Köpeklerin yavru dönemlerinde aşırı kalsiyum ve protein tüketmesi sebebiyle omurlar arası ankiloz ve buna benzer bozuklukların şekillenmesiyle birlikte sinirlere ve omuriliklere baskı söz konusu olmaktadır.

Doberman, Great Dane ve Borzo ırkından gelen köpeklerin, Wobbler Sendromu Hastalığına doğuştan yatkınlıkları daha fazladır. Diğer büyük ırklara sahip olan köpeklerde de görülebilir.

Hastalıkta Belirtiler

Söz konusu hastalıkta paralizis ve parezisin yanı sıra koordinasyon bozuklukları görmektedir. Aynı zamanda iskelet sisteminde de oldukça belirginleşen deformasyonlar görülür. Özellikle boyunda oluşan yay şekli, oldukça karakteristik bir durumdur. Koordinasyonda bozukluk, ilk olarak arka bacaklarda görülür ve çift taraf olarak kendini gösterir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde bacaklarda gergin yay hâli, kas astrofilleri ve kuyruk refleksinde gözle görülür azalmalar görülür.

İlginizi Çekebilir:  En Zeki Köpek Irkları Hangileridir? Maddeler Halinde!

Hastalıktan Korunma

Wobbler Sendromu Hastalığı, özellikle iri yapılı köpeklerde beslenme düzeninin 16 aya kadar kaliteli olmasıyla önlenebilir. Gıdalar yoluyla veya ek olarak gereksiz kalsiyum verilmesi, hayvana faydadan çok zarar verecektir. Bu yüzden kaçınılması gereken davranışlar arasında yer almaktadır. Ayrıca Basset Hound gibi ırklarda zıplama, atlama ve buna benzer hareketlerden kaçınılması gereklidir.


Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaşmak istemez misin ?

Yazı ile ilgili görüşünü seç

Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Tatlı Tatlı
0
Tatlı
Komik Komik
0
Komik
Aşk Aşk
0
Aşk
Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Geek Geek
0
Geek
Omg Omg
0
Omg
Wtf Wtf
0
Wtf

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir